Windows Azure Yaşam Döngüsü Değişiklikleri

31.05.2013 | 10:50 Duyurular , Microsoft Azure 0 Yorum

Azure Windows logoKısa süre önce bazı Windows Azure Bulut Hizmetleri ‘ni (Web ve çalışan rolleri/platformu) kapsayan yaşam döngüsü destek politikaları ile ilgili bazı güncellemeler yapıldı. Bu doğrultuda Windows Azure platformunda dağıttığınız ilgili servislerin kullandığı sanal işletim sistemleri (Guest OS) ile birlikte yine bazı Windows Azure SDK for Cloud Services (Bulut Hizmetleri için Windows Azure Yazılım Geliştirme Kiti) sürümleri emekliye ayrılmış olacak.

Guest OS 1.x family 1 Haziran 2014 itibarı ile emekliye ayrılıyor.
Windows Azure SDK for Cloud Services 1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, 1.5 sürümleri 1 Haziran 2014 itibarı ile emekliye ayrılıyor.

UYARI: Bu yazının tamamında bahsedilen Konuk İşletim Sistemi (Guest OS) için yaşam döngüsü ilkesi, Windows Azure Sanal Makineleri (IaaS) kapsamaz. Sadece Windows Azure Bulut Hizmetleri ‘nin (Windows Azure Cloud Services) Web Role ve Worker Role hizmetleri için geçerlidir.

Bulut servisi, web role ve worker role açıklamaları için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Konuk/Sanal İşletim Sistemi Ailesindeki Değişiklikler

Windows Azure Bulut Hizmetlerinde Windows Server 2008 sanal işletim sistemlerini kapsayan Guest OS 1.x family 1 Haziran 2014 tarihi itibarı ile emekliye ayrılıyor. Bu tarihte sonra, Guest OS 1.x ailesinden bir işletim sistemi üzerine yeni Web veya Worker rolü dağıtamayacaksınız ve var olan dağıtımlarınız da desteği devam eden en üst Guest OS family ‘e taşınacak ki bu da Guest OS family 3.x oluyor.

Eğer Azure üzerinde hala Guest OS 1.x ‘den servisler ile çalışıyorsanız, 1 Haziran 2014 ‘e kadar aşağıdaki sürümlere geçişi planlayıp gerçekleştirmiş olmanız önerilir.

  • Guest OS family 1.x (Windows Server 2008 ailesi)
  • Guest OS family 2.x (Windows Server 2008 R2 ailesi)
  • Guest OS family 3.x (Windows Server 2012 ailesi)

Bu süreçte Guest OS 1.x kullanan müşterilerin bulut servislerini yeniden dağıtmasına gerek yok çünkü Windows Azure SDK 2.0 ile Guest 1.x ‘ten Guest 3.x ‘e in-place upgrade destekleniyor. Yani siz servisinizi bozmadan alt işletim sistemini yükseltebileceksiniz. Eğer 1 Haziran 2014 tarihine kadar yükseltmeyi tamamlamazsanız, Guest OS family sürümünüzün otomatik olarak üst sürüme yükseltileceğini unutmayın. Planlı ve sizin kontrolünüzde bir geçiş her zaman için daha doğru olur.

Konuk/Sanal İşletim Sistemi (Guest OS) Sürümlerindeki Değişiklikler

1 Haziran 2013 tarihinde yani yarın Windows Azure Konuk/Sanal İşletim Sistemleri için sunulan destek politikasının yeni bir sürümü yürürlüğe girmiş oluyor. Yeni konuk işletim sistemi ailesi ve yükseltme konuları hakkında Türkçe bilgiler de bulabileceğiniz bu politika belgesine aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Windows Azure Bulut Hizmetleri Destek Yaşam Döngüsü İlkesi
http://support.microsoft.com/gp/azure-cloud-lifecycle-faq

Bu doğrultuda 1 Haziran 2013 tarihinden itibaren 60 gün içinde, Windows Azure Bulut Hizmetlerinin bir parçası olan Web veya Worker rolleri ile servis dağıtmış Guest OS family 1.x kullanıcılarının sistemlerini aşağıdakilerden birine doğru yükseltmeleri bekleniyor.

  • Guest OS family 2.x supported releases: 2.13 (Release 201210-01) and 2.14 (Release 201302-03)
  • Guest OS family 3.x supported releases: 3.1 (Release 201210-01) and 3.2 (Release 201302-03—automatic upgrade is recommended)

Tüm önceki sürüm konuk işletim sistemleri (Guest OS) için resmi emeklilik tarihi ise 1 Ağustos 2013, yani beklenen 60 günlük sürenin sonu.

BİLGİ: Windows Azure platformu üzerinde uygulanacak otomatik yükseltme yöntemi hakkında daha fazla teknik bilgi için burayı ziyaret edebilirsiniz.

Windows Azure SDK for Cloud Services Değişiklikleri

Windows Azure SDK 1.0, 1.1, 1.2, 1.3, 1.4, ve 1.5. sürümleri için resmi emeklilik tarihi yine 1 Haziran 2014 olarak açıklandı. Bu tarihten sonra ilgili sürümler ile yeni bulut hizmeti (web ve worker) geliştirmek ve dağıtmak mümkün olmayacak. Ayrıca emekliye ayrılan sürümler ile yazılmış ve dağıtılmış bulut servisleri SLA kapsamından çıkartılacak ve destek hizmeti de verilmeyecek.

Kaynak: Windows Azure Team

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle