Windows 7 XP Mode Nedir?

12.05.2009 | 00:37 Dokümanlar , Windows 51 Yorum

Windows 7 XP ModeAslında beta ürünler üzerine bu tip uzun makaleler yazmak çok doğru değil çünkü beta ürünlerde çeşitli değişiklikler olması her zaman muhtemeldir. Bu doğrultuda makale içeriğinin şimdilik gün yüzüne çıkan ve paylaşılan özelliklerden oluştuğunu ve bahsi geçen konuların RTM duruma gelene kadar değişikliğe uğrayabileceğini hatırlatmak isterim.

Güncelleme/Ağustos-2009: Bu yazıda bahsedilen özelliklerin ve yöntemlerin tamamı RTM olan Windows 7 XP Mode için geçerlidir.

Microsoft vizyonunda sanallaştırmanın sadece sunucu sanallaştırma ile sınırlı olmadığını her fırsatta dile getiriyoruz. Bu noktada bahsetmek istediğim yeni teknolojinin ismi Windows Virtual PC ve bu teknoloji sayesinde kullanılabilir olan Windows XP Mode yani XPM.

Windows 7 XP Mode Nedir?

360 derece sanallaştırma vizyonunun bir parçası olarak Windows 7 işletim sistemi içerisinde ücretsiz olarak gelecek olan Windows Virtual PC ve XP Mode ‘un temel amacı geriye dönük uygulama uyumluluğu sağlamak ve bu doğrultuda örneğin sadece Windows XP üzerinde çalışabilen uygulamaların Windows 7 içerisinde de kullanılabilir olmasını sağlamaktır.

Biliyorsunuz Windows 7 şu an RC, XP Mode ise henüz beta durumda.

Windows 7 RTM olduğunda aşağıdaki sürümler üzerinde Windows Virtul PC ve XP Mode ücretsiz olarak kullanılabiliyor olacak.

 • Windows 7 Professional
 • Windows 7 Ultimate
 • Windows 7 Enterprise

Windows Virtual PC ’yi Microsoft Virtual PC 2007 ’nin gelişmiş bir varyasyonu olarak düşünebilirsiniz.

Windows Virtual PC Nedir?

Microsoft Virtual PC 2007 bir Host işletim sistemi üzerine kurulduktan sonra içerisinde yeni sanal makineler yaratmaya ve bu sanal makineler içerisinde çeşitli sanal işletim sistemleri ve uygulamalar çalıştırmaya yarayan bir üründü. Bu yapıda çalışan sanal makineler içerisindeki sanal uygulamalar sadece o sanal makinenin pencere sınırları içerisinde çalışabilirler. Windows Virtual PC ise bu senaryoyu değiştirerek sanal makine içerisinde kurulu olan sanal uygulamamaların Windows 7 işletim sistemi üzerinden de kullanılabilmesine olanak sağlamaktadır. Yani Guest sistem üzerindeki uygulamayı Host sistem üzerinden kullanabiliyoruz.

Küçük bir örnekle devam edelim.

Windows Vista üzerinde kurulu Microsoft Virtual PC 2007 içerisinde bir sanal makine yaratıyoruz ve sanal olarak bir Windows XP işletim sistemi kuruyoruz. Bu sanal XP içerisinde sadece XP ‘de çalışabilen bir uygulama olduğunu var sayıyoruz. Bu senaryoda XP uyumlu uygulamayı kullanmak için Microsoft Virtual PC 2007 içerisindeki sanal XP ’yi kullanmamız ve bu çerçevede hareket etmemi gerekiyor.

Aynı senaryoyu Windows 7 üzerindeki Windows Virtual PC ile gerçekleştirdiğimizde ise XP uyumlu sanal uygulama arka planda yine Windows Virtual PC üzerindeki XP Mode ‘da yer alıyor, ama uygulamanın kullanıcı ara birimi Windows 7 üzerinde de çalışabiliyor ve biz bu uygulamayı kullanırken herhangi bir sanal makine emülatörü görmüyoruz. XP uyumlu sanal uygulamanın kısa yolları Windows 7 masaüstü, görev çubuğu ya da başlat menüsü gibi noktalarda yer alabiliyor ve sanki Windows 7 ‘ye ait bir uygulamaymışçasına hızlıca erişebiliyoruz.

En güzel yanı da XP Mode ile gelen sanal Windows XP işletim sistemini sıfırdan kurmak zorunda olmayışımızdır. Az sonra indireceğimiz XP Mode paketi içerisinde bir Windows XP imajı bulunuyor ve birkaç küçük ayar ile bu imajı hızlıca çalışır hale getirebiliyoruz. Bu ve diğer yetenekleri az sonra inceleyeceğiz.

