Windows 10 Kurulumu – Adım Adım

04.10.2014 | 17:51 Dokümanlar , Windows 28 Yorum

30 Eylül’de isminin Windows 10 olacağı resmen duyurulan yeni Windows işletim sistemi Ekim 2014 başlarında ilk kez görücüye çıkmıştı. Son kullanıcıyla yakın temas korunarak yürütülen uzun geliştirme süreci bir süre önce tamamlandı ve 1 Ağustos 2015 tarihinden itibaren Windows 10‘un final sürümünün dağıtımı resmen başlamış oldu. Birçok önemli yeniliğe sahip olan Windows 10 işletim sistemi için önizleme sürecinde test etme şansı bulduğunuz hemen hemen tüm yeni özellikleri final sürüme taşıdı diyebiliriz. Windows 10’un final (kararlı) sürümleri bugün indirilebilir ve satın alınabilir durumda!

Windows 10 final sürümlerinin dağıtımı 1 Ağustos 2015 tarihinde başladı. Bu Windows 10 kurulum dokümanı ise Ekim 2014 tarihinde yayınlamıştım ve kısa süre önce bazı güncellemeler yaparak final sürüme göre revize ettim. Ama bazı yerlerde hala önizleme ifadeleri veya önizleme sürümlerine ait görseller yer alıyor olabilir.

Windows 10’un geliştirme süreci boyunca blog üzerinde yeni yazılar da yayınladım. Mesela etkinleştirme için Windows 10 ürün anahtarları, yeni Microsoft Edge tarayıcı, alt sürümlerden Windows 10’a ücretsiz yükseltme hakkında bilgiler, çoklu sanal işletim sistemi çalıştırmak için Windows 10 üzerine Hyper-V kurulumu, problem durumunda güvenli modda başlatma, 90 günlük Windows 10 deneme periyodu nasıl 270 güne uzatılır, Windows 10 Crack :), sürümler arasındaki farkları anlamak için Windows 10 sürümleri karşılaştırma tablosu bu yazılardan bazıları.

windows-10-baslat-menusu

Windows 10 öncelikli olarak ev kullanıcıları ve iş dünyası için geliştirildi; tüketici ve kurumsal müşterileri hedef alıyor. Windows 10’un bir diğer önemli hedefi ise tek ürün ailesiyle her cihaza göre uyarlanmış bir deneyim sunmak. Evinizdeki taşınabilir bilgisayardan tutun tabletinize, iş yerindeki masaüstü bilgisayarınıza, akıllı telefonunuza, yüksek çözünürlüklü dijital ekranlara ve hatta nesnelerin interneti (IOT) havuzundaki sayısız cihaza kadar bu deneyimi yaşamak mümkün olacak. Tüm cihazlar için tek bir mağaza ve her cihazda çalışabilen evrensel uygulamalar ise bu fikri destekleyen diğer önemli teknolojiler arasında. Eğer Windows 10’u ve üzerindeki yeni özellikleri bugün kullanmak isterseniz, aşağıdaki bilgiler ışığında kurulum sürecini gerçekleştirebilirsiniz.

Windows 10 Hakkında Önemli Bilgiler

Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımının öncelikli amaçlarından biri de Windows’un bir sonraki sürümünü geliştirmek için geri bildirimler (feedback) toplamak. Bu amaçla Microsoft, Windows 10’da yer vermeyi düşündüğü bazı özellikleri bugünden kullanıcıların incelemesine sundu ve geri bildirimlerini bekliyor. Windows Insider Program da tam olarak bu amaçla oluşturuldu. Programa kayıt olarak, Windows 10 kurulumunu gerçekleştirdikten sonra geri bildirimlerinizi kolayca Microsoft’a ulaştırmanız mümkün.

Windows 10 Sürümlerinde Yer Alan Bazı Yenilikler

Windows 10 Teknik Önizleme sürümünde yer alan bazı özellikler için şuraya, Windows 10’un kurumsal sürümündeki (işletmeler için) bazı yenilikler için ise buraya bakabilirsiniz. Ben önemli olanları kısaca aşağıya ekledim.

 • Başlat Menüsü (Start Menu)
 • Geliştirilmiş Arama Özelliği (Search)
 • Windows App’lerin (Metro/Modern App) masaüstü uygulamalar gibi kullanılabilmesi.
 • Yeni Görev Görüntüleme Fonksiyonu (Task View)
 • Geliştirilmiş Uygulama Tutturma (Snap It)
 • Sanal Masaüstü – (Multiple Desktop)

Diğer Windows 10 yenilikleri ve sürümlere göre karşılaştırma tablosu için buraya bakabilirsiniz.

Windows 10 Kurulumu Öncesinde Bilinmesi Gerekenler

Aşağıdaki maddeler, Windows 10 kurulumu öncesinde dikkat etmeniz gereken bilgiler içerir. Şu an indirip yükleyebileceğiniz Windows 10 sürümünün bir önizleme dağıtımı olduğunu lütfen aklınızdan çıkartmayın. Bu sebeple, Windows 10 kurulum aşamasına geçmeden önce aşağıdaki maddeleri okumanız ve dikkate almanız önerilir.

 • Her ne kadar kararlı bir kod olsa da Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını birincil cihazlarınıza yüklemeyin ve önemli veriler ile test etmeyin. Hala geliştirme aşamasında olan bu gibi ürünlerde beklenmedik hatalar ve bozulmalar yaşanması her zaman olasıdır.
 • Windows 10’u 32bit ve 64bit sistemler üzerine yükleyebilirsiniz.
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımı şu dillerde erişime açık: English, Portuguese (Brazil), and Chinese (Simplified)
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımı 15 Nisan 2015’de sonlanacak.
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını yükledikten veya örneğin bir alt sürüm Windows 8.1’den yükselttikten sonra Windows Media Center, Windows Media Player gibi medya bileşenleri çalışmaz.
 • Windows 10 Teknik Önizleme dağıtımını yükledikten sonra, o cihaz üzerindeki kurtarma bölümünü (recovery partition) kullanarak önceki işletim sistemine geri dönemeyebilirsiniz.

Windows 10 Kurulumu Nasıl Yapılır?

Aşağıdaki 3 alt başlığı ve bu başlıklarda yer alan yönergeleri takip ederek Windows 10 kurulumunu sorunsuz olarak gerçekleştirebilirsiniz. Tekrar hatırlatmak isterim: Windows 10 henüz önizleme aşamasında olduğu için birincil sistemleriniz üzerine yükleyerek test etmeniz önerilmez. Ayrıca bu dokümanda yer alan Windows 10 kurulum adımları ürün kararlı sürüme ulaştığında da uygulanabilir olacaktır.

Windows 10 Kurulum Gereksinimleri

Eğer Windows 10’u yüklemeyi planladığınız cihaz Windows 7, Windows 8 veya Windows 8.1’i çalıştırabiliyorsa yüksek ihtimalle Windows 10’u da yükleyip çalıştırabilirsiniz. Ayrıca sanallaştırma yazılımları üzerine yükleyerek test etmek mümkündür: Örneğin Microsoft Hyper-V.

 • İşlemci – 1GHz veya daha hızlı
 • Bellek – 32-bit için minimum 1GB veya 64-bit için minimum 2GB
 • Boş disk alanı –  16GB veya daha fazla
 • Grafik kartı – Microsoft DirectX 9 destekli (WDDM driver ile)
 • Giriş hesabı – Bir Microsoft Account ve internet bağlantısı (veya yerel bir hesap)

Windows 10 İndirme Bağlantısı

Aşağıdaki bağlantıyı kullanarak doğrudan TechNet üzerinden Windows 10 Enterprise deneme sürümünü indirebilirsiniz. Bu deneme sürümü 90 gün boyunca test edilebilir durumda. Eğer gerekir ise deneme periyodunu 270 güne kadar genişletebilirsiniz.

Windows 10 Enterprise Deneme Sürümü İndirme Bağlantısı

Windows 10 Kurulum Adımları

Gereksinimler bölümünde yer alan teknik gereksinimleri sağladıktan ve uygun Windows 10 kurulum kaynağını indirip hazırladıktan sonra aşağıdaki adımları takip ederek kuruluma başlayabilirsiniz.

Öncelikle kurulum medyasını cihaza yerleştirin ve kurulum kaynağı ile başlatın. Bu medya, DVD’ye yazılmış bir ISO dosyası olabileceği gibi USB’ye açılmış bir kurulum kaynağı da olabilir. Windows Setup başladıktan sonra ilk pencerede zaman, para birimi, klavye veya girdi dili gibi kişisel ayarlarınızı yapın ve Next ile ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim1

Install Now ile Windows 10 kurulumunu ilerletin.

windows-10-kurulumu-adim2

Windows 10 kurulumu öncesinde lisans anlaşmasını kabul edin ve Next ile ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim3

Eğer yeni bir kurulum yapıyorsanız aşağıdaki pencerede Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlemeniz gerekir. Bu seçenek ile ilerlediğinizde (ve disk yapılandırmanızda uygun alan yoksa) disk üzerindeki tüm verilerin silinebileceğini unutmayın.

