BT Uzmanları için Windows 8.1 Yenilikleri

13.06.2013 | 16:22 Dokümanlar , Windows 11 Yorum

Haziran ayı sonunda ilk önizleme (Preview) sürümü yayımlanacak olan Windows 8 işletim sistemi güncelleştirmesi Windows 8.1 için geri sayım başladı.

Güncelleme – 26.06.2013

Windows 8.1 Önizleme sürümü dakikalar önce genel erişime açıldı. İndirmek ve kurmak için gerekli bilgileri aşağıdaki bağlantı üzerinde bulabilirsiniz.

Windows 8.1 Genel Erişime Açıldı

Yeni bir işletim sistemi olarak algılanmaması gereken Windows 8.1, şu an kararlı sürümü kullanımda olan Windows 8 üzerine yüklenebilen büyük bir güncelleştirme olarak geliyor, bazı özellikleri geliştiriyor, bazı özellikleri ise işletim sistemine yeni olarak ekliyor.

Windows 8.1 Görsel

Hani şu çok konuşulan başlat butonu var ya, hah işte bir aksilik olmaz ise o da 8.1 ile geliyor :) ancak başlat butonunu başlat menüsü ile karıştırmayın. Windows 8.1 ile gelen başlat butonu eski sürümlerde yer alan başlat menüsüne ulaşımı değil yine Windows’un başlangıç ekranına ulaşımı sağlıyor. (yani metro ara yüz ve simgeler)

Windows 8.1 Başlat Butonu

Windows 8.1 için Mayıs ayında ve takiben kaleme alınan iki yazıya ve o dönemlerde ortaya çıkan bilgiler doğrultusunda hazırlanmış bir takım özelliklere aşağıdaki bağlantılar üzerinden ulaşabilirsiniz.

Windows 8.1 – İlk Görüntüler

Windows 8.1 Preview – Önizleme

Bu yazıda ise Windows 8.1 ile gelecek olan ve özellikle BT Uzmanlarını (ITPros) ilgilendiren yenilikleri daha derli toplu bir şekilde bulabilirsiniz.

Windows 8.1 Kurulumu Nasıl Olacak?

26 Haziran ‘da test etmeye başlayabileceğiniz Windows 8.1 önizleme sürümü, kararlı sürümde olacağı gibi yine Windows Mağazası üzerinden dağıtılıyor olacak ve hazır olduğunda Windows 8 işletim sisteminiz üzerinde bir uyarı alacaksınız. Yani indirip yeni bir dağıtım olarak kurmak yerine, çalışan bir Windows 8 üzerine yükleme yöntemini kullanabileceksiniz. (Aynı güncelleştirme yükler gibi) Bu noktada aşağıdaki bilgileri mutlaka dikkate alın.

 • Windows 8.1 Önizleme güncellemesini sadece çalışan bir Windows 8 üzerine yükleyebilirsiniz. Boş bir makine üzerine kurma şansınız yok.
 • Windows 8.1 kararlı sürüme ulaştığında, Windows 8.1 Önizleme sürümleri kararlı sürüme yükseltilemeyecek. Böyle bir senaryoda Windows 8.1 Önizleme sürümü üzerindeki kişisel ayarlarınızı ve bilgilerinizi korumak istiyorsanız, yeni bir Windows 8 kurup 8.1 güncelleştirmesi ardından kişisel ayarlarınızı ve bilgilerinizi Önizleme sürümünden taşıyarak kullanabilirsiniz. (Bu senaryo ek iş yükü getirecektir ve genelde tavsiye etmiyoruz.)
 • Haziran sonu geldiğinde Windows 8.1 Önizleme sürümünü test etmek isterseniz, test amaçlı kullanabileceğiniz bir Windows 8 üzerine 8.1 güncelleştirmesini yükleme yolunu seçmek en mantıklısı olacaktır.

Windows 8 vizyonunun devam sürümü niteliğinde olan Windows 8.1 ‘de kullanıcı deneyimi, yönetilebilirlik, daha fazla hareketlilik, güvenlik, ağ gibi alanlarda geliştirmeler ve yenilikler söz konusu. Aşağıdaki listede bu yeni veya güncellenmiş özellikleri bulabilirsiniz.

Bring Your Own Device – BYOD (Kendi Cihazını Getir)

BYOD ‘nin yeni nesil bir çalışma modeli/akımı olduğu söylenebilir. İşin temelinde çalışanlarınızın (yani bt servis kullanıcılarınızın) şahsi cihazlarını iş amaçlı kullanabilmesi fikri yatıyor. Bu sayede kullanıcılarınız daha fazla seçeneğe sahip olabiliyor ve örneğin evde veya özel hayatında kullandığı akıllı telefonunu veya tableti aynı zamanda iş için kullanarak alışık olduğu ortamda çalışmayı sürdürebiliyor. Bu durum şirket açısından da toplam sahip olma maliyetlerini daha aşağılara çekebilmek demek. İşte tam bu noktada BT yapılarında yepyeni yönetim ve denetim ihtiyaçları ortaya çıkıyor çünkü bu kadar fazla ve çeşitli kişisel cihaza hizmet vermek, hepsini belirli oranlarda denetlemek ve şirket politikalarınıza uyumlu bir şekilde desteklemek için BT departmanlarının daha çok çalışması gerekiyor.

Windows 8.1 Tablet

Çalışma Alanına Katılım (Workplace Join)

Windows 8 (veya 8.1) PC’ler bir etki alanına katılarak (AD domain) veya katılmadan (Workgroup) çalışabilirler. Bir PC eğer etki alanı üyesiyse, kaynaklara erişimini kolayca denetleyip yetkilendirebilir, grup politikaları (GPO) ile birçok fonksiyonu kontrol altına alabilirsiniz. Workplace Join özelliği sayesinde Windows 8.1 çalıştıran ve etki alanı üyesi olmayan sistemler için, kayıtlı olmak şartıyla, kurumsal şirket kaynaklarına erişirken bazı önemli yetkilendirmeler yapmanız mümkün olabiliyor. Buna çalışanlarınızın kişisel cihazları da dahil.

Çalışma Klasörleri (Work Folders)

Çalışma klasörleri, kullanıcıların kişisel sistemlerinde iş amaçlı kullandığı birtakım klasörler ve dosyaları, şirketin veri merkezinde o kullanıcı için oluşturulmuş iş klasörlerine eşitleyerek aktarılmasını sağlayan olan bir özelliktir. Yerel olarak oluşturulan dosyalar, kolayca şirket dosya sunucuları ile eşitlenebilir. Bu eşitleme yeteneği dosya sistemine entegre edilmiştir. Daha önceden, bir sistemin etki alanı üyesi dosya sunucularına erişebilmesi için yine etki alanı üyesi olması veya etki alanı hesap bilgisi sağlaması gerekiyordu. Work Folders desteği sayesinde kullanıcılarınız iş dosyalarının bir yerel kopyasını kendi cihazları üzerinde tutabiliyor, üzerinde çalışabiliyor, daha sonra bunları tekrar şirket dosya sunucuları ile kolayca eşitleyebiliyor ve tüm bunlar otomatik olarak gerçekleşebiliyor. Ayrıca tüm bu yapıyı Dynamic Access Control ve Rights Management gibi teknolojilerle daha güvenli hala getirebiliyorsunuz.

Açık Mobil Cihaz Yönetim Desteği (Open MDM)

Birçok kuruluş tabletler veya BYOD amaçlı aygıtlar gibi mobil olarak tanımlayabileceğimiz cihazları yönetmek için çeşitli yatırımlara sahip. Windows 8.1 ile, açık bir mobil cihaz yönetim protokolü olan OMA-DM (OMA Device Management) destekleniyor ve OMA-DM API agent ile Windows 8.1 tabanlı mobil cihazları, bu standardı destekleyen System Center veya diğer üçüncü parti mobil cihaz yönetim ürünleri ile yönetebiliyorsunuz.