Peki Microsoft ‘un bu özelliği Windows 7 içerisine eklemesindeki amaç nedir derseniz?

Tabii ki çeşitli nedenleri var ve yoruma açık bir konu ancak en başta geriye dönük uyumluluk sorunları için çözüm üretmek, Windows XP kullanıcılarının Windows 7 ye geçiş sürecini hızlandırmak ve daha donanımlı bir işletim sistemi ortaya çıkartmak olduğunu söyleyebiliriz. (Windows 7)

Windows XP işletim sisteminin hala yoğun olarak kullanılıyor. Eski uygulamaların kendini Windows Vista ‘ya adapte edememesi sonucunda ortaya çıkan uyumsuzluk problemlerinin yanı sıra,  Windows XP donanımlarının Windows Vista için çokta yeterli olmaması ve firmaların yeni yatırıma yanaşmaması gibi nedenlerden ötürü Windows Vista beklenen kullanım oranını yakalayamadı gibi görünüyor.

Windows 7 ise performans konusunda gerçekten çok başarılı. Bununla birlikte Windows Vista güvenliğine ve görselliğine sahip. Ayrıca Windows 7 XP Mode ile de Windows XP uyumluluk desteği sunuyor. Bu doğrultuda Windows 7 ‘nin beklentileri karşılayacağını söylemek mümkün.

Windows 7 XP Mode olarak lanse edilen bu özelliğin zemininde Windows Virtual PC teknolojisinin yattığını söylemiştik.

Peki Microsoft Virtual PC 2007 ile Windows Virtual PC arasındaki farklar neler?

Aşağıdaki tablo iki ürün için compare bilgisi yansıtıyor.

Windows Virtual PC Karşılaştırma Tablosu

Önemli yenilikleri kısaca açıklayalım.

Windows Virtual PC Yenilikleri

Integration with Windows XP Mode: XP Mode ‘un Windows 7 ile entegre olarak geldiğini söylemiştik (Windows 7 Feature). Bu sayede kolay kurulum ve kullanım sunuyor.

USB Support: Önemli yeniliklerden birisi. Windows Virtual PC printer, scanner, flash memory/stick, external hdd, dijital kamera ve smart card gibi çeşitli USB aygıtlarını destekliyor.

Seamless application publishing and launching: En çekici yetenek :) Windows Virtual PC içerisinde çalışan XP Mode üzerinde kurulu olan ve sadece XP desteği olan sanal uygulamanın Windows 7 masaüstü üzerinden de kullanılabilme yeteneği.

Support for multi threads: Windows Virtual PC üzerinde aynı anda birden fazla sanal makineyi eş zamanlı olarak tutup çalıştırabilir, her sanal makine içinde farklı uygulamalar barındırabiliriz.

Clipboard Sharing: Pratik bir özellik. Windows 7 işletim sistemi ile sanal olarak çalışan örneğin Windows XP işletim sistemi arasında kes/kopyala/yapıştır şeklinde dosya transferi yapabiliyoruz.

Known folder integration between host and guest: Windows 7 üzerindeki bir klasöre Windows Virtual PC üzerinden rahatlıkla erişebiliyoruz.

Support for higher resolution: sanal makineler 2048 x 1920 1600 x 1200 gibi çözünürlükleri destekliyor.

Requires AMD-V or Intel-VT CPU feature: Evet yanlış okumadınız :) Hyper-V den tanıdığımız işlemciye has donanımsal sanallaştırma özelliğini kullanıyor. Bu nedenle işlemcimizin bu özelliği destekliyor olması gerekli.

Bu saydığımız özelliklerin çoğu Microsoft Virtual PC 2007 üzerinde yer almıyor, yer alanlar da belirli çerçevelerde çalışıyordu. MS tarafında Windows Virtual PC ve XP Mode ile desktop sanallaştırma konusu çok daha keyifli bir hal aldı diyebiliriz.

Şimdi Windows XP Mode ’u nasıl kullanabiliriz bir bakalım.

Windows 7 XP Mode Nasıl Yüklenir

Öncelikle Windows 7 RC ’i henüz denemediyseniz aşağıdaki linki kullanarak download edip Windows 7 deneyimine başlayabilirsiniz.

http://www.microsoft.com/windows/windows-7/download.aspx

Eğer Windows 7 işletiminiz zaten kuruluysa, yukarıdaki adımı atlayıp XP Mode indir adımına geçebilirsiniz.

XP Mode indir ve kullanmak için şu aşamada iki temel ihtiyacımız var.

 1. Windows Virtual PC indir
 2. Windows XP Mode indir

Her ikisini de aşağıdaki bağlantılar üzerinden indirebilirsiniz.

