Windows 8.1

20.05.2013 | 02:43 Dokümanlar , Windows 8 Yorum

UYARI: Bu yazıda yer alan özellikler tamamen kişisel çalışma ve yorumlara dayılıdır ve birçoğu henüz üretici tarafından resmi olarak doğrulanmamıştır. Söz konusu özellikler Windows 8.1 RTM olduğunda üründe yer almayabilir veya değişikliğe uğramış olabilir.

Windows Blue mu diyelim?

Windows Blue, Microsoft’un geliştirme sürecinde internal olarak kullandığı bir code name. Resmi ismin ise Windows 8.1 olacağını bir süredir biliyorduk. (tahmin ediyorduk diyelim)

Yine aynı konferansta kesinlik kazanan bir diğer önemli konu Windows 8.1 güncellemesinin ücretsiz dağıtılacak olması. Windows 8.1 hazır olduğunda, orijinal Windows 8 ve RT kullanıcılarına Windows Mağazası (Windows Store) üzerinden ücretsiz bir güncelleme şeklinde sunulacak. Her iki konu için Windows Blog üzerindeki resmi post ise şurada: http://blogs.windows.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2013/05/14/windows-keeps-getting-better.aspx Buradaki “güncelleme” konusu önemli çünkü Windows 8.1 ana bir Windows sürümü değil. Windows 8.1, mevcut Windows 8 ve RT için hazırlanan geniş bir güncelleme paketi. Neredeyse her ay yayımlanan rollup güncellemelerinin aksine 8.1 güncellemesi, var olan özellikleri iyileştirmek dışında Windows 8’e bazı yeni özellikler de ekleyecek. Bir nevi servis paketi olarak düşünülebilir ve muhtemelen bu güncellemeler ilerleyen dönemde de devam edecek. Windows 8.1 için ilk ön izleme (Preview) sürümü 26 Haziran 2013′te San Fransisco’da gerçekleşecek olan Build konferansı ile genel erişime açılacak.

Windows 8.1 güncellemesinin RTM yani tamamlanmış hali ise 2013 son çeyreğine yetiştirilmeye çalışılıyor. Yine bazı gelişmelerden yola çıkarak Eylül sonu veya Ekim gibi olacağını söyleyebilirim. Eğer Windows 8 kullanıcısıysanız, Windows 8.1 kullanılabilir olduğunda zaten otomatik olarak uyarılacaksınız :)

Microsoft’un uzun süredir benimsediği politika gereği sunucu ve istemci işletim sistemi geliştirme sürecindeki paralellik bu sefer de devam ediyor ve aynı tarihlerde muhtemelen Windows Server 2012 için de önemli bir güncelleme gelecek.

Windows sürümlerinin geliştirme süreçlerinde Build’ler konuşulur ve ürün geliştikçe sürümler ilerler. Bir süre sonra Microsoft, bazı build’leri partner’larıyla paylaşmaya başlar ki işletim sistemi ekosistemine en büyük katkıyı yapacak olan üçüncü parti uygulama geliştiricileri ve donanım üreticileri de kendini yeni işletim sistemine önceden hazırlayabilsin ki ürün RTM olduğunda çevre uygulamaları ve donanımları da hemen hazır olabilsin.

Windows 8.1 Build’leri ile ilgili geçtiğimiz haftalarda birkaç sızıntı yaşandı. Özel torrent ağlarından ISO’lara ulaşmak mümkün olabiliyor ki giderek yaygınlaşacaktır. Şayet hedef şaşırtma amacı yoksa, mesela dosya isimlerinden nasıl sızdığı konusunda fikir elde edilebilir :)

9385.0.FBL_PARTNER_OUT17.130415-2049_X64FRE_CLIENT_EN-US-IMP_CCSA_EN-US_DV5.iso

Bazı Windows 8.1 build’lerini inceleme şansım oldu.

Windows 8.1 Beta Builds

Ürün henüz çok yeni olduğu için özellikleri hakkında resmi açıklamalardan söz etmek mümkün değil. Zaten build’ler üzerinde de kullanıcı deneyimi anlamında fazla yenilik henüz ekli değil. Bu aşamada daha çok işletim sistemi sürücü ve donanım uyumu için çalışıldığından bu gayet normal bir durum. İlerleyen günlerde (özellikle ilk Preview yayımlandığında) daha fazla son kullanıcı ön yüz teknolojisi ortaya çıkmış olacak.

Şimdilik Windows 8.1 ‘de yer alması olası birkaç yenilikten ve bazı kullanıcı deneyimi değişikliklerinden başlıklar halinde bahsedebilirim.

Windows 8.1 Yenilikleri

Aslında Windows 8.1 ‘den görüntülere geçmeden önce, Windows 8.1 içindeki bazı izlerden yola çıkarak Windows Server Blue isimli yeni bir build daha olduğunu söylemek mümkün. Tahmin edeceğiniz gibi Windows Server 2012 için yeni bir güncelleme. Ama konuşmak için henüz çok erken.

image

Windows 8.1 Versiyon Bilgisi

Windows 8.1 Pro Preview

image

image

image

Yeni Özelleştirme ve Kişiselleştirme Yöntemleri

Start ekranındanki kare uygulama butonlarını (metro ara yüz) düzenlemek için artık önce Özelleştirme modunu aktif etmeniz gerekiyor. Muhtemelen tabletlerde yaşanan yanlışlıkla yer değiştirmelerin önüne geçmek için böyle bir önlem düşünülmüş. Start ekranından ayrılmadan Özelleştirme modunu aktif edebilirsiniz.