Eğer mevcut bir işletim sistemini (örneğin Windows 8.1) Windows 10’a yükseltiyorsanız Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneğini tercih etmeniz gerekir.

windows-10-kurulumu-adim4

Yeni kurulum için Custom: Install Windows only (advanced) seçeneğiyle ilerlendiğinde aşağıdaki gibi disk ve varsa birim yapılandırmasını raporlayan bir ekran görürsünüz. Örnekteki disk üzerinde önceden biçimlendirilmiş herhangi bir birim olmadığı için tüm alan atanmamış (Unallocated) durumda gözüküyor. Bu aşamada herhangi bir alan oluşturmanıza gerek yok. Diski seçtikten sonra direkt Next ile ilerleyebilirsiniz. Windows Setup, disk üzerinde gerekli olan birimleri otomatik olarak oluşturur. Ama eğer siz işletim sistemi bölümüne örneğin 60GB alan atamak isterseniz, aşağıdaki pencerede “New” seçeneğiyle oluşturduktan sonra kurulum için bu alanı seçmeniz gerekir.

Ayrıca şu aklınızda bulunsun: İşletim sisteminin kullanacağı alanı daraltmak, genişletmek veya data alanı olarak ikinci bir birim oluşturmak gibi tüm işlemleri işletim sistemi kurulumu sonrasında diskmgmt.msc veya diskpart üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

Aşağıdaki pencerede seçiminizi yaptıktan sonra Next ile Windows 10 kurulumunu başlatın.

windows-10-kurulumu-adim5

Windows 10 kurulumu aşağıdaki gibi ilerler.

windows-10-kurulumu-adim6

Ve bir süre sonra sonra sistem otomatik olarak yeniden başlatılır.

windows-10-kurulumu-adim7

Sistem yeniden başladığında kurulum tamamlanmıştır ve sizden bazı temel ayarlar için seçim yapmanızı bekler. Aşağıdaki Settings penceresinde Windows update ayarları, IE do not track, Windows Search içinde Bing sonuçlarının yer alıp almayacağı, Windows ve uygulamaların isminizi, varsa fotoğrafınızı kullanıp kullanamayacağı ve konum bilginiz için istekte bulunup bulunamayacağı gibi bir takım ayarları kişiselleştirmeniz mümkün. Bu bir önizleme sürümü olduğu için Use express settings seçeneği ile bu ayarların tamamına ön tanımlı seçimleri atamakta bir sakınca yok. Ama eğer isterseniz Customize bölümünden kişiselleştirebilirsiniz.

Ayrıca şu aklınızda bulunsun: Aşağıdaki pencerede kişiselleştirebileceğiniz tüm ayarları daha sonra işletim sistemi içerisinden de değiştirebilirsiniz.

windows-10-kurulumu-adim8

Aşağıdaki 2 adım sadece önizleme dağıtımlarında yer alır.

Bu pencerede, az sonra işletim sisteminde oturum açmak için kullanacağınız hesabı belirlemelisiniz. Bu aşamada size ufak bir ipucu vereceğim. Normalde bu adımın Microsoft Account sahibi olmadan geçilemeyeceği düşünülür ancak yerel hesap oluşturmak için atlatmanın bir yolu var. Aslında buna atlatmak demeyelim, göz önünde olmayan seçeneğe ulaşmak diyelim :)

Eğer bir Microsoft Account sahibiyseniz, aşağıdaki pencerede bilgilerinizi girerek doğrudan oturum açabilir ve Microsoft Account oturumu ile gelen diğer avantajları kullanmaya başlayabilirsiniz. Eğer Bir Microsoft Account sahibi değilseniz, aşağıdaki bölümde Create a new account ile hemen yeni bir tane oluşturabilirsiniz (internet bağlantısı gerektirir). Eğer bu aşamada bir internet bağlantınız yoksa veya işletim sisteminde oturum açmak için Microsoft Account kullanmak istemiyorsanız, yine Create a new account seçeneğiyle ilerleyin ve bir sonraki ekran görüntüsüne bakın.

windows-10-kurulumu-adim9

Formu doldurmadan, alt taraftaki Sign in without a Microsoft account seçeneğiyle yerel bir hesap oluşturup işletim sistemine giriş için kullanmanız mümkün. Eğer isterseniz bu aşamada formu doldurarak bir Microsoft Account oluşturmanız da mümkün (internet bağlantısı gerektirir).