Mobil Cihaz Yönetimi (Mobile Device Management)

Bir kullanıcı cihazını BYOD amaçlı sisteme kayıt ederken Windows Intune yönetim servisine de dahil edililebilir. Böylece belirli bir noktaya kadar yönetebildiğiniz kişisel cihazları üzerinden kullanıcılarınız, uygulamalara ve bilgiye ulaşmak için şirket portaline kadar kontrollü bir şekilde erişebilirler. Aynı zamanda BT yöneticileri, Windows RT için olduğu gibi Windows 8.1 cihaz ve PC’leri de mobil kapsamda yönetebilirler.

Web Application Proxy

Web Application Proxy, Windows Server Remote Access rolünün yeni bir servisi olarak geliyor. Bu yeni servis ile kurumsal kaynaklara erişimi çok kısa süreler içerisinde ve güvenli bir şekilde mümkün kılabilir, çok faktörlü kimlik doğrulamayı zorunlu koşarken bağlanacak cihazlar için koşullu erişim kuralları tanımlayabilir ve yetki vermeden önce cihazları tanıyabilirsiniz.

Uzak Masaüstü Bağlantı Servisleri Geliştirmeleri (RDS Enhancements)

Windows Server 2012 R2 ‘de Virtual Desktop Infrastructure (VDI) yapısı adına yönetimsel, değer ve kullanıcı deneyimi alanlarında birtakım geliştirmeler gerçekleşti. Yeni Oturum Gölgeleme (Session Shadowing) özelliği sayesinde sistem yöneticileri, aktif oturumları izleyebilir ve uzaktan yönetebilir hale geliyorlar. Yardım masası çalışanlarınız çok kolay bir şekilde kullanıcı oturumlarının masaüstlerine kadar bağlanıp destek verebilecekler. Ayrıca veri tekilleştirme (Disk dedupe) ve depolama katmanlama (Storage tiering) destekleri sayesinde depolama cihazı yatırım maliyetlerini düşürmek mümkün. RemoteApp ‘ler için kullanıcı deneyimi, ağ üzerinden bağlanabilirlik ve çoklu görüntü yetenekleri de geliştirilen diğer özellikler arasında. Son kullanıcılarınız RDS oturumlarında yerel uygulamalara çok benzer RemoteApp deneyimi yaşayabilecekler ve bunu yaparken de ağ bant genişliğini hiç olmadığı kadar verimli kullanabileceksiniz. Ayrıca RDS ‘e olan bağlantı kesildiğinde yeniden bağlanma artık çok daha hızlı ve RDS oturumları için sunucu ile istemci arasında akan trafik için daha başarılı bir sıkıştırma teknolojisi kullanılıyor.

NFC Tap-to-pair Destekli Yazdırma

Doğru yazıcıyı bulmak için artık yazıcı avcılığına son. Windows 8.1 ‘iniz üzerinden NFC özellikli kurumsal yazıcınız için dokunun, hepsi bu kadar. NFC özelliğinin desteklendiği ve aktif edildiği kurumsal yazıcılarınıza Windows 8.1 cihazlar üzerinden çok kolay bir şekilde çıktı gönderebilirsiniz.

Wi-Fi Direct Printing

Wi-Fi Direct özellikli yazıcılara Windows 8.1 üzerinden direkt, ek sürücü kurulumu gerçekleştirmek zorunda kalmadan, cihazınız ve yazı arasında peer-to-peer türde gerçekleşen bir ağ bağlantısı üzerinden erişip çıktı gönderebileceksiniz.

Native Miracast Wireless Display

Herhangi bir kablo bağlantısı olmadan, direkt iş kablosuz ağ yapınızı kullanarak erişeceğiniz Miracast destekli projektörlere NFC üzerinden Windows 8.1 ile görüntü aktarmak mümkün.

Daha Fazla Hareket (Mobility Enhancements)

Günümüzde çalışanlar ve bireyler için hareketlilik yadsınamaz bir gerçek. Windows 8.1, saha ekiplerinden tutun seyahat durumundaki bir bireye kadar herkesin hareketlilik beklentisini karşılayabiliyor.

Windows 8.1 Surface

VPN

Windows 8.1 ve Windows RT için daha geniş destekli, geliştirilmiş bir VPN istemcisi geliyor. Örneğin bu yeni VPN istemcisi, kullanıcı sisteminde spesifik bir uygulama tarafından tetiklenebiliyor.

Mobile Broadband

Windows 8 tanıtımında (lansman) kullanılan cihazlar üzerinde gömülü olarak gelen radyo donanımları vardı; artık Windows 8.1, cihazlar üzerinde yerleşik olarak gelen kablosuz radyoları destekliyor. Aynı zamanda Windows 8.1 ile cihazların enerji tasarrufu bir kademe daha artarken pil ömürleri de iyileşiyor.

Windows To Go

Windows To Go sayesinde, bu özellikli bir USB sürücüsü üzerinde bir Windows 8 veya Windows 8.1 kopyası oluşturup gittiğiniz her yerde kullanabilirsiniz. Windows To Go ve Windows 8.1 ile Windows Mağazası (Windows Store) da aktif olarak geliyor. Bu sayede kullanıcılarınız herhangi bir makinede işletim sistemlerini başlatabilir ve Windows Mağazası üzerindeki uygulamalarını kullanabilirler.

Diğer Cihazlar İle Geniş Bant Paylaşımı (Broadband Tethering)

Geniş bant aktif edilmiş Windows 8.1 çalıştıran PC, dizüstü veya tabletleri diğer cihazlar için bir bağlantı noktası (hotspot) olarak yapılandırabilirsiniz. Bu sayede diğer cihazların Windows 8.1 üzerinden kablosuz olarak internete erişmeleri mümkün olabiliyor. (Wi-Fi hotspot)

Otomatik Tetiklemeli VPN (Auto-triggered VPN)

VPN esnasında erişme ihtiyacı olan istediğiniz bir uygulamayı veya kaynağı seçebilirsiniz. (örneğin şirket iç sitesi – intranet) Windows 8.1, tek bir tıklama ile giriş yapmanız için size yol sağlayacaktır. Bu özellik Microsoft veya üçüncü parti inbox VPN istemcileri için kullanılabilir olacak.

Güvenlik Geliştirmeleri (Security Enhancements)

En temel kişisel sistemlerden tutun, üst seviye performans isteyen iş sistemlerine kadar bir çok noktada konumlanabilen Windows 8.1 için bu gün güvenlik her zamankinden daha önemli.

Windows 8.1 Güvenlik

Uzaktan İş Verilerini Kaldırma (Remote Business Data Removal)

Windows 8.1 ile şirketler, çalışanlar ile paylaştığı kurumsal veriler üzerinde daha fazla denetime sahip oluyor. Özel verileri “kurumsal veri” etiketi ile sınıflandırarak kişisel verilerden ayırabiliyor, şifreleyebiliyor ve çalışanın şirket ile ilişkisi sonlandığında cihaz üzerindeki verileri EAS veya EAS + OMA-DM Protocol desteği ile uzaktan tamamen silebiliyor. (wipe) Bu yetenek, istemci ve sunucu uygulamaları tarafında yapılandırmalar gerektirebiliyor. (ör: Mail + Exchange Server)

Geliştirilmiş Biyometrik Yetenekler (Improved Biometrics)

Tüm yeni Windows sürümleri, kimlik doğrulama konusunda biyometrik özellikli doğrulama yeteneklerine de sahiptir ve bu güvenlik özellikleri Windows içinde herhangi bir yerde kullanılabilir. (ör: Windows sign-in, remote access, User Account Control, vb.) Geliştirilmiş parmak izi ile kimlik doğrulama özellikleri, çok çeşitli parmak izi okuyucularına destek verebilecek noktaya ulaştı. Daha modern okuyucuların desteklediği bir yöntem olan “dokunarak” parmak izi doğrulama, Windows 8.1 ile yazılım tabanlı da desteklenen yöntemlerden birisi.

Yaygın Aygıt Şifreleme (Pervasive Device Encryption)

Cihaz şifreleme daha önceleri Windows RT ve Windows Phone 8 için geçerliyken artık tüm yeni Windows sürümleri için destekleniyor. Buna ek olarak Pro. ve Enterprise sürümlerde BitLocker desteğinden de ayrıca faydalanabilirsiniz.

Geliştirilmiş Internet Explorer (Improved Internet Explorer)

Yeni sürüm Internet Explorer 11 ile sayfa yükleme süreleri artık daha düşük yani hızlı… Internet Explorer 11 için bir cihaz veya PC ‘de yaptığınız kişisel ayarları diğer tüm Windows 8.1 cihaz veya PC ‘ler ile eşitleyebilirsiniz. Tarayıcıya entegre olarak gelen bir zararlı yazılım önleme (antimalware) çözümü ile Internet Explorer 11, binary uzantılı girişleri çalıştırmadan önce tarayabiliyor. (ActiveX gibi)

Zararlı Yazılımlara Karşı Daha Dirençli (Malware Resistance)

Microsoft’un Windows 8 içerisinde yerleşik olarak yer verdiği ücretsiz antivirus çözümü Windows Defender, Windows 8.1 ile ağ davranışlarını da izleyerek bilinmeyen zararlıları algılayabiliyor ve gerektiğinde durdurabiliyor. Ayrıca Internet Explorer 11, binary uzantılı zararlıları (ör: ActiveX) yerleşik olarak gelen bir tarama özelliği ile algılayıp çalışmadan önce önleyebiliyor.

Aygıt Kilidi (Device Lockdown)

Assigned Access ile Windows 8.1 RT, Windows 8.1 Pro ve Windows 8.1 Enterprise işletim sistemleri üzerinde kullanıcıları tek bir uygulama ile limitleyebilirsiniz ve böylece cihaz üzerinde diğer uygulamalara ve kaynaklara erişim mümkün olmaz. Bunu çocuklar için veya örneğin bir eğitim uygulamasını öğrencilere sunmak için kullanabilirsiniz. Öte yandan Windows Embedded 8.1 ile çalışan endüstri cihazlarında ek kilitleme özellikleri de sunulur; Satış sistemleri, Kiosk’lar, ATM ‘ler, vb.

Daha Modern Kullanıcı Arabirimi (Modern UI Experience)

Windows 8.1 ile kullanıcı deneyimi gelişmeye devam ediyor. Dokunmak, tıklamak, uygulama pencerelerini boyutlandırmak, aynı ekranda birden fazla Windows Mağaza uygulaması açmak, monitör başına üç uygulamaya kadar yerleştirmek ve çok daha fazlası mümkün.

Windows 8.1 Kullanıcı Deneyimi

Değişken Snap Views

Windows 8.1 ile birden fazla Windows Mağaza uygulamasını aynı ekranda görebilmek için çeşitli yollara sahipsiniz. Windows Mağaza uygulamalarına ait pencereleri neredeyse sınırsız ölçekte yeniden boyutlandırabilir, aynı ekranı iki uygulama ile paylaşabilir veya monitör başına üç uygulamaya kadar yerleştirebilirsiniz.

Masaüstüne Açılış (Boot to Desktop)

Opsiyonlu olarak ayarlanabilen bu özellik sayesinde Windows 8.1 sistemler başlangıç ekranı yerine direkt masaüstüne açılış yapabiliyorlar.

Masaüstü ve Başlangıç Ekranı (Desktop and Start Screen)

Dokunma özellikleri baskın olan Windows 8 masaüstü ve başlangıç ekranı için Windows 8.1 ‘de mouse ile yönetim konusu biraz daha geliştirildi. Dokunarak bir şeyler yapmak hala en eğlenceli yöntem olsa da mouse ile çalışmak isteyen kullanıcılar Windows 8.1 ‘de aradığını bulacaklar.

BİLGİ: Bu yazıda yer alan bazı özellikleri direkt Windows 8.1 ile tek başına kullanmak mümkünken bazıları Windows Server 2012 R2 üzerinden alınabilecek hizmetlere ihtiyaç duyacaktır.

