Windows Server 2008 – Genel Bakış

26.05.2008 | 15:50 Haberler , Windows Server 0 Yorum

Genel Bakış

Yerleşik Web ve sanallaştırma teknolojilerine sahip olan Microsoft® Windows Server® 2008, organizasyonlara, sunucu altyapıları için gelişmiş güvenilirlik ve esneklik sağlamak üzere tasarlanmıştır. Yeni sanallaştırma araçları, Web teknolojileri ve güvenlik geliştirmeleri, zaman tasarrufu sağlamakta, maliyetleri azaltmakta ve dinamik bir veri merkezi için özgün bir platform sunmaktadır. Internet Bilgi Hizmetleri 7.0 (IIS 7.0), Windows Sunucu Yöneticisi ve Windows PowerShell gibi güçlü, yeni araçlar; sunucular üzerinde daha fazla denetim sunmakta ve Web, yapılandırma ve yönetim görevlerini kolaylaştırmaktadır. Ağ Erişim Koruması (NAP) ve Salt Okunur Ekti Alanı Denetleyicisi (RODC) gibi güvenlik ve güvenilirlik iyileştirmeleri, işletmelerin üzerine inşa edilebilecekleri sağlam bir temel oluşturmaya yardımcı olmak için işletim sistemini daha dayanıklı hale getirmekte ve sunucu ortamını korumaktadır.

Web ve Uygulamalar

Windows Server 2008, organizasyonların, zengin Web tabanlı deneyimleri verimli ve etkili bir şekilde sunmalarına yardımcı olan güçlü bir Web Uygulama ve Hizmetleri Platformudur. Internet Bilgi Hizmetleri 7.0 (IIS 7.0)’ın, Windows Server 2008’in bir parçası olarak piyasaya sürülmesi, iyileştirilmiş yönetim ve hata teşhisi, daha iyi geliştirme ve kurulum araçları ve daha düşük altyapı maliyetleri sunmaktadır. IIS 7.0, mükemmel uyumluluğa sahip olmanın yanı sıra, müşterilerin önemli sorunlarını da çözen, genişletilebilir uygulama barındırmasına sahip olan tamamen modüler bir Web sunucusudur. IIS 7.0, yüksek oranda erişilebilir, güvenli ve ölçeklendirilebilir Web tabanlı uygulamalar ve hizmetler sunmaktadır. IIS 7.0, klasik ASP, ASP.NET, XML ve PHP için sağlam bir uygulama desteği vermekte ve organizasyonlara, uygulamaları tercih ettikleri dilde yazmaları ve ihtiyaçlarını en iyi karşılayan platformda barındırmaları esnekliği sağlamaktadır.
Microsoft Windows Media® Hizmetleri, Internet ya da iç web üzerinden akan canlı ya da isteğe bağlı