Seçiminizi yaparak ilerleyin.

windows-10-kurulumu-adim10

Sign in without a Microsoft account seçimiyle ilerlediğinizde aşağıdaki formda yerel kullanıcı hesabınız için gerekli bilgileri girin ve Finsh ile yapılandırmayı bitirin. Bu pencere aynı zamanda final sürümdeki ilerleme aşamasıdır. Bu bilgileri işletim sisteminde oturum açmak için kullanacağınız unutmayın.

windows-10-kurulumu-adim11

Bu aşamadan sonra kısa bir yapılandırma daha gerçekleşir.

windows-10-kurulumu-adim12

Ardından Windows 10 kurulumu tamamlanmış olur. Ve karşınızda Windows 10.

windows-10-kurulumu-adim13

Kurulum süreci veya Windows 10 dağıtımı hakkında sorularınız olursa yazı altındaki yorum bölümünü kullanarak ekleyebilirsiniz. Yorum bölümü aynı zamanda görüşleriniz için de açıktır. Windows 10 test sürüşünüzde başarılar.

Güncel gelişmeler için Twitter’da takip edebilirsiniz: @serhatakinci

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (28)

 1. Mehmet

  Kolay gelsin iyi ççalışmalar ben win 10 kurdum hyper-v kullanmak istiyorum fakat sorunlar yaşıyorum hyper-v aktif ettim hyper-v yöneticisini açıorum yeni sanal makine oluşturamıyorum windovs 8 de kullanıyorum ya o özellik eklenmemiş veya ben bir yerde hata yapıyorum. 2. bir sorumda bu test sürümü 15 nisan da sona eriyor demişsiniz peki ozamana kadar indirip kurduğumuz makinelerdeki kurulumları kullanmaya devam edebilecekmiyiz yoksa ürün anahtarı gerekiyor vs. hatamı çıkartacak karşımıza.

 2. Serhat AKINCI

  15 Nisan 2015 tarihi Build 9879 için geçerli. Build 9926 ise 1 Ekim 2015’de expire olacak. Bu tarihlere kadar bir üst sürüme yükseltmek veya o günkü güncel sürümü yüklemek gerekir.

 3. muhammed

  wnidows onu yüklersem ürün anahtarım gidermi…

 4. Furkan Kertmen

  arkadaşlar şimdi windows 10 u yüklersem bilgisayardaki belgeler oyunlar vb… resetlenicekmi

 5. osman

  ya resetlenecekmi yükleyince gidermi yani

 6. Serhat AKINCI

  Bu dokümanda sıfır kurulum yapılıyor yani “Custom: Install Windows only (advanced)” seçeneği ile ilerleniyor. Eğer bu sırada eski işletim sisteminin ve verilerin olduğu alanları silerseniz her şey kaybolabilir.

  Mevcut dosyalara, ayarlar veya uygumalar gibi şeyleri korumak için eski işletim sisteminin üzerine yükseltme yapabilir yani “Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications” seçeneğiyle ilerleyebilirsiniz.

  Bu işlemler öncesinde mutlaka önemli verilerinizi yedeklemeyi unutmayın.

 7. Umut

  Kardeşim ben windows 10 güncellemesini iso olarak yükledim diske yerleştirdim setuba başladığımda hiç o klavye ayarları falan gelmedi, kullanıcı sözleşmesi vb. şeyler geldi. O adımları geçtikten sonra güncelleştirmeler denetleniyor diyor ve uzun bir süre öyle kalıyor ve düzelmiyor ne yapabilirim?

 8. efe

  windows 10 prewiew de zaten oyun oynamaya çalışmayın çünkü daha önizlemede ve eyer eski laptop ne biliyim 2.ci fazla kulanmadığnız pc ye yükleyin 1.ci pc ye yüklerseniz dosya kaybına uğraya bilirsiniz ve donanımsal yazılımsal hatalar var mesela benim pc de şu an ses çıkmıyor ama win 10 gayet keyifli ama unutmayun her program çalışmaz

  birde win 10 un keyfini internetsiz fazla çıkaramazınız.

 9. Yasin

  win 10 yükledim c v d diskleri birleşmiş d sürücüsündeki dosyalarıma ulaşamıyorum ne yapmam lazım herhangi bir bilginiz var mı bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.

 10. azeri

  herkese selam ben windows 7 yi 10 a yukseltdim guzelde calisti aksam kapadim sabah bilgisayari acdimda bilgisayar calismadi benim bilgi sayarim 64 bit ben yalnislikla 32 bit indirmistim bunun icin ola bilirmi?

 11. Ohayani

  Benim masa üstü PC im de 1.512 gb ram var 64 bit Windows 10 yüklemek istedim ancak ekranda WİN 10 kurulum penceresi geliyor ama ekrana başka birşey gelmiyor acaba 1.512 ilk ram yeterli değilmi acaba ACiL cevap lütfen

 12. Begüm

  Merhaba ben Windows 7den 10a yükseltmeye çalışıyorum ancak uzunbir süredir güncelleştirmeler alınıyor diyor ve hala %0 da ne yapmalıyım

 13. Alp

  Ayni sorun bendede var acaba sorunu cozebildinmi

 14. Ufuk

  Abi bana bi yardımcı ol pc ufak bi arza yaptı. Bende formatladım. Ancak pcyi kurarken hep türkçeyi seçtiğim halde dili yine ingilizce oluyo iki kere yaptım yine olmuyo bana bi yardmcı ol be abi

 15. büşra

  bu deneme sürümümü yoksa süreklimi

 16. Tolga

  Selamun Aleyküm Yaralı Oldu Admin Teşekkürler Kuramadım başta Senin Yaptığını Yaptım Oldu.Yararlı Bir Çalışma :) Başarılar

 17. Tolga

  Büşra Bir Süreliğine Dilk Şimdi Bu Zamanlarda İndirdiysen Sınırsız Pro Sürümünü Elde Ediceksin

 18. Tolga

  Begüm Bendede Olmuştu :D yönetici olarak çalıştırmayı dene

 19. Tolga

  Serhat Abi WİN 8 kurulumu varmı ?

 20. Ben

  Nootebook aldım eindows 10 açılış kurulumunu yaptım farkında olmadan parola oluşmuş ama ne oldugunu bulamıyorumm
  Yardımlarınızı belliyorum

 21. Yusuf efe

  İnterneti yerel hesap açabiliyorlarmı?
  Açabiliyorsa nasıl açılıyor?

 22. Yusuf efe

  Yanlis yazmışım
  interneti olmayanlar

 23. yasin

  İyi günler;
  Windows 10 kurmaya çalışırken kurulum ekranında untennden dosyasından productkey okunamadı hatası veriyor. Bu hata hakkında bilgisi olan var mı?

 24. mami trap music

  ben indirdim hata veriyor yardım edin

 25. Cem

  23 tane soru sorulması bu anlatımın ne kadar eksik olduğunu gösteriyor, şu türk webmasterler arasında adam gibi şu windows kurulumu anlatan birini daha bulamadım. En yukarılarda ” ve uygun Windows 10 kurulum kaynağını indirip ” cümlenizde bu kaynalar nereden indirilir hakkında bilgi yazsanız herkes indirip işlemi tamamlar, ama bu bilgi eksik olunca makalenin geri kalanıbir işe yaramıyor, herkes sizin gibi PC den anlamıyor..

 26. koray

  yapılanları severek takip ediyorum çok yararlı bir çalışma teşekkür ederim başarılarının devamını dilerim

 27. dilara

  ya yok hiç birşeyi yapamıyorum benım ürün anahtarım sırf sayıyı n t g harflrini kabul etmiyor arkadaşta kaldı 1 aylığına windows 10 zaten vardı bana verdiğinde windows 7 lmuştu format attırmıs biryerden kırmamak elde değil winar yol bluetoot yok doğru düzgün calışan bir cs usb olayı yok fAREYİ GÖRMÜYORDU İZLEYE İZLEYE BULDUM bir yardm edin çöp olduysada oldu diyin bilgisayar kaldırıp atayım yok lisans baska yerde aktif anlamıyorum bunun dilinden bir yarım edin cevaba göre atıcam cöpe

 28. sevki

  windows 8 sıkıntılı

Yorum Ekle