Windows Server 2008 Core Yönetim Araçları

09.11.2008 | 00:52 Dokümanlar , Hyper-V , Windows Server 0 Yorum

Windows Server 2008 işletim sistemi Full yada Core olmak üzere iki farklı tipte kurulabiliyor.

Full Kurulum Windows Server 2008, hepimizin alışık olduğu GUI barındıran (Graphical User Interface – Grafiksel Kullanıcı Arabirimi) yani görsel özellikler ile yönetilebilen bir sürümdür (MMC, menüler, çeşitli yönetim ara yüzleri vs.. gibi). Üzerinde her türlü Windows Server 2008 rolünü kullanabiliriz ve piyasada sık karşılaşılan tip budur.

Core Kurulum Windows Server 2008 ise sadece CLI barındıran (Command Line Interface – Komut Satırı Ara yüzü) yani MMC, menüler, yönetim ara yüzleri vs.. gibi görsel özellikleri kullanamadığımız, komutlar ile yönetilebilen bir sürümdür. Üzerinde kullanabileceğimiz Windows Server 2008 rolleri kısıtlıdır, yani bütün rolleri çalıştıramayız.

Core kurulum üzerinde GUI bulunmaması, bütün Windows Server 2008 rollerini çalıştıramaması, yönetimsel işlemlerin CLI ile yada Remote tool’lar ile gerçekleştiriliyor olması alıştığımız yapılardan uzak gibi görünse de, performans, stabilite ve güvenlik açısından inanılmaz avantajları vardır.

Örneğin minimum özellikler ile çalışabilen Core kurulmaların üzerinde bazı rollerin çalışmıyor olması ve GUI bulunmaması, atak yapılabilecek kod satır sayısını minimuma indirmekte ve güvenlik anlamında büyük fayda sağlamaktadır. Ayrıca sistem kaynaklarını harcayan ama aslında o yapıda ihtiyaç duyulmayan bazı servisler bulunmadığı için, performans konusunda da önemli artıları vardır.

Windows Server 2008 Core ile kullanabileceğimiz roller arasında Hyper-V de yer alıyor. Yani biz, Windows Server 2008 Core ile Hyper-V çalıştırarak tamamen sanallaştırmaya adanmış ve daha stabil, daha güvenli, daha performanslı sunucular oluşturabiliriz.

Windows Server 2008 Core yönetimi için remote management tool’ları (örneğin uzak sistem üzerinde çalışan mmc konsolları) kullanabileceğimiz gibi, direk sunucu üzerinde yani direk local’de çalışan tool’lar da kullanabiliriz. Bu local tool’ların bir çoğu sistem ile birlikte gelmez. Çeşitli geliştiriciler tarafından hazırlanır ve yapabilecekleri kısıtlıdır. Temelde yaptıkları iş, Core üzerinde CLI ile gerçekleştirdiğimiz komut tabanlı işlemleri, küçük programcıklar ile basitleştirmektir. Yani bir takım komutları manuel yazmak yerine bu programlar üzerindeki seçenekler ile hızlıca uygulayabiliyoruz.

Şimdi piyasada bulunan bu tool’lardan en çok kullanılan bir kaçına göz atalım.

CoreConfigurator

Microsoft çalışanlarından Guy Teverovski (MVP) tarafından hazırlanmış bir araçtır.

Aracın görüntüsü aşağıda yer alıyor.


Gördüğünüz gibi üzerinde bir takım butonlar var. Her buton başka bir komutu uygulamak için kullanılıyor. Örneğin Networking butonu ile sunucunun IP yapılandırmasını düzenleyebiliriz. Aynı işlemi komut yazarak ta yapma şansımız var ancak bu tool ile işler çok daha kolay ve hızlı.

Diğer yapılandırma seçeneklerinin ne olduğu da açıkça görülüyor.

Guy Teverovski  aracı şimdilik download’tan kaldırmış ancak çeşitli sitelerden temin edebilirsiniz. Aracın yeni sürümü için ise Guy Teverovski’nin blogunu takip edebilirsiniz.

http://blogs.microsoft.co.il/blogs/guyt/

CoreConfing

CoreConfigTeam tarafından hazırlanan bu tool da benzer yönetimsel işlemler gerçekleştirebiliyor.

Aşağıda görüntüleri yer alıyor.

Aşağıda yapabilecekleri listeleniyor.

 • Product Licencing
 • Networking Features
 • DCPromo Tool
 • ISCSI Settings
 • Server Roles and Features
 • User and Group Permissions
 • Share Creation and Deletion
 • Firewall Settings
 • Display Settings
 • Add & Remove Drivers
 • Screensaver Settings
 • Windows Updates (Including WSUS)

ISO ve CAB olmak üzere iki şekilde temin edilebilir. Download için aşağıdaki linki kullanabilirsiniz.

http://www.codeplex.com/CoreConfig

Core Configuration Console

Uyugulayabildiği komutlar aşağıda açıkça görünüyor.


Zip Download: http://www.nullsession.com/ccc/ccc.zip

ISO Download: http://www.nullsession.com/ccc/ccc.iso

Ayrıntılı Bilgi: http://www.nullsession.com/2008/10/04/core-configuration-console/

HVConfig

Bu aracı yakından tanıyorsunuz. Hyper-V Server 2008 içerisinde kullandığımız araçtır. Yani Hyper-V Server 2008 üzerinde default olarak gelir ve uygulayabildiği komutlar aşağıda görülüyor.

Bu araç sadece Hyper-V Server 2008 üzerinde gelse de, bir takım özel yöntemler ile Windows Server 2008 Core üzerine de yüklenebilmektedir.

Download: http://blogs.dirteam.com/blogs/sanderberkouwer/attachment/3129.ashx

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle