Windows Server 2008 Terminal Server

09.04.2008 | 16:57 Dokümanlar , Windows Server 0 Yorum

Terminal Server teknolojisini duymayanınız yoktur. Üzerinde çalıştırdığımız Windows tabanlı uygulamalara kolay erişim için kullanılabildiği gibi, bu yazılımların merkezi olarak kullanımı ve bakımının yapılması konularında da işimizi kolaylaştırmaktadır.

Terminal Server Nasıl Çalışır?

Bir kullanıcı Terminal Server üzerinde host edilen herhangi bir Windows tabanlı uygulamayı kullandığında, program Terminal Server üzerinde çalışır ve Terminal Server makinesinin kaynaklarını kullanır. Kullanıcı bilgisayarı ile Terminal Server arasında ise yalnızca mouse, klavye ve görüntü bilgileri transfer edilir. Ayrıca Terminal Server üzerinde açılan her oturum, bir diğer oturumdan bağımsız ve izole edilmiş şekilde çalışır.

Avantajlar

  • Windows tabanlı programları hızlı bir şekilde kullanıcılara ulaştırmamızı sağlar.
  • Uzak uygulamalara erişim yapılarında bant genişliği kullanımını önemli ölçüde azaltır.
  • Evde çalışan, plasiyer, kiosk, düşük donanıma sahip bilgisayarlar ve eski Windows işletim sistemi kullanan kullanıcılarımızın güncel programlara erişebilmesi için platform oluşturur.
  • Program update’lerini ve upgrade’lerini merkezi olarak uygulayabilmemizi sağlar. Bakım ve yönetimi kolaylaştırır.
  • İnternet veya İntranet ortamlarından rahatlıkla erişilebilir ve oldukça kolay kullanılabilir bir yapıya sahiptir.

Terminal Server teknolojisi, Windows Server 2008 içerisinde de vazgeçilemeyen bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz gibi Windows Server 2008, role tabanlı bir mimariye sahip ve bir çok role’de alt role’lere sahip durumda.

Windows Server 2008 içerisindeki Terminal Services role’ü ise 5 alt role’e sahip.

Terminal Server Servisleri

  • Terminal Server: Bu role sayesinde Windows tabanlı programları kullanıcılar için host edip kullanıma sunabiliyoruz. Ya da her kullanıcı için bir masa üstü çalışma alanı tahsis edebiliyoruz. Bu sayede kullanıcılar, server üzerinde çalışmalarını kayıt edebiliyor, server üzerinden çeşitli ağ kaynaklarına erişebiliyor ve diğer yerel kaynakları kullanabiliyor.
  • TS Web Access: Terminal server hizmetlerine web tabanlı olarak erişmemizi sağlayan ve üzerindeki RemoteAppTM programlarını yine web tabanlı olarak kullanmamızı sağlayan, şahane, yepyeni ve kesinlikle çok ses getirecek bir teknoloji.
  • TS Licensing: Terminal Server’a bağlanan kullanıcı yada aygıt lisanslarını yönetmemizi sağlayan role’dür. (Terminal Services License Server)
  • TS Gateway: Üzerinde RDC (Remote Desktop Clinet) çalıştıran ve internete bağlı herhangi bir bilgisayar üzerinden, güvenli bir şekilde şirket ağına erişmemizi sağlayan yeni bir teknolojidir.
  • TS Session Broker: Terminal Server oturumlarında load balancing yapmamızı sağlayan yeni bir teknolojidir.
Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle