Windows 10 Ücretsiz Yükseltme ve Bazı Bilgiler

02.06.2015 | 13:45 Haberler , Windows 47 Yorum

Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10 için çıkış tarihi 29 Temmuz olarak açıklandı. Bu tarih geldiğinde Windows 10’un kararlı hali kullanıma hazır ve piyasadaki yerini almış olacak.

Yine dün sabah saatlerinde Windows 7 (sp1) ve Windows 8.1 Update sürümlerine sahip kullanıcılarda ücretsiz yükseltme rezervasyonu ile ilgili bildirimler (Get Windows 10) görünmeye başladı. Bu rezervasyon aracı sayesinde, uygun sürümlere sahip kullanıcılar ilk 1 yıl içerisinde Windows 10’a ücretsiz yükseltme yapabilecek ve takip eden yıllarda bu Windows 10 kopyasını ücretsiz kullanma hakkına sahip olabilecekler. Yani şimdiden bir rezervasyon yapmakta fayda var. Sizin için uygun sürüm hazır olduğunda (29 Temmuz’dan sonra) yeni bir bildirim ile haberdar edileceksiniz.

get-windows10-ucretsiz-yukesltme

Bazı Windows 7 ve Windows 8.1 kullanıcıları ücretsiz yükseltme bildirimi Get Windows 10’u göremediler veya bir süre gecikmeyle görebildiler. Eğer uygun Windows sürümünü kullandığınız halde hala göremeyenlerdenseniz aşağıdaki bilgiler size yardımcı olabilir.

Windows 10 ücretsiz yükseltme bildirimi Get Windows 10 uygulamasını görebilmek için:

 • Orijinal bir ürün anahtarıyla etkinleştirilmiş Windows 7 SP1 veya Windows 8.1 Update işletim sistemlerinden birini kullandığınızdan emin olun.
 • Bu işletim sistemlerinin Enterprise sürümleri ücretsiz yükseltme kapsamı dışındadır ve bu bildirimi alamaz.
 • Windows Update bildirimlerine yeni yetenekler ekleyen KB3035583‘in yüklü olduğundan emin olun. Bu paket otomatik güncelleştirme ile de gelir. En güzeli Windows Update üzerinden tüm güncellemeleri yüklemiş olmak.
 • Yanılmıyorsam Active Directory domain üyesi olan uygun sürüm işletim sistemlerde ücretsiz yükseltme bildirimleri görünmüyor. Ama emin değilim.
 • Windows 10 için uygun bir donanım yapılandırmasına sahip olmanız gerekiyor ancak bunu şu aşamada doğrulama şansınız yok.

Tüm şartları sağladığınız halde Windows 10 ücretsiz yükseltme bildirimini göremiyorsanız aşağıdaki gibi manuel olarak tetiklemeyi deneyebilirsiniz.

Windows 10 ücretsiz yükseltme bildirimi Get Windows 10 uygulamasını manuel tetiklemek için:

Control panel > Task Scheduler > Scheduled Tasks Library > Microsoft > Windows > Setup altındaki gwxtriggers görevini çalıştırın. Ardından ücretsiz yükseltme bildirimi task bar üzerinde görünür.

Bir diğer yöntem olarak ise KB3035583 güncellemesinin uninstall edilmesi ve ardından Windows Update üzerinden kontrol ederek yeniden yüklenmesi öneriliyor.

Ama bazı cihazlarda tüm şartları karşılıyor olmanıza ve hatta manuel tetiklemenize rağmen yine de bildirimin görünmediği durumlar olabiliyormuş. Microsoft diyor ki “Cihazınız uygun olduğu halde yeni bir sürücü hazırlamak gibi cihazınız ile elde edeceğiniz deneyimi geliştirecek güncellemeler üzerinde çalışmalarımız devam ediyor olabilir.” Bu yüzden bazı cihazlar için şimdi değil ama ileride mutlaka rezervasyonu yapma şansınız olacak.

Windows 10 ücretsiz yükseltme rezervasyonu iptal etmek ve bildirimleri devre dışı bırakmak için:

Yapılmış bir rezervasyonu iptal etmek için get Windows 10 uygulamasını başlatın (systemtray’daki icon’u kullanabilirsiniz) ve menüden view confirmation bölümüne ulaşıp cancel reservation yapın.

Ardından ücretsiz yükseltme uyarılarını tamamen devre dışı bırakmak için ise HKEY_LOCAL_MACHINE \SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows\Gwx anahtarına gidin ve DisableGwx isimli bir REG_DWORD kaydı oluşturup değerini 1 yapın.

Windows 10 Ücretsiz Yükseltme Hakkında Bilgiler

Aşağıda Windows 10 ücretsiz yükseltmesiyle ilgili bazı notlar toparladım.

1) Yükseltme gerçekten ücretsizdir ve bu hak 29 Temmuz 2015 tarihinde Windows 10 piyasaya çıktıktan sonraki bir yıl süreyle sunulacaktır. Bu süre içerisinde alt sürüm işletim sisteminizi in-place upgrade yöntemiyle Windows 10’a yükselterek sonraki yıllarda da kullanmaya devam edebileceksiniz.

Kafa karıştıran 1 yıl meselesi ise ücretsiz yükseltme hakkınızı kullanabileceğiniz, yani in-place upgrade işlemini gerçekleştirmeniz gereken süreyi ifade ediyor. İlk 1 yıl içerisinde bir kez Windows 10’a yükselttikten sonra ömür boyu kullanabilirsiniz.

2) Windows 10 olarak çalışan sistemde bir problem yaşanırsa (1. yıl, 2. yıl, 3.yıl, ne zaman olduğu hiç önemli değil) ve bir şekilde yeniden kurmanız gerekirse? Windows 10 hakkınız bakidir. Windows 7.1 veya Windows 8.1 işletim sisteminizi kurup orijinal ürün anahtarıyla aktifleştirdikten sonra üzerine yeniden Windows 10 yükseltmesini yükleyebilirsiniz. Alttaki işletim sistemi aktif olduğu için ücretsiz yükseltme hakkı ile üzerine gelen Windows 10 da otomatik olarak aktif olur. Bu senaryoda Windows 7.1 veya 8.1 ‘i yüklemek, aslında yeniden Windows 10’a ulaşmak için geçici bir ara adımdır.

Bu konudaki bir diğer alternatif yöntem ise şu: İlk 1 yıl içerisinde Windows 10 ücretsiz yükseltme hakkı ile Windows 10’a geçtikten sonra bir problem yaşanırsa ve yeniden kurmanız gerekirse, aynı cihaz üzerine olmak şartıyla temiz bir Windows 10 kurulumu gerçekleştirilebileceksiniz. Yani alt işletim sistemi üzerine in-place upgrade yöntemi sadece ilk yükseltme için gerekli, sonraki seferlerde şart değil, gerekir ise temiz kurulum yapma şansınız var ve bu sırada bir Windows 10 ürün anahtarına ihtiyacınız olmayacak.

Aktive edilmiş ve lisanslı Windows 7.1 veya 8.1 ile çalışan cihazınızı bir kez in-place upgrade ile Windows 10 yükseltirseniz, aynı cihaz üzerine yapılacak sonraki temiz kurulum yüklemeleri için aktivasyon işlemi ürün anahtarına gerek duymadan gerçekleşir. Buradan Windows 10 aktivasyon servisinin cihaz donanımıyla bir ilişkisi olacağı sonucu çıkıyor.

3) Windows 10’a ücretsiz yükseltme seçeneği aşağıdaki işletim sistemlerinden biriyle çalışan cihazlar için sunulacak.

 • Windows 7 SP1 (Windows 7)
 • Windows 8.1 Update * (Windows 8)
 • Windows Phone 8.1

* Windows 8.1 ülkeye özel sürümleri, Windows 8.1 Single Language, Windows 8.1 with Bing için de geçerlidir.

4) Eğer elinizdeki bir mobil cihaz ise, Get Windows 10 uygulamasını görüp rezervasyon yapma şansınız yok. Ama zamanı geldiğinde yükseltme hakkınız OEM, mobil operatör ya da taşıyıcı tarafından sağlanacaktır.

5) Eğer isterseniz bugün yaptığınız rezervasyonu, yükleme öncesindeki herhangi bir zamanda iptal etme şansınız var.

6) Windows 10 ücretsiz yükseltme hakkı kişi başına değil cihaz başınadır. Eğer birden fazla cihazınız ve uygun sürüm işletim sisteminiz varsa, her biri için ayrı ayrı rezervasyon yapmanız gerekir.

7) Rezervasyon ardından herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Windows 10’un kararlı sürümünün 29 Temmuz’da resmen duyurulması ve hemen ardından kullanıma sunulması bekleniyor (yani Ağustos 2015 başı). Bu tarih geldiğinde yine benzer bir bildirim alacaksınız ve ardından talimatları takip ederek ücretsiz yükseltme işlemini gerçekleştirebileceksiniz.

8) Yükseltme yaptığınızda, eski işletim sistemi sürümünüze bağlı olarak Windows 10’un aşağıdaki sürümlerinden birine sahip olacaksınız.

windows10-yukseltme-surumler

 • “N” ve “KN” sürümleri için üst sürümün yükseltme yöntemi geçerlidir (örneğin Windows 7 Professional N, Windows 10 Pro’ya yükseltilir).
 • Hariç olan bazı sürümler: Windows 7 Enterprise, Windows 8/8.1 Enterprise ve Windows RT/RT 8.1.
 • Toplu lisanslamadaki Etkin Yazılım Güvencesi müşterileri, bu teklifin dışında Windows 10’a yükseltmek için kurumsal tekliflerden yararlanabilir.

9) Microsoft bir süre önce Windows Insider programına dahil build’ler için de Windows 10’a geçiş şansı tanıyacağını açıkladı. Windows 7.1 ve 8.1’lerin ücretsiz yükseltme hakkı olduğunu ve gerekli koşulları zaten biliyoruz. Buna ilave olarak Windows Insider programı kapsamında Windows 10 teknik önizleme sürümünün son build’ini yüklemiş olan ve Windows Insider programına bir Microsoft Account (MSA) ile kayıtlı olan herkese güncelleme gönderilmeye devam edilecekmiş. Yani bu şu demek: Temmuz sonu Ağustos başı geldiğinde, Windows Insider programına bir Microsoft Account ile katılmış ve Windows 10 teknik önizleme sürümünün son build’i ile çalışan cihazlar, altta herhangi bir orijinal işletim sistemi olmasa dahi Windows 10’a yükseltilecek.

Güncel gelişmeler için Twitter’da takip edebilirsiniz: @serhatakinci

Benim notlarım böyle. Bu yazıya ara ara yeni notlar ekliyorum veya var olan maddeleri geliştiriyorum, aklınızda olsun.. Ayrıca buradaki bazı bilgilerin de yer aldığı resmi soru-yanıt sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (47)

 1. Burak

  Teşekkür ederim güzel yazın için bizide bilgilendirdin.

 2. Hasan

  Hocam benden bisey istiyor ama anlamdm dun gece yükledim domain istiyor hic birsey kabul etmiyor

 3. Murat Gerçek

  Kardeş,ben bir şey sormak istiyorum, internette bulamadım birtürlü cevap. Benim braderin laptopunda bilgisayar adı “asus” ben etkinleştirmeyi yaptım, şimdi sıfır kurulum yapacağım ama kurarken bilgisayarın adını farklı yapsam bir sorun olur mu? Windows kullanıcı adını dikkate alıyor mu yoksa sadece donanıma göre mi kayıt yapıyor?
  İlgin için şimdiden teşekkür ederim.

  Sevgiler.

 4. İbrahim Çayır

  Hocam Windows 7 kullanırken yüklediğim lisanslı yada lisansız her hangi bir programım veya ofis excell Word paketim silinir yada devre dışı kalırmı?

 5. Serhat AKINCI

  İbrahim – Windows 10 yükseltmesini Windows 7 diliyle aynı yaparsan sorun olmaz. Örneğin Türkçe Windows 7 üzerine Türkçe Windows 10 yükseltmesi yapmalısın.

  Murat – Bilgisayar ismini değiştirmek aktivasyon açısından sorun yaratmaz.

 6. Dogan

  ”Bu konudaki bir diğer alternatif yöntem ise şu: İlk 1 yıl içerisinde Windows 10 ücretsiz yükseltme hakkı ile Windows 10’a geçtikten sonra bir problem yaşanırsa ve yeniden kurmanız gerekirse, aynı cihaz üzerine olmak şartıyla temiz bir Windows 10 kurulumu gerçekleştirilebileceksiniz. Yani alt işletim sistemi üzerine in-place upgrade yöntemi sadece ilk yükseltme için gerekli, sonraki seferlerde şart değil, gerekir ise temiz kurulum yapma şansınız var ve bu sırada bir Windows 10 ürün anahtarına ihtiyacınız olmayacak.”

  demişsiniz. peki ben yükseltmeden sonra temiz kurulum yapmak istersem gerekli olan kurulum dosyalarına nereden ulaşacağım. microsoftun sitesine girip herhangi bir windwos 10 iso dosyasını ındırıp usb boot ederek işlemı gerçekleştirebilirmiyim.

 7. Serhat AKINCI

  Doğan – Windows 10 kurulum kaynağını DVD veya USB’ye yazarak temiz kurulum gerçekleştirebilirsin. Windows 10 kurulum kaynağını hazırlarken yardımcı olacak aracı şuradan indirebilirsin: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10

 8. anonim

  ben bugğn windows 10 geçtim

  fakat farede sorun oluştu

  fareye uzun süre basılı tutmadan tek ya a çift tıklamayla bir işlem yapmıyor.

 9. Kemal İm

  Crackli win7 ultimate kullanıyordum. Yükseltme talebi ve bende win 10 proya yükselttim. Sonrasında bir problem oldu ve formatlayıp win 7 yi yeniden kurdum ve sorunsuz win 10 pro yükledim fakat ürün anahtarı istiyor ne yapmalıyım.

 10. Uğur

  Merhaba, öncelikle yazınızı baştan sona kadar dikkatlice okudum. Emeğiniz için çok teşekkür ederim.
  Control panel > Task Scheduler > Scheduled Tasks Library > Microsoft > Windows > Setup altındaki gwxtriggers bu işlemin türkçesini yazabilirseniz sorunumu çözebileceğim. Yardımınızı rica ederim.

 11. Serhat AKINCI

  Kontrol Panel (eski denetim masası) > Görev Zamanlayıcısı > Zamanlanmış Görevler Kütüphanesi > Microsoft > Windows > Setup …

 12. Mehmet

  Windows 10 u yüklendiğinde resimlerim, oyunlarim ve muziklerim gidermi??? Acill yardım edin!!!!

 13. EMRE

  merhaba
  bilgisayara gelen windows güncellemesi için gerekli olan yaklaşık 3 gb veriyi bilgisayar indirdikten sonra 800703F1 hatası alıyorum.nedeni nedir acaba?şimdiden teşekkürler

 14. bayram

  bilgisayarımda win 7 home premium vardı bu güncellemede win 10 home oldu iso yu indirsem 10 pro yu kursam serial istermi yada bende 32 bit win 10 home kurmuş ben 64 bit iso yu indirsem serial istermi

 15. Beyza

  Windows7 home basic sürümünü windows 10’a yükselttim, karşıma microsoft sf sı çıktı ve oradan outlook hesabı aldım fakat windowslive mail hesabımı açamıyorum. Acil yardım!!

 16. freekays

  2 gün sonraya zamanlamış kurulum için windows 10

 17. Nazmi

  selam.
  Arkadaşım benim yeni bilgisayarda win8.1 yüklü geldi ve hemen win10 güncellemesini sorunsuz yaptım. şuanda sıkıntı yok ama olurya ileride format atmam gerekirse win10’u şuanki ürün anahtarımla tekrar kullanabilirmiyim? yoksa 1 seneden sonra hak tamamen bitiyor mu?
  birde, win10’u updateden yükseltince eski işletim sistemi ne oluyor? tamamen değişiyor mu yoksa win10 güncellemesi sadece önizleme mi?

 18. Yılmaz

  kardeş ben windows 10 kurdum ama ekranda sadece geri dönüşüm kutusu var acil yardım sırf bu yüzden eski sürümü yükleyecem

 19. İsmail

  Yılmaz,başlat menüsünden istediğin simgeleri masa üstüne sürükleyip bırakabilirsin.Eski sürüme dönme derim.

 20. İsmail

  Serhat bey merhaba,Win 7 veya win 8’den win 10’a geçtikten sonra temiz kurulum yapabilirsiniz demişsiniz.Temiz kurulum başlangıç ekranında serial istiyor ve orijinal serialinizi kabul etmiyor haberiniz olsun.

 21. ahmet

  hocam benim pc ilk başta orjinal win 8 wardı daha sonra 8.1 yaptım yavaşladıgı için orj olmayan wind 8 yükledim şimdi win 10 orj yapmak istiyorum şuan win 10 yüklü amma anahtar istiyor ıos a kayıtlı filan oluyormuş win10 a çevirmeden ordan key aldım ama geçersiz dıor yardım edermisiniz nasıl orj yapabilirim

 22. Hasan

  Bn windows 8.1update kullaniyodum guncelleme gldi 10 guncellendi fakat bilgisayarim acildiktan sonra siyah bir ekran war bu sorunu nasil cozeblrim

 23. Eren

  Windows 10 yüklemesi başarısız oldu çözüm varmi yardımcı olurmusun lüften

 24. mustafa

  ben şimdi windows 10’a yukseltmek istiyorum ömür boyu kullanabilirmiyim yoksa sonrasına sıkıntı çıkarırmı

 25. Atilla.A

  Hocam ben (win 7 sp1) kullanırken 2 hafta önce win 10 a yükseltin diye msj geldi.İki gün önce de yükselttim, görünüşte hiç bir sıkıntı yok fakat dün tarayıcımı değiştireyim dedim. Opera kullanırken , Crome yi yükledim şimdi operayı kaldır diyorum kaldırmıyor.Herhangi bir programı kaldırıyor fakat operayı kaldırmıyo, Sıkıntı nedir yardımcı olabilir misiniz? şimdiden teşekkür ederim

 26. Özkan

  ben wın8den wın10 a yukselticem yukselttikten sonra masa ustundekı dosyalarım gıdermı ?