Windows 7 XP Mode İndir http://www.microsoft.com/tr-TR/download/details.aspx?id=8002

Windows Virtual PC İndir http://www.microsoft.com/tr-TR/download/details.aspx?id=3702

Bu indirmelerin orijinal Windows 7 işletim sistemi gerektirdiğini unutmayın.

Windows 7 XP Mode İndir

XP Mode Gereksinimleri

Peki Windows Virtual PC ve Windows XP Mode ‘un çalışması için neler gerekli?

 • Öncelikle Windows 7 Professional, Ultimate veya Enterprise sürüm işletim sistemi.
 • Windows 7 XP Mode ve Windows Virtual PC kurulum kaynakları.
 • XP Mode için başlangıçta 2GB disk alanı, sonrası için ihtiyaç kadar boş dik alanı. Çünkü Windows 7 XP Mode içerisine dosya attıkça ya da program kurdukça XP Mode ‘un kullandığı sanal disk alanı giderek genişleyecektir.
 • Windows Virtual PC ’nin ihtiyaç duyduğu hardware virtualization destekli bir işlemci. (AMD-V yada Intel-VT)
 • Gereklilikleri sağladıktan sonra öncelikle Hardware Virtualization özelliğinin BIOS altından enable edilmesi gerekiyor. Genelde bu özellik disable durumdadır.
 • Örneğin HP sistemlerde bu özelliği aktif etmek için şu adımları izliyoruz.
  • Sistemi yeniden başlatıp işletim sistemi yüklenmeden önce F10 ile BIOS bölümüne geçiyoruz.
  • System Configuration bölümünde Virtualization Technology ‘i Enable yapıyoruz.
  • F10 ile ayarları kayıt edip sistemi kapatıyoruz (Shutdown) (Mutlaka en az bir kez Shutdown yapmalıyız. Sadece Restart işe yaramayabiliyor.)
  • Daha sonra sistemi açıyoruz ve hazır.

Özelliğin aktif olup olmadığını veya kullandığınız işlemcinin Hardware Virtualization destekleyip desteklemediğini görmek için aşağıdaki araçları kullanabilirsiniz.

INTEL işlemciler için: http://www.intel.com/support/processors/tools/piu/

AMD İşlemciler için: http://support.amd.com/us/Pages/dynamicDetails.aspx?ListID=c5cd2c08-1432-4756-aafa-4d9dc646342f&ItemID=172

Gerekli BIOS değişikliğini yaptıktan ve ilgili paketleri indirdikten sonra Windows Virtual PC kurulumu ile başlıyoruz.

Windows Virtual PC Kurulumu

İndirdiğiniz Windows Virtual PC kurulum kaynağını çalıştırın.

Windows Virtual PC Kurulumu - Adım 1

Windows Virtual PC Kurulumu - Adım 2

Windows Virtual PC Kurulumu - Adım 3

Windows Virtual PC Kurulumu - Adım 4

Windows Virtual PC Kurulumu - Adım 5

Kurulum bitiyor ve sistemi yeniden başlattıktan sonra Windows Virtual PC start menüsündeki yerini alıyor.

Şu an Virtual Windows XP ‘e tıklarsak aşağıdaki uyarıyı alırız.

Download Virtual Windows XP

Çünkü henüz XPM kurulumunu yapmadık.

Windows 7 XP Mode Kurulumu – Resimli Anlatım

Yukarıdaki pencerede Download butonunu kullanarak XP Mode ‘u indirebileceğimiz sayfaya gidebiliriz ancak biz daha önceden indirmiştik. Bu nedenle kurulum için indirdiğimiz paketi kullanacağız.

Önceden indirmiş olduğumuz 2nci paket olan XP Mode kurulumunu başlatalım.

XP Mode Kurulumu - Adım 1

XP Mode Kurulumu - Adım 2

Yukarıdaki pencerede XP Mode ile gelen sanal Windows XP için kullanılacak VHD dosyasının hangi lokasyona çıkartılacağını belirtiyoruz. Dikkat ederseniz 1.6GB boş alana ihtiyaç olduğu bilgisi var.

Ayrıca bu bir sanal disk dosyası olduğu için ilerleyen günlerde sanal işletim sistemine yeni uygulamalar/veriler ekledikçe VHD dosyasının boyutu genişliyor olacak. Bu nedenle yeterince boş alan olan bir lokasyonda tutmanızı tavsiye ederim.

XP Mode Kurulumu - Adım 3

XP Mode Kurulumu - Adım 4

Windows 7 XP Mode kurulumu bitti. Finish diyerek Virtual Windows XP ’yi açabiliriz.

Windows 7 XP Mode Ayarları

Virtual Windows XP imajını ilk kez çalıştırmadan önce yapmamız gereken birkaç küçük ayar var. Çünkü bu imaj içerisindeki Virtual Windows XP henüz hazır durumda değil. Bu birkaç küçük ayar password bilgisi ve updates configuration seçiminden ibaret.

Windows 7 XP Mode Ayarları - Adım 1

Windows 7 XP Mode Ayarları - Parola

Kullanıcı adı User olarak geliyor ve bu Default durum bu aşamada değiştirilemiyor. Bu hesap için bir parola belirleyerek devam ediyoruz.

Yukarıdaki pencerede yer alan Remember credentials (Recommended) kutucuğunu tıklayarak devam etmenizi öneririm. Aksi halde Virtual XP ’yi kullanırken sürekli kullanıcı adı ve parola girmek zorunda kalabilirsiniz.

Aşağıdaki pencerede Windows güvenlik güncelleştirmelerini otomatik almasını sağlıyoruz.

Windows 7 XP Mode Ayarları - Güvenlik Güncelleştirmeleri

Next dedikten sonra Virtual XP ilk start için hazırlanmaya başlıyor.

Eğer bu aşamadan hemen önce aşağıdaki gibi bir hata alırsanız,

XPM Mode Hatası

‘Virtual Windows XP’ could not be started because hardware-asisted virtualization is disabled. Please enable hardware virtualization in the BIOS settings and try again.

Başta bahsettiğim Hardware Virtualization özelliği BIOS altında enable durumda değildir.

Eğer bu hatayı almıyorsanız işlemcinizde donanımsal sanallaştırma (Hardware Virtualization) özelliği zaten aktiftir. İşlemci için herhangi bir ayar yapmanız gerekmez.

Ben durumu görebilmeniz adına bu şekilde bıraktım.

Hemen yukarıda vermiş olduğum araç ile kontrolünü yapalım.

AMD marka bir içlemciye sahibim, bu nedenle AMD için uygun olan aracı kullanarak testimi yapıyorum.

AMD İşlemciler için: http://support.amd.com/us/Pages/dynamicDetails.aspx?ListID=c5cd2c08-1432-4756-aafa-4d9dc646342f&ItemID=172

Aracı çalıştırdığımda dönen sonuç aşağıdaki gibi

Hardware Virtualization Uyarısı

Sistemin uyumlu olmadığını söylüyor çünkü BIOS altında gerekli değişikliği yapmadım (Bu arada not compatible with hyper-v bilgisi sizi şaşırtmasın. Bu araçlar genel anlamda değerlendirme yapıyor yani Hyper-V ‘ye özel değil :))

BIOS altında gerekli enable işlemini yaptıktan sonra sistemi tekrar açıyorum ve Windows Virtual XP ’i yeniden başlatıyorum.

XP Mode yani Windows Virtual XP için gerekli olan birkaç bilgiyi tekrar giriyorum ve aşağıdaki pencerede tekrar Next diyorum.

XP Mode - Güncelleştirme Ayarı

Ve XP Mode yani Windows Virtual XP hazırlanmaya başlıyor.

Windows Virtual XP 1

Windows Virtual XP 2

Bu süreç birkaç dakika sürebilir çünkü arka planda start için hazırlanan bir işletim sistemi var ve biraz zaman alabiliyor.

Kurulum sırasında bahsettiğim Remember credentials (Recommended) seçeneğini tıklamazsanız aşağıdaki gibi bazı aşamalarda parola girmek zorunda kalırsınız.

Windows 7 XP Mode - Parola Girişi

Windows 7 XP Mode Kullanımı

Virtual Windows XP hazır olduktan sonra otomatik olarak start oluyor ve artık kullanıma hazır.

Windows 7 XP Mode Kullanımı - Adım 1

Gördüğünüz gibi herhangi bir işletim sistemi kurulumu yapmadık çünkü indirdiğimiz XP Mode paketi içinde zaten ön kurulumu yapılmış sanal bir Windows XP işletim sistemi bulunuyor.

Birkaç küçük ayar ile yeni bir sanal XP hazır hale getirdik ve şu an kullanıma hazır.

Windows 7 XP Mode Kullanımı - Adım 2

Aşağıda da görebileceğiniz gibi her iki sistemin uygulamaları birbirinden bağımsız olarak çalışıyor. Windows 7 üzerinde Internet Explorer 8, XP Mode ile gelen Windows Virtual XP üzerinde ise Internet Explorer 6 çalıştığını görebiliyorsunuz. Her ikisi de aynı anda kullanılabilir durumda.

Windows 7 XP Mode Uygulamaları

Windows Virtual PC yönetimi oldukça basit ve son kullanıcıya uygun şekilde tasarlanmış. Aslında bu menüler ve aksiyonlar Hyper-V üzerindeki sanal makine aksiyonları ile benzerlik gösteriyor. Ayrıca komutların ne işe yaradığı gayet net ve anlaşılır. Yine de kısaca bahsetmek gerekirse;

Actions bölümünde kullanabileceğimiz komutlar aşağıdaki temel komutlardır.

XP Mode Kullanımı - Menü 1

Örneğin View Full Screen diyerek sanal Windows XP ’yi full screen olarak kullanabiliriz.

XP Mode Tam Ekran

Üst taraftaki BAR ’ı kullanarak yine eski moda veya Windows 7 masaüstüne dönüş yapabiliriz.

Fiziksel sisteme taktığınız bir USB diski XP Mode içerisinde görmek için aşağıdaki bölümden Attach edebilirsiniz. Aynı şekilde bu bölümü kullanarak diğer USB aygıtları da Attach etme şansınız var.

XP Mode USB Disk

Aşağıda Attach edilmiş bir USB Flash disk görüyorsunuz.

XP Mode USB Depolama Alanı

Bu diski sanal sistemden çıkartmak istediğinizde yine yukarıdaki bölümde Release komutunu vermeniz yeterli.

Aşağıdaki Tools bölümünde ise Virtual Windows XP için sanal donanım ve bu donanımların özelliklerini belirleyebiliyoruz. Yine Hyper-V tarafındaki sanal makine düzenleme işlemlerine çok benziyor. Aslında bu önemli bir pencere ancak buradaki ayarlara başka bir yazıda ayrıntılı olarak değineceğim.

XP Mode Ayarları

Ve son olarak göstermek istediğim ise XP Mode içerisindeki uygulamaların Windows 7 masaüstünde nasıl çalıştırılacağı. (Seamless Application Publish)

Aslında oldukça basit bir işlem ve yapmanız gereken tek şey Windows 7 XP Mode içerisine herhangi bir uygulama kurmak. Hepsi bu :) Örneğin ben XP Mode içerisine Windows Live Messenger yazılımını kurdum. Bu Live Messenger yerine sadece XP üzerinde çalışabilen herhangi bir uygulama da olabilirdi.

XP Mode içinde kurulum tamamlandıktan sonra Windows 7 üzerinde start menüsünü açıyoruz ve aşağıdaki bölümde yeni kurulmuş uygulamanın yer aldığını görüyoruz. Aynı uygulama XP Mode üzerinde de yer alıyor ki esas yer alması gereken yer orasıdır.

Windows 7 XP Mode Uygulama Paylaşımı

Dikkat ederseniz Windows 7 üzerinde kurulu bir Live Messenger uygulaması yok ancak Windows Virtual PC altında XP Mode ile gelen Virtual Windows XP içinde kurulu olan Live Messenger görünüyor. Bu uygulamayı Windows 7 üzerinde çalıştırmak için Virtual Windows XP ’nin kapalı olması gerekiyor. Çünkü iki sistem aynı anda aynı uygulamayı kullanamaz.

XP Mode ‘u yani Virtual Windows XP ’yi Shutdown ediyoruz ve daha sonra Windows 7 üzerinde Live Messenger kısa yoluna tıklıyoruz.

Karşınızda Windows 7 XP Mode içine kurduğumuz Windows Live Messenger.

Windows 7 XP Mode Uygulama Paylaşımı

Host ile Guest sistem arasındaki kes/kopyala/yapıştır veya diğer özellikleri de test edebilirsiniz. Hepsi aynı şekilde hazır ve çalışır durumda.

## Güncelleştirme – 16.05.2009 ##

Gelen bir soru üzerine makaleye küçük bir ek daha yapmak istiyorum.

XP Mode yani sanal olarak çalışan Windows XP üzerine kurduğumuz uygulamaların otomatik olarak Host yani Windows 7 sistem üzerinde kullanılabildiğini söylemiştik. Peki Windows XP üzerinde zaten kurulu ve çalışır durumda gelen uygulamaları nasıl ön yüzle paylaşabiliriz? Mesela cmd.exe, internet explorer 6 veya diğer uygulamalar…

Yapmamız gereken Virtual Windows XP üzerindeki uygulamanın kısa yolunu aşağıdaki yola kopyalamak.

:\Documents and Settings\All Users\Start Menu\Programlar (Dikkat edin All Users)

Yani kısa yolu başlat menüsüne atıyoruz.

XP Mode - All Users

Daha sonra bu uygulamaları Windows 7 üzerinde kullanabilirsiniz.

Aşağıda cmd.exe ve IE uygulamalarının XP Mode ve Windows 7 üzerinde çalışan sürümlerini aynı anda görebilirsiniz.

XP Mode - cmd.exe

Windows 7 XP Mode ve yeni Windows Virtual PC için izlenimler bu şekilde. Umarım sizler için faydalı olur.

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (51)

 1. Nazım AKIN

  abi gerçekten mukemmel otesi olmuş.. yazinin tamamini okudum yani tebrik etmemek elde degil ..bircok kisinin aklindaki soruları cozecektir gosterilecek tek kaynak.

 2. Levent Alışkın

  manyak olmuş devamını bekliyoruz..

 3. Hasan Hüseyin

  Ellerine sağlık çok güzel olmuş. Peki cmd.exeyi Windows 7 üzerinde çalıştırmak istiyorum. ve veya internet explorer ını bir tıkla açmak istiyorum. Bunun için path yolunu nasıl değiştirmem gerekecek bir kısayol için. yani demek istediğim application mode da windows xp nin kendi serverileri için bir kısa yol yaratabilirmiyiz eğer yapabilrisek çok daha işimize yarayacaktır. Öylesineki rahatlıkla internetexp le girer makinemizim güvenliğiniden içimiz rahat olur. ip lerini tık tık değiştirebiliriz. Yardımlarını bekliyorum teşekkürler.

 4. Serhat AKINCI

  Selam Hasan

  Evet bunu yapabiliriz. Makalenin sonuna sorunun cevabını ekledim :)

  Hoşçakal

 5. Hasan Hüseyin

  Serhat Kardeşim ellerine sağlık aslında düşünemedim :D Çok mantıklı . Ellerine sağşlık eminim bir çok kişinin işine çok yarayacak . Kolay Gelsin. :)

 6. dilan

  hocam tşk :)

 7. dede

  hocam tesekkurler harıka olmus çalışmalarınızda basarılar

 8. Ersin El

  arkadaşım harika olmuş. çok teşekkür ederim. yanlız bir sorum olacak benim anakartım asus p5kc , bios da Hardware Virtualization kısmını bulamadım? yardım edebilirseniz sevinirim

 9. Cihan Yakar

  Mac Os için benzer şekilde sanki mac uygulamasıymış gibi xp uygulamalarını çalıştıran bir emulator var ve istenirse iki ekranda birinde mac doc, diğerinde windows traybar çıkartıyor ve uygulamaları monitörler arası taşıyabiliyorsunuz. Bunu gördüğümde “adamlar mac için yapıyor, ms kendi işletim sistemleri arasında yapamıyor” demiştim. Ve sonunda daha özelliklerin çoğu olmasada benzer bir emulasyonu gerçekleştirmiş.

 10. Tarık Tolga

  hocam çok akıcı basit ve aydınlatıcı olmuş
  emeğine sağlık başarılar dilerim…

 11. Serhat AKINCI

  Selam Ersin,

  Bios versiyonu eski olabilir. Bios update yaparsanız ve işlemciniz de Hardware Virtualization destekliyor ise sorununuz çözülecektir.

 12. savaş iren

  serhat bey merhaba;
  serhat bey sitenizdeki yazıları uygulayarak çok güzel bir şekilde sanal xp mi kurdum, kurarken parolamı 12345 olarak oluşturdum.
  fakat daha sonra denetim masasına girip kullanıcı parolamı kaldır seçeneğimi seçerek kaldırdım, ancak sanal xp mi kapatıp açtığımda benden parola istiyor cansel diyorum olmuyor, 12345 yapıyorum olmuyor administor yada userde bunları tekrar tekrar deniyorum olmuyor..
  sizce ne yapmam gerek?? yardımcı olursanız çok sevinirim
  saygılarımla

 13. savaş iren

  merhaba arkadaşlar kendim sordum kendim cevplıyorum;
  arkadaşlar bu tarz bir problem olursa eğer;
  windows virtual pc yi sistemden delete edin ve tekrar kurun.

 14. Serhat AKINCI

  Merhaba,

  Sorunu çözümüş, cevabı yazmışsınız :) tşk.

  Aslında şunu yapmak daha kolay olur. Sizden istediği credentials xp kurulumunda User hesabı için girmiş olduğunuz passwd. Buradaki: http://www.serhatakinci.com/wp-content/uploads/2009/05/clip-image014-thumb1.jpg

  Windows 7 passwd değiştiğinde virtual xp’e erişirken bu durumu yaşayabilirsiniz. Çözüm olarak yukarıdaki yada virtual xp içerisinde yetkili başka bir credentials girmelisiniz.

 15. serkan taş

  Bu çalışmanı bizimle paylaştığın için çok teşekkür ederim.Türkiyenin senin gibi insanlara ihtiyacı var.Sen bunca emek verdikten sonra yorum yazmadan duramadım.İyi çalışmalar.