image

image

Yine Start ekranından ulaşılabilen bir diğer kişiselleştirme bölümü.

image

PowerShell 4.0

Windows 8.1 üzerinde PowerShell 4.0 geliyor. Bu aynı zamanda yeni powershell cmdlet’leri de demek. PowerShell 4.0, mutlaka Windows Server 2012 için gelecek güncellemede de yer alacaktır.

image

image

Internet Explorer 11

Windows 8.1 üzerinde Internet Explorer’ın 11 sürümü yer alıyor.

image

Internet Explorer 11 üzerinde şu an için görünen en belirgin yenilik, bir önceki sürüme göre çok daha gelişmiş bir Developer Tools yer alması.

image

Yeni Metro Uygulamalar (Alarm, Calculator, Sound Recoder, Movie Moments)

Windows 8.1 ile varsayılan olarak yüklü görünen 4 yeni ve modern uygulama var. Hepsi de metro ara yüzde yer alıyor ve metro tabanlı uygulamalar.

image

Alarm Uygulaması – Özellikle tabletler ve belki ileride smartphone’lar için kullanışlı görünüyor.

image

Ses Kaydedici – Tablet ve diğer mobile durumlarda kayıt amaçlı kullanılabilir.

image

Hesap Makinesi – Modern ve dokunmaya uygun.

image

Movie Moments – Video görüntülerini kırpabileceğiniz, üzerine başlıklar ekleyebileceğiniz, ekran görüntüleri alabileceğiniz ve tüm bunları kayıt edip başkaları ile paylaşabileceğiniz eğlenceli bir uygulama.

image

image

Modern File Manager

Metro ara yüzde yer alan yeni bir dosya yönetim uygulaması. Dokunmak için optimize edilmiş.

imageimage

Assigned Access Mode

Bu özellik sayesinde standart kullanıcı hesapları için sadece bir uygulamaya erişim hakkı tanımlayabilirsiniz. Kullanıcı logon olduğunda, sadece atamış olduğunuz uygulamayı görebilir ve kullanabilir. Bir nevi kiosk mode ki özelliğin ilk ismi de buydu. Daha sonraki build’ler içinde Assigned Access Mode olarak değişti.

image

Photosynth

iOS, Windows Phone 7 ve Windows Phone 8 gibi smartphone’lar için sürümleri bulunan bir 360 derece panoromik fotoğraflama uygulaması. Windows 8.1 ‘in Camera uygulamasına entegre olarak yer verilmesi planlanan Photosynth özelliği en çok tabletlerde işe yarayacak gibi. Bu arada Windows Phone ve iPhone için ücretsiz olarak hemen indirip test edebilirsiniz.

image

image

image

Başlat Butonu (Start Button) ve Masaüstüne Açılış (Boot to Desktop)

Windows 8.1 ‘de, daha önceki Windows sürümlerinde yer alan Başlat Menüsü hala olmayacak.

Ancak yeni sitil tek renk modern Windows logosunun yer aldığı aşağıdaki gibi bir Başlat Butonu yer alacak. Bu başlat butonu sizi Windows 7 ve önceki sürümlerde olduğu gibi bir başlat menüsü yerine Windows 8.1 ‘in Başlangıç ekranına ulaştıracak (metro ara yüz).

image

Bir diğer değişiklik ise işletim sistemi açıldığında karşılayan Başlangıç ekranı yerine direkt masaüstüne açılış özelliğinin yer alacak olması. Böylece Windows 7 ve önceki sürümlerde olduğu gibi direkt masaüstüne geçiş mümkün. Varsayılan olarak kapalı gelecek, tercihinize göre aktif edebileceksiniz.

Ayrıca masaüstü arka plan görseli Başlangıç ekranı arka plan görseli olarak da kullanılabilecek.

Gelişmeler için takipte olun.

UYARI: Bu yazıda yer alan özellikler tamamen kişisel çalışma ve yorumlara dayılıdır ve birçoğu henüz üretici tarafından resmi olarak doğrulanmamıştır. Söz konusu özellikler Windows 8.1 RTM olduğunda üründe yer almayabilir veya değişikliğe uğramış olabilir.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (8)

 1. Hakan Aksoy

  Çok güzel bir ön bilgi olmuş, az çok nelerin olabileceği kestiriliyor ama tabi çıkmasına daha çok var bu yüzden daha bir çok iyileştirme olacağını düşünüyorum, inceleme için tekrar teşekkürler.

 2. briket makinası

  temalar çok güzel

 3. Hüseyin

  Çok hızlısınız :) bu buildleri indirebileceğimiz biryer var mı acaba? teşekkürler

 4. Alkan Yamaç

  Klavyene Sağlık…

 5. Winuser

  Bazilarina arama motorlarindan ulasabilirsiniz. Yazidaki ekran goruntusunde ustu siyahla cizilmis olanlar ne acaba :)

 6. Volkan Özel

  Serhat bey bu guncelleme ne zaman cikiyor ve nasil temin edilebilecek?

 7. Serhat AKINCI

  2013 son çeyrekte hazır olmasını bekliyoruz (muhtemelen Eylül sonu veya Ekim ayı).

  Windows 8 kullanıcıları için 8.1 güncellemesi hazır olduğunda işletim sistemlerinde bir uyarı görünecek. Bunun dışında ise Windows 8.1 yüklü cihazlar veya kurulum medyaları satın alarak da sahip olunabilecek.

 8. Mulla

  8.1 Pro ürün anahtarı yada key var mı????

Yorum Ekle