Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 Hazır!

23.07.2009 | 22:58 Haberler , Windows , Windows Server 10 Yorum

Bir süredir beta/rc sürümlerini test ettiğimiz Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 için güzel gelişmeler var. Bu gün Kürşat ‘dan gelen e-posta doğrultusunda bu güzel haberi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Windows Server 2008 R2 ve Windows 7 Hazır!

RC sürümlerini test ettiğimiz bu iki ürün tamamlandı ve artık (RTM) durumda.

Windows 7 Client tarafında daha verimli kaynak kullanımı ve bu doğrultuda daha performanslı bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Güvenlik, görsellik ve stabilite ise yine öne çıkan diğer özellikler arasında.

Windows Server 2008 R2 ise bizi sanallaştırma teknolojileri ile uğraşan uzmanları yakından ilgilendiriyor çünkü içerisinde Hyper-V sanallaştırma platformunun 2nci versiyonu yer alıyor. Hyper-V 2.0 ile gelen yenilikler konusunda bir çok yazı ve makale hazırlamıştım. Blog üzerinde küçük bir arama yaparak tümüne ulaşabilirsiniz.

Windows Server 2008 R2 ile birlikte bir takım limitleri bulunan ve tamamen ücretsiz olan Hyper-V Server 2008‘in de R2 versiyonu hazır durumda. Ürün yine ücretsiz ve artık çok daha güçlü çünkü bu ürün Cluster özelliklerin de destekliyor (Quick Migration, Live Migration, HA) ve tüm bunları yine ücretsiz olarak yapıyor. Bu ürün ile ilgili ayrıntılı bilgileri yine Blog üzerinde arama yaparak bulabilirsiniz.

Ne zaman indirebilirsiniz?

 • MSDN ve Tech Net aboneleri 6 Ağustos
 • SA + Volume Licensing müşterileri 7 Ağustos
 • SA olmayan Volume Licensing müşterileri 1 Eylül
 • Genel Erişim ise 22 Eylül
Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (10)

 1. Bülent ALAÇAM

  Hyper V Server sanırım RTM durumuna geçmedi. Çünkü sitesinde download kısmında hala “Hyper-V Server 2008 R2 Release Candidate Now Available” yazıyor. Yanılıyor muyum…

 2. Serhat AKINCI

  Merhaba,

  Hyper-V Server 2008 R2 temelde bir Windows Server 2008 R2 varyasyonu olduğu için o da RTM duruma geçti ancak henüz dağıtımı başlamadı. Kısa bir süre içerisinde download’a açılacaktır.

 3. Hüseyin ERTUGRUL

  Hyper-v ticari olarak kullanan birisi olarak linux-bsd tarafını geliştirmelerini bekliyorum, R2 ile bu yönde olumlu adımlar varmı acaba Serhat bey?

 4. Serhat AKINCI

  Selam Hüseyin bey,

  Biliyorsunuz windows ve linux Guest OS’lerin Hyper-V üzerinde doğru çalışabilmesi için Integration Components (IC) olarak adlandırdığımız bir paket yüklüyoruz. Şu an kullandığımız Linux Integration Components sadece Suse Ent. 10 üzerinde tam olarak çalışıyor.

  Güzel haber şu,
  Linux Integration Components’in ikinci sürümü şu an RC durumda. Bu yeni sürüm ile Redhat 5.2/5.3 desteği geliyor. Linux IC’i Hyper-V ve Hyper-V R2 üzerinde kullanabileceğiz.

  Bir diğer güzel haber ise şu,
  Linux Integration Components Microsoft tarafından GPLv2 lisansı ile yayınlandı. Artık linux üreticileri bu sürücüleri alıp işletim sistemleri içerisine entegre edebilecekler. Yani kısa bir süre içerisinde çeşitli linux dağıtımları Hyper-V üzerinde çalışabilecek şekilde modifikasyona uğrayacaktır.

  Bu arada FreeBSD 7 ve Centos 5.2 Hyper-V üzerinde çalışıyor (legacy network adapter ile). Ama IC tam olarak yüklenemediği için sentetik sürücüler/donanımlar çalışmıyor ve Suse gibi performans alamıyoruz.

  Bugün yarın bu konu ile ilgili kısa bir yazı yazacağım.

 5. Kursad

  Server 2008 Ent Ed-de kullandigimiz lisansi Server 2008 R2 icin kullana bilirmiyiz? yoksa baska lisans alamamiz gerekir.

  Saygilarimla

 6. Serhat AKINCI

  Selam,

  Lisanstan kastın işletim sistemi lisansı ise; eğer windows server 2008’i yazılım güvencesi (SA) ile satın aldıysanız R2’ye yeniden ücret ödemeden sahip olabileceksiniz.

  Eğer yazılım güvenceniz yada farklı bir lisanslama modeliniz yoksa, windows server 2008 r2 yi satın almanız gerekir.

 7. Kursad

  Iyi gunler.
  Hocam eopen lisansalama kullaniyorum.

 8. Serhat AKINCI

  Yeterli değil. Yazılım Güncesi (SA) de satın almış olmalısınız.

 9. Kursad

  Tesekkur ederim

 10. Burak

  cok saolun güzel ve faydalı bilgiler.

Yorum Ekle