 16. lazzyo

  oyunlarda berbat bizzat denedim en basit oyunda bile çok ağır çalışıyor bellek gecikmesi gibi bir sorun var yada sanal disk performansı berbat

 17. Serhat AKINCI

  Selam,

  Muhtemelen sorun grafik. XPM ile gelen Virtual XP, birçok fiziksel ekran kartı özelliğini (başta 3d) kullanamaz. Bu nedenle XPM den şimdilik oyun performansı beklemeyin :)

 18. Ugur

  Ellerinize sağlık güzel bir döküman olmuş.
  AMD İşlemciler için:

  http://support.amd.com/us/Pages/dynamicDetails.aspx?ListID=c5cd2c08-1432-4756-aafa-4d9dc646342f&ItemID=172

  Bu verdiğiniz linke tıkladığımda bir türlü download yapılamıyor ve benim amd athlon 2500 xp islemcimin hardware virtualization destekleyip destekleyemediğini öğrenemiyorum.

 19. Serhat AKINCI

  Selam Uğur.

  AMD sitesinde işlemcinin spec.’lerine bakarak kesin bilgiye ulaşabilirsin.

  Ayrıca alternatif bir araç: http://www.serhatakinci.com/?p=786

 20. Ugur

  Tesekkurler bilgi için. Alternatif araç ile işlemcinin desteklemediğini öğrenmiş olduk :)

 21. mehmet

  iyi günler serhat bey,
  bir sorunum var yardım ederseniz sevinirim
  sorunum bilgisayarımda bios tan virtualization özelliği açık olmasına rağmen güvenlik update seçeneğini seçtikten sonra
  http://www.serhatakinci.com/wp-content/uploads/2009/05/clip-image018-thumb1.jpg
  ekrana hiçbir şey gelmiyor

 22. Serhat AKINCI

  Selam Mehmet,

  İndirdiğin XPM pakedi Beta mı RC mi?

 23. mehmet

  RC

 24. mehmet

  görev yöneticisinden explorer ı kaldırıp ekledikten sonra kurunca çalıştı ancak şimdide başka bir sorunum var xp modu dahili tv kartımı görmedi (zaten bu modu kurmamın bi nedenide windows 7 de tanıtamadığım tv kartını xp modu üzerinden tanıtmaktı ama xp moduda tv kartını donanım olarak görmedi)

 25. Gökhan

  Windows XP mode windows 7 üzerinde düzgün çalışmayan yada hiç kurulamayan uygulamalar için güzel bir alternatif ve bilgisayarınıza ikinci bir işletim sistemi kurmak zorunda kalmıyorsunuz. Fakat windows7 xp mode üzerinde kurulmuş olan programlara karşı güvenik anlamında destek sunmuyor ne yazık ki. Dolayısı ile virüslere karşı savunmasız kalıyorsunuz. Bunun için XP mode üzerinde de antivirüs yazılımı kurmak zorundasınız.

 26. sadık

  çok güzel ve açıklayıcı ben makaleyi okumadan önce kurmuştum. win7 yanına xp kurmaya gerek yok. tek işletim sistemi ve hertürlü uygulamaya uyumlu. olay bu. açıklamalar içinde tşkler

 27. nothing but you

  abi muhteşem olmus , abi süper ötesi olmus , abi ultra süper olmus bu ne ya sanki sen geliştirdin Xpmode uygulamasını görende bişey yaptı sanıyor.bırakın su megaloman ayaklarını…

 28. Serhat AKINCI

  Bu da bir bakış açısı :)

 29. Özgür S.

  Baştan Sonra okuduğum tek IT makalesi :D Ne zamandır XP kurmaya çalışıyordum win7nin yanına. Eğer makalede anlatılanları başarırsam çoook işime yarayacak. Allah gani gani razı olsun inşallah…

 30. levent

  öncelikle teşekkür ederim güzel bir çalışma olmuş.
  bilgisayarımada win 7 ultumate X86 32 bit kurulu
  xpm yükledim gayet güzel çalışıyor fakat benim sorunum
  internet explorer 6 yı açınca sanal XP de internete bağlanmaması acaba sanal XP de interneti nasıl kullanacağım!

 31. Osman

  herkeze merhaba bende windows 7 ulimate 32 bit var.7 üzerinden tüm driverlerimi yükledim fakat xp mode yı kurduktan sonra xp mode üzerinde grafik kartımı tanımadı.Xp mode üzerinde uyumlu yeni bir driver kurmayı denedim.Fakat zaten kurulu dedi.Bu konuda bilgi sahibi arkadaşlar yardımcı olursa çok sevinirim…

 32. Serhat AKINCI

  Selam,

  XP Mode şimdilik grafik kartlarını tanıyamıyor.

 33. mehmet ulusoy

  Ellerine sagğlık gerçekten çok açıklayıcı,soru işareti birakmayan,görsel destekli bir paylaşım olmuş şuan kurulum aşamasındayım, benim biosta ayar yapılmıyor ama destekliyormus sorun cikartmaz insaallah :)

 34. Murat Doruk

  S.A.
  Öncelikle çok güzel bir çalışma olmuş emeğine sağlık.
  Ben Windows 7 home premium 64 bit kullanıyorum, dolayısıyla Windows virtual pc, Windows xp mode uygulamalarını kullanamıyorum :( acaba Microsoft Virtual PC 2007 uygulaması sistemimde çalışırmı? Eski uygulamalarımı bu sistemimde çalıştırmanın başka bir yolu yokmu? Yardımcı olursanız sevinirim.

 35. Serhat AKINCI

  Evet, Virtua PC 2007’i Windows 7 home premium üzerinde çalıştırabilirsin. 32bitte çalışıyor, 64bit’i denemedim ama büyük olasılıkla çalışacaktır. Ama ek bir bilgi: bu yapı supported değildir. Yani Microsoft Virtual PC 2007’i Windows 7 üzerinde desteklemez.

 36. oğuzhan

  ya Tamam qüzelce anlatmışsınız ama nerden indircem ßen ßunu ???

 37. ahmet demir

  selam..ben sony vaio vgn-fz240 veya pcg394l modelli laptop kullanıyorum.ilk yüklü olan vistadan yavaş çalıştığı için yeniden windows 7 yüklettim.fakat dahili web cam birtürlü çalışmıyor ve driverini bulamıyorum. lütfen yardımcı olurmusunuz..

 38. sorcima

  dırayvırını cdnin içınde dosya olcak o dosyayı dırayvır olarak tanıtcan

 39. EMRE

  eline sağlı arkadaşım benim bir problemim var xpmode şifresini kaybettim nasıl yeniden şifre oluşturabılırım mevcut sisteme

 40. mümin

  hocam peki bu xmp ye driverleri tanıtmamız gereklimidir.

 41. Serhat AKINCI

  Kendi sanallaştırma driver’larını kullanır.

 42. Kutay AYHAN

  Selam Turizim M.Y.O okuyorum ve bilgisayarlı otomasyon sistemini pc ye yüklemem ve okulu bitirmem için xp mode gerekli hayati önemli bnm için. Bios a girdim ama VT ayatları yoktu advenced da. Ne yapmam gerekiyor? Casper Nirvada D6500 olmas lazım pc. Acil cvp Bekliyrum :(

 43. Serhat AKINCI

  CPU’nun Virtualization desteğinin olup olmadığına bakmalısın. Eğer yoksa bu ayarı görme şansın yok.

 44. Kutay AYHAN

  Hmm. Yoksa Bi Alternatifi Varmı acaba sanal xp kurmak içn?

 45. Serhat AKINCI

  CPU desteklemediğine göre XP Mode yerine MS Virtual PC, VirtualBox veya Vmware Workstation kullanabilirsin.

 46. Gul

  paylaşım için teşekkürler
  zyxel 630c modem’in windows 7 driver ı olmadığı için xp modu çalıştırarak internete bağlanmaktı amacım. ama xp mode’da da modem kurulumu yapılamıyor. yüklemenin, modemi bilgisayara bağlama bölümüne kadar geliyor, fakat modemi taktığımda tanımıyor (sol üstteki USB bölümünde görünmesine rağmen eklemiyor).
  yardımcı olabilir misiniz

 47. Mahmut

  Merhaba; Paylaşım için teşekkürler. Acronis ile alınan (winxp)image xp mode entegrasyon yapılabilirmi?

 48. Serhat AKINCI

  Evet, temelde hazır indirilen XP Mode imajını çalıştırmaya odaklı Windows Virtual PC üzerine farklı imajlar da entegre edebilirsiniz.

 49. ati

  bende xp mode tools araçlar kısmı kayboldu tekrar nasıl geri alacağım bunu

 50. emre

  Üstün emek harcanarak yapılan bu çalışma için sizi takdir ediyorum. Elinize kolunuza aklınıza sağlık. Allah razı olsun. İşletim sistemim Windows-7 idi. İş gereği sadece XP de çalışan eski bir program kullanmamız gerekiyordu. Çift işletim sistemi kurmadan boot mrb ıvır zıvır işlemlerle uğraşmadan şimdi halledebileceğiz. Tekrar çok teşekkürler. Kolay gelsin.

 51. Nurhan Alioğlu

  Sanal diski sabit disk olarak göstermek mümkünmü 2 gb hafıza için yeterli değil kurmak istediğim
  program minimum 20 gb hafıza istiyor 125 gb hafıza var fakat sanal olduğundan herhalde program kurulmuyor.
  Büyük hafızalı program yüklemeyi nasıl yapabilirim.

Yorum Ekle