Windows Manager Protect Nedir?

16.08.2014 | 23:18 Güvenlik , Haberler 7 Yorum

Windows tabanlı işletim sistemlerinde Windows Manager Protect veya WindowsManagerProtect gibi isimlerle görünen bu yazılım son aylarda ortaya çıkmış ve etkisi hissedilen kötü amaçlı bir yazılımdır. Teknik bir analiz yapma şansım olmadı ancak gelen birkaç soru ve blog üzerinde yapılan aramalara istinaden yönlendirici olacak kısa bir post eklemek istedim.

Microsoft Windows işletim sistemlerinde “Windows Manager Protect” isimli bir servis veya program bulunmaz.

Windows Manager Protect Nedir?

Aşağıdaki gibi wprotectmanager.exe veya benzer isimlerle çalışan Windows Manager Protect zararlı yazılımının ana amacı, yüklü olduğu sistemde popup’lar açarak izinsiz reklam içerikleri göstermek ve tarayıcıyı farklı sayfalara yönlendirmektir.

windows-protect-manager-exe

Windows Manager Protect zararlı yazılımı muhtemelen ücretsiz bir oyun veya benzeri bir uygulama ile birlikte yükleniyor. Bu yüzden öncelikle indirdiğiniz ve yüklediğiniz dosyalara dikkat edin. Aktif olduğu sistemde kullanıcıya reklam içerikleri gösteren Windows Manager Protect zararlı yazılımının bunları yaparken işlemci ve bellek kaynaklarını aşırı tükettiği raporlanmış. Görev yöneticisinde (task manager) böyle bir durumu rahatlıkla gözlemleyebilirsiniz.

Windows Manager Protect zararlı yazılımının semptomları arasında ayrıca aşağıda listelenen bazı maddeler de yer alıyor.

 • Tarayıcı ana sayfasını değiştirmek.
 • Tarayıcı arama sağlayıcısını değiştirmek. (search provider)
 • Masaüstü arka plan görüntüsünü değiştirmek.
 • Kapatılması zorlaştırılmış açılır pencere (popup) tabanlı reklamlar göstermek.
 • İşlemci ve bellek kullanımı nedeniyle bilgisayar performansını olumsuz etkilemek.

Windows Manager Protect Nasıl Temizlenir?

Eğer Windows işletim sistemi sürümünüze göre Program Ekle/Kaldır veya Programlar ve Özellikler bölümünde aşağıdaki gibi görebiliyorsanız, ilk olarak bu kurulumu sistemden kaldırmanız gerekir.

windows-manager-protect-limited

WindowsManagerProtect20.0.0.502 – WindowsProtect LIMITED

Windows Manager Protect zaralı yazılımını temizlemek için başvurabileceğiniz bir diğer yöntem ise güncel bir güvenlik (anti-virus, anti-malware) yazılımıyla sistemini doğru bir şekilde taramak olmalı.

Eğer belirli oranda teknik bilgiye sahipseniz, arama motorlarında yapacağınız küçük bir araştırmayla Windows Manager Protect zararlı yazılımının nasıl temizlenebileceğiyle ilgili manuel yöntemlere de ulaşabilirsiniz.

Bu gibi zararlı yazılımlardan korunmak için altın kural internet üzerinden indirdiğiniz ve yüklediğiniz programlara/dosyalara dikkat etmektir.

Yazı Etiketleri:

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (7)

 1. Zafer Savrum

  Dostum Açıklayıcı Bilgileri İçin Ellerine ve Emeğine Sağlık .!

 2. Ali

  Ayrıca bilgisayarın reset atmasına da sebep oluyor. Pc durup dururken kapanıyorsa ve program ekle kaldır da bu program varsa, başka sebep aramaya gerek yok

 3. yunus

  denetim masasından kaldırmama rağmen google chrome daki reklam sayfası hala başlangıç sayfam.. düzelmiyor ne yapabilirim bilir kişi ??

 4. Gazi Barış

  Programı kaldırdım, nette bahsedilen heryere yapabildiğimce baktım fakat bu meret naıl indiyse sağ alt köşede simgesi hala duruyor, 2 akşamdır ayar oldum. Olmuyor olmuyor!

 5. EminCan

  Emeğine sağlık birader

 6. oguzhan

  kardeşim saolasın beni büyük bir dertten kurtaedın durmadan karşıma çıkıyordu bu yazılım deli olmuştum senin sayene kurtuldum Allah razı oolun senden

 7. Yiğit

  Teşekkürler Avira 2 Gündür Uyarıı Veriyor Windowsun Bi şeyi sandığım içinde silmekten korkuyordum Ama Okuduktan sonra Kaldırdım Teşekkürler

Yorum Ekle