Güncelleme – 26.06.2013

Windows 8.1 Önizleme sürümü dakikalar önce genel erişime açıldı. İndirmek ve kurmak için gerekli bilgileri aşağıdaki bağlantı üzerinde bulabilirsiniz.

Windows 8.1 Genel Erişime Açıldı

Windows 8.1 önizleme sürümü yayımlandıktan kısa bir süre sonra Windows Server 2012 R2 için de bir önizleme sürümü yayımlanmış olacak. Bu konuda daha fazla için aşağıdaki bağlantıları ziyaret edebilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 – İlk Bilgiler

Windows Server 2012 R2 Preview – Önizleme

Kaynak: technet.microsoft.com

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (11)

 1. Murat TÜRKYILMAZ

  hocam çok güzel anlatmışsınız sağolun.

 2. Doktor

  Merhaba serhat bey peki bu windows 8.1 de bizi görebilecek mi :)

 3. Volkan Özel

  Tesekkurler.

 4. Windows 8 PRO

  Windows 8 Türkçe olarak anlatılarak kaynakların arttırılmasını sağladığınız için çok teşekkürler. Yazılarınızın devamını bekliyorum.

 5. leyla

  hocam,,hepsini yükledik.ancak 8.1 prewiew özellikleri diye bir yer var..kendi anahtarını değil….bir yerden bul gir.diyor.
  kaç tane anahtar girdik kabul etmiyor.
  bu özelliklere ulaşmak için anahtar gerekir
  LÜTFEN BURAYA YAZINIZ.
  HEM BİZ YARARLANALIM.HEMDE AHAHTARA İHTİYAC DUYANLAR YARANLANSIN.
  SAYGILARIMIZLA..

 6. Selçuk Keleş

  Üstad Merhaba,

  Bu windows 8.1 de kablosuz ağları yönet ve istenmeyen ağları devre dışı bırak ya da sil bölümüne nasıl gidilir ve istenmeyen ağlar nasıl silinir?

  Teşekkürler

  İyi Çalışmalar.

 7. Serhat AKINCI

  Windows 8.1 ‘de kablosuz ağları yönet bölümü grafik ara yüzde yok. Ancak Netsh komut satırı aracı yardımcı olabilir.

  Kayıtlı olan kablosuz ağları (profilleri) listelemek için:

  netsh wlan show profiles

  Kayıtlı profillerin kayıtlı parolalarını görmek için:

  netsh wlan show profiles name=[profile name] key=clear

  Kayıtlı profilleri silmek için

  netsh wlan delete profile name=[profile name]

 8. Serhan

  Merhaba Serhat Bey ; Pro olmayan bir 8.1 bilgisayarı etki alanına nasıl dahil edebiliriz bu konuda da yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Çünkü ayarları değiştirme ekranında Windows 8.1 in bir etki alanına bağlanamayacağı yönünde bir açıklama girilmiş.
  ilginize şimdiden teşekkür ederim.

 9. Serhat AKINCI

  Serhan sadece Windows 8.1 Pro ve Enterprise sürümleri etki alanı (domain) üyesi yapılabilir. Diğer Windows 8.1 sürümleri Workgroup çalışacak şekilde tasarlanmıştır.

 10. ahmet vural

  bir sorunumuz var. win7 veya 2008 server r2 den win 8 e uzak masaüstü ile bağlanıyoruz. ancak win 8 den win 8 e bağlanamıyoruz. hata da vermiyor. bütün ayarlar tamam sanki şifreyi kabul etmiyor gibi süerkli sifre soruyo. ama bir türlü girmiyor. yardım ederseniz sevinirim. TEŞEKKÜRLER.. Uzak masaüstü olan makina win 8 pro, bağlanmak istediğimiz win 8 single

 11. kadimli

  sehat bey ben hp probook 450 g2 kullanıcısıyım ama parmak izini bir türlü yapamadım yardımcı olabir misiniz?

Yorum Ekle