 27. kenan kıraloğlu

  windovs 10 26.02.2016 tarih itibariyle geçtim.Bir sorun yaşamadım

 28. selahattin top

  slm.
  tarife göre yaptım indi
  şifre istiyor
  beni bilgilendir seniz şimdiden teşekkür ederim
  kullandığım windows 8.1

 29. ÇAĞRI

  Windows 7 enterprise kullanıyorum windows 10a geçebilmem için kurumsal tekliflerden yararlanın diyor..kurumsal teklif konusunu nasıl yapıcam?

 30. Ceyda

  Yükselttikten bir süre sonra ücretli olmaz, değil mi? Ona göre yapacağım. Ücret veremem -_-

 31. Hikmet

  Merhaba Serhat bey 2 ay önce yeni pc aldım üzerinde win8 single kuruluydu win10 yükselttiğimde dolayısıyla win10 Home a yükseltti , sorum şu win10 home ‘u win10 Professional yada enterprise format atmadan yükseltebilir miyim.Cevabınız için şimdiden teşekkürler
  Saygılarımla

 32. Volkan

  Öncelikle bilgilendirme ve paylaşım için teşekkürler.

  “İlk 1 yıl içerisinde bir kez Windows 10’a yükselttikten sonra ömür boyu kullanabilirsiniz.” diye yukarıda bir yorumda bulunmuşsunuz.

  Konu ile ilgili başka bir bakış açısı; Aşağıdaki Link de Önemli Okuyun Lütfen…

  https://www.cozumpark.com/forums/thread/489010.aspx

 33. Ahmet

  Arkadaşlar Benim Pc Orjinal Windows 7 Ama Windows 10 Geçemiyorum Yardım Ede Bilirmisiniz

 34. ebrar

  ASUS kullanıyorum, biraz eski şuan 7 yüklü.. güncellemeli miyim

 35. murat

  Windows 10 yükleyemedim.ücretsiz yükleme için ek süre tanınacak mı?

 36. Ogul

  Sistem aynı ama hard disk değişimi yaptım sadece ve eski harddiskte Windows 10 a zaten yükseltmiştim. Yeni harddiske Windows 7 kurmadan 10 u kurabilir miyim? Windows 7 home orjinal sahibiyim. Kısa sürede cevap verirseniz sevinirim. İyi günler

 37. burdur firmalar

  bence win 10 güzel değil. en stabil win 7. sevmedim diğerlerini pek..

 38. mehmet

  serhat bey çok teşekkür ederim emeğinize saglık sizler olmasanız biz ne yaparız bunları herkes bilemez sizlerin sayesinde sorunlarımızı çözebiliyoruz

 39. bilal

  merhaba Serhat bey, benim dizüstü b.s ACER ASPİRE 5738G WİNDOWS7 Bunun için ben win 10 rezerve yaptım zamanı geldi win 10 kurdum herşey normaldi! ama şimdi b.s format atmam gerekti ve attım ama win 10 illaki anahtar istiyor kuramıyorum!! ben çok amatör bir b.s kullanıcısıyım bana en kısa sürede dönüp yardımcı olursanız inanın çok memnun olacağım! çok teşekkür ederim iyi akşamlar diliyorum.

 40. sibel

  Hocam Windows 10 u yüklemiştim.Ama sonra Windows 8.1 e geri döndüm. Windows 10 daki fotoğraflarımı geri alamadım. Tekrar Windows 10 a ücretsiz geçebilirmiyim. Geçince fotoğrafları alabilirmiyim acaba.

 41. Ömer

  hocam benim pc w8 di 10 yaptım hardikim yandı garantiye gönderdim geldiğinde 8 di ve ben 10 yapmak istiyorum mümkün mü ?

 42. vedat

  W surfaceye w10 yüklemek istiyorum yardımcı olurmusunuz

 43. Ömer Faruk kök

  Öncelikle merhaba windows 10 home cihazımda yüklü eğer Windows 10 proya Upgrade yaparsam içindeki uygulamalar ve dosyalar silinirmi

 44. aNoNiM

  windows 10 a yükseltirsem veriler silinirmi

 45. Oktay

  Beyler Windows 7 Den 10 Geçince Dosyalar Silinirmi

 46. Koray

  Hocam selamlar windows 7 den windows 10 a geçiş için son tarih 2017 aralık mıdır?

 47. yaseminsaglam

  hp

Yorum Ekle