Windows 8.1 Update Paketi, Yenilikler ve Yükleme Bilgileri

02.04.2014 | 00:20 Dokümanlar , Duyurular , Windows 1 Yorum

Bugün 2 Nisan 2014. Windows sürümleri için yeni ve büyük bir Update paketi (Güncelleştirme) yayınlanmak üzere. Update paketin duyurusu, Türkiye saati ile 18:30’da başlayacak olan Build 2014 konferansında Keynote oturumunda yapılacak. Uzun zamandır “Windows 8.1 Update 1” olarak konuşulan bu güncelleştirme paketinin resmi brand’ı ise aslında sadece “Windows 8.1 Update”.

Windows 8.1 Update” yeni bir işletim sistemi değil, mevcut işletim sistemi üzerine yüklenen önemli bir güncelleştirme paketidir. Haliyle mevut işletim sisteminin versiyon numarasını (version number), yapı numarasını (build number) ve markasını (brand) değiştirmiyor.

  • Brand/OS Name Microsoft Windows 8.1
  • Version Number 6.3.9600
  • Build Number Build 9600

Ağustos 2012’de RTM olan ve Ekim 2012’de genel erişime açılan Windows 8 işletim sistemi bir ana sürümdü. Yine bir ana sürüm olan ve aynı dönemin sunucu işletim sistemi Windows Server 2012 ise Eylül 2012’de genel erişime açıldı. Ekim 2013’de, ara sürüm olarak ifade edebileceğimiz ama pazarda iki yeni işletim sistemi olarak yer alan Windows 8.1 ve Windows Server 2012 R2 sürümleri genel erişime açıldı. Bugün yayınlanan “Update” ise tam olarak Windows 8.1 üzerine gelen bir güncelleştirme paketidir. Windows 8.1 Update paketini geçmiş yıllarda adını sıkça duyduğunuz Service Pack’ler gibi düşünebilirsiniz, ama bir Service Pack olmadığının da altını çizmek gerekir.

Windows 8.1 Update paketi, işletim sisteminin çekirdek özellikleri ve görevleri üzerinde köklü değişiklikler gerçekleştirmiyor. Bu paket daha çok kullanıcı deneyimi (user experience) tarafında yenilikler getiriyor. Windows 8.1 Update ile gelen yenilikleri ve değişiklikleri yazının ilerleyen bölümlerinde bulabilirsiniz.

Öte yandan aynı güncelleştirme paketi Windows Server 2012 R2 sunucu işletim sistemi için de yine bugün duyurulacak. Windows Server 2012 R2 Update olarak geçen bu paket hakkında daha fazla bilgi için Windows Server 2012 R2 Update Paketi yazısını okuyabilirsiniz.

Ha bu arada, Başlat Menüsü (Start Menü) yine yok :) Başlat Butonu (Start Button) ve Başlangıç Ekranı (Start Screen) ise yerinde duruyor.

Update: Windows 8.1 Update’de yok ancak bir sonraki Windows sürümünde (muhtemelen Windows 9) başlat menüsünün geri geleceği bu gün kesinleşti. Bir örneğini şurada görebilirsiniz.

Windows 8.1 Update Nedir?

Windows 8.1 Update” Windows 8.1 sürümleri üzerine yüklenebilen bir güncelleştirme paketidir. İçerisinde işletim sisteminin çekirdek özellikleri ve görevleri için köklü değişiklikler yer almadığını söyleyebilirim. Daha çok kullanıcı deneyimini geliştirmek adına arayüz üzerinde çalışılmış. Özellikle Masaüstü (Desktop) ve Başlangıç Ekranı (Start Screen – Metro UI) arasındaki etkileşimi arttıran yenilikler var. Bunun yanında mouse (aslında PC) kullanıcılarının Başlangıç Ekranında (Start Screen – Metro UI) ve Modern Uygulamalar (Modern Apps & Windows Store Apps) üzerinde daha esnek olabilmelerini sağlayan ve bu alanlarda mouse pointer kullanımını geliştiren değişiklikler söz konusu. Bu açılardan bakınca, aslında tam bir makyaj paketi olmuş :)

Erişilebilir olduğunda “Windows 8.1 Update” için kullanılacak resmi makale numarası: KB2919355

Windows 8.1 Update” yüklemesinden sonrasında işletim sistemi aynı uygulama ve donanımlara destek vermeye devam ediyor. Yani Windows 8.1 için desteklenen uygulamalar ve donanımlar, teorik olarak güncelleştirme sonrasında da aynı şekilde çalışmaya devam edecek.

Windows 8.1 Update” paketi kümülatiftir. Bazı geliştirme ve yeniliklere ek olarak Windows 8.1 çıkış tarihinden bu güne kadar yayınlanmış tüm security update ve non-security update’leri de içerisinde barındırır.

Windows 8.1 Update” paketinin boyutu ARM, x86, x64 gibi işletim sistemi mimarisine göre farklılık gösteriyor ama 300mb ile 700mb arasında değişen bir paketten söz ediyoruz. Bu, özellikle BT uzmanlarının dikkat etmesi gereken bir nokta çünkü paketi ortamınızdaki istemcilere uygulamadan önce planlama yapmanız şart. Aksi durumda ciddi ağ trafiği söz konusu olabilir. Ayrıca gerçek sistemlerde yaygınlaştırmadan önce mutlaka test ve tecrübe edilmesi gerekir.

Windows 8.1 Update ne zaman çıkacak?

Bugün yani 2 Nisan’da San Francisco’da gerçekleşecek olan Build 2014 konferansının Keynote konuşmasında MSDN aboneleri için kullanıma sunulacak.

8 Nisan’da Windows Update üzerinden tüm Windows 8.1’ler indirip yükleyebilecek. Bu tarihe WSUS’lar da dahil.

14 Nisan’da ise VLSC üzerinden yerleşik ve hazır imajlar (ISO) şeklinde anlaşmalı müşterilerle paylaşılacak.

Windows 8.1 Update Yenilikleri

Desktop ve Start Screen (Metro UI) alanları başta olmak üzere bir çoğu kullanıcı arayüzünde yer alan Windows 8.1 Update yeniliklerinden bazılarını aşağıda bulabilirsiniz.

1) Windows 8.1 Update paketinin kümülatif olduğunu söylemiştim. Bu, Windows 8.1’in çıkış tarihinden bu güne kadar yayınlanan tüm güvenlik güncelleştirmeleri ve diğer önemli güncelleştirmeleri içerdiği anlamına geliyor.

2) Windows 8.1 Update sonrasında Windows 8.1’in minimum donanım gereksinimleri bir miktar daha aşağı çekiliyor. Windows 8.1 için yaygın olarak kabul edilen sistem gereksinimlerinden 2GB RAM ve 32GB disk alanı, Windows 8.1 Update sonrasında 1GB RAM ve 16GB disk alanı şeklinde değişiyor.

3) Windows 8.1 Update sonrasında yazılım tabanlı Güç (Power) butonuyla Arama (Search) butonlarına direkt Başlangıç Ekranı (Start Screen) üzerinden erişilebiliyor. Bu, tıklama sayısını azaltan bir faktör.

Windows 8.1 Update - Yeni Güç ve Arama Butonları

Eski yeri olan Charm Bar ise (hani şu sağ kenara yanaştığınızda açılan bölüm) aynı şekilde duruyor ve isterseniz o bölüm üzerinden de bu butonlara erişmeniz mümkün.

4) Start Screen üzerindeki kutucuklara (tiles) mouse pointer ile sağ tıklama yaptığınızda gerçekleşen davranış, Windows 8.1 Update sonrasında değişiyor. Sağ tıklama ile birlikte artık bir menü açılıyor (context menü) ve buradaki bazı özelliklere çok daha hızlı erişebiliyorsunuz.

Windows 8.1 Update - Karolar Açılır Menü

5) Başlangıç Ekranı kutucuklarına (Start Screen Tiles) sağ tuş tıklayarak farklı yeniden boyutlandırma seçenekleriyle direkt müdahale edebiliyorsunuz. Aslında bu boyut seçenekleri Windows 8.1’de zaten vardı ancak Windows 8.1 Update sonrasında direkt sağ tıklama ile açılan bir menüden bu işi daha hızlı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Windows 8.1 Update - Karolar Yeniden Boyutlandırma

6) Windows 8.1 Update sonrasında Desktop veya Start Screen ayrımı biraz daha belirginleşiyor. Aslına bakarsanız bu ki alanın etkileşimini arttırmak için bazı yenilikler var, ama bir yandan da olumlu ayrımlar söz konusu.

Mesela Windows 8.1 Desktop’da yer alan bir resim dosyasını açmak isterseniz varsayılan olarak Modern App (Metro App) olarak tabir ettiğimiz bir uygulama olan “Photos” ile açılır. (Bu davranışı değiştirmek mümkün, dosya türleri için varsayılan uygulama belirlenebilir.) Windows 8.1 Update sonrasında ise Desktop’da tıkladığınız örneğin bir resim dosyası, tıklandığı alanla uyumlu Desktop uygulamasıyla açılıyor, örneğin Windows Photo Viewer. Aynı durum video dosyaları için de geçerli. Eğer isterseniz yine bu davranışı siz belirleyebiliyorsunuz.

7) Modern App’leri (farklı ifadelerle Metro Apps & Windows Store Apps & Windows Mağaza Uygulamaları) artık Desktop uygulamalarıyla birlikte aynı Taskbar’a (Görev Çubuğu) Pin’leyebiliyorsunuz.

Windows 8.1 Update - Taskbar Modern Apps

Bu sayede, Desktop’da çalışırken Start Screen’e geçmeden bir Modern App’i kolayca başlatabilirsiniz. Başlattığınız Modern App yine kendi konsepti içerisinde çalışır ve istediğiniz herhangi bir anda küçültebilir, kapatabilir veya Desktop’a geri dönebilirsiniz. Bu, aynı zamanda kapatılıp açılabilen bir özelliktir.

8) Windows 8.1 Update sonrasında Desktop’da çalışırken açık ama simge durumuna küçültülmüş olan Modern App simgeleri üzerine mouse pointer’ı götürdüğünüzde bir ön izleme penceresi içinde neler olup bittiğini görebilirsiniz.

Windows 8.1 Update - Modern App Ön İzleme

Ayrıca built-in Music ve Video uygulamaları için bir de kontrol butonları ekleniyor. Bu özelliği Windows 7’den hatırlayanlarınız vardır.

Windows 8.1 Update - Modern App Ön İzleme 2

9) Modern App’ler artık bir başlık çubuğuna (title bar) sahip. Bu, özellikle mouse kullanıcılarına yönelik bir geliştirme. Windows 8.1’e kadar Modern App’leri mouse pointer ile tutmak, kapatmak veya uygulamalar arasında geçiş yapmak pek kolay değildi. Windows 8.1 Update ile artık mouse pointer’ı uygulamanın üst kenarına götürdüğünüzde açılan title bar üzerindeki komutları kullanabilirsiniz.

Windows 8.1 Update - Başlık Çunuğu

Modern App’lerin Title Bar’ları üzerinde, uygulamayı simge durumuna küçültmek veya direkt sonlandırmak için iki buton bulunuyor. Bu sayede özellikle mouse kullanıcıları bu işlemleri çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

10) Taskbar yani Görev Çubuğu, Windows 8.1 Update ile artık işletim sistemi genelinde kullanılabilir durumda. Bugüne kadar sadece Desktop’da kullanılan Taskbar’a bundan böyle Start Screen ve Modern App pencerelerinde de erişebilirsiniz.

Windows 8.1 Update - Görev Çunuğu

Start Screen ve Modern App’ler açıkken Taskbar “Auto-hide” şeklinde çalışır. Bu alanlarda Taskbar, Mouse pointer’ı ekranın alt kenarına getirdiğinizde görünüyor, diğer durumlarda gizleniyor. Mesela bu alanlarda Taskbar’ı kullanarak tek tıklamayla Desktop uygulamaları çalıştırabilirsiniz.

11) Windows 8’de yeni bir uygulama yüklendiğinde (Desktop App veya Modern App) mutlaka otomatik olarak Start Screen’e de pin’leniyordu. Windows 8.1’de bu davranış değişti ve direkt Start Screen yerine sadece Metro UI’da Apps altına pin’lenmeye başladı. Windows 8.1 Update ile bu davranış tekrar değişti. Windows 8.1 Update sonrasında yeni bir uygulama yüklendiğinde hala Apps altına pin’leniyor, ama ilave olarak bir de Start Screen’in sol alt köşesinde bir bilgilendirme beliriyor.

Windows 8.1 Update - Yeni Uygulamalar Yüklendi

12) Windows 8.1 Update kurulumuyla beraber tüm işletim sistemi üzerindeki SkyDrive brand’ı (markası) OneDrive şeklinde güncelleniyor.

Windows 8.1 Update - OneDrive

Bugüne kadar SkyDrive olarak anılan tüm ilgili hizmetler bundan böyle OneDrive markasıyla devam ediyor. Windows 8.1 Update’in önemli görevlerinden biri de bu brand değişikliğini işletim sisteminde uygulamak.

13) Windows 8.1 Update sonrasında Internet Explorer da minör seviyede güncelleştirme görüyor ve versiyon numarası 11.0.7 olarak değişiyor.

Windows 8.1 Update ile gelen en önemli yeniliklerden biri de Internet Explorer 11 ‘e eklenen Enterprise Mode özelliği. Enterprise Mode, Internet Explorer 11 için geliştirilmiş özel bir uyumluluk (compatibility) modudur. ve özellikle Internet Explorer 8 ile uyumlu eski şirket web sitelerini problemsiz çalıştırmak için tasarlanmıştır.

Windows 8.1 Update - Internet Explorer Enterprise Mode

Internet Explorer Enterprise Mode, Windows 7 üzerindeki Internet Explorer 11’lerde de kullanılabilir olacak.

14) Internet Explorer 11’in Modern App versiyonunda Tab görüntüsü, Read yazısı, Options seçeneği gibi bir iki ufak değişiklik daha var.

Windows 8.1 Update - Internet Explorer Geliştirmeleri

15) Windows 8.1 Update paketi işletim sistemine Disk Space adında yeni bir bölüm ekliyor. Disk Space bölümünden disk alanı kullanım karakteristiği hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Uygulamalar, resimler, müzik ve video dosyaları, belgeler ve indirilen dosyaların ayrı ayrı disk üzerinde kapladığı alanı hızlıca görebiliyorsunuz. Aynı zamanda geri dönüşüm kutusu doluluk oranını da bu pencere üzerinde görebilir, gerekiyor ise içeriğini silerek yer kazanabilirsiniz.

Windows 8.1 Update - Disk Space

Bu bölümün sadece o kullanıcı profilindeki belirli dizinleri raporladığını unutmayın. Bu dizinler kullanıcı profili altındaki Music, Video, Documents, Pictures gibi işletim sisteminin parçası olan dizinlerdir. Yukarıdaki Music dosyalarının toplam boyutuna örneğin c:\mp3\ altındaki içerikler dahil değildir.

Windows 8.1 Update Nasıl Yüklenir?

2 Nisan’da MSDN abonelerine açılan Windows 8.1 Update paketi 8 Nisan’da Windows Update üzerinden herkesin kullanımına sunulacak. MSDN abonesiyseniz hemen, eğer MSDN abonesi değilseniz 8 Nisan geldiğinde Windows Update üzerinden paketi yükleyebilirsiniz. Windows 8.1 Update paketi aynı zamanda indirilebilir MSU olarak da sunulacak.

Windows 8.1 Update paketini yaygınlaştırmadan önce mutlaka test edin.

1) Bir ön gereksinim olan KB2919442 güncelleştirmesinin sisteminiz üzerinde yüklü olduğundan emin olun. Windows Update üzerinden yayınlanmış bir pakettir. Eğer sisteminizde yüklü değilse yükleyin.

2) Windows 8.1 Update paketini karşıdan yüklemek için Windows Update veya organizasyonunuzun WSUS sunucusu üzerinden güncelleştirmeleri kontrol edin. MSU olarak indirip yüklemek için ise KB2919355 sayfasını ziyaret edin.

3) Sırası ile aşağıdaki paketleri yükleyin.

3) Windows 8.1 Update yükleme işleminin ardından Windows Update üzerinden yeni güncelleştirme olup olmadığını kontrol edin, varsa yükleyin.

4) Modern App’ler için güncelleştirmeler varsa Windows Store üzerinden kontrol edip yükleyin.

Diğer Windows 8.1 Update Kaynakları

Windows 8.1 Update KB sayfası

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (1)

  1. mavii

    wn 8.1 de internet explorer gitti btün bilgisayarda aradım yok nasıl geri getirebilirim bide güncelleştirmeleri yüklemiyor nedni ne olabilir ??

Yorum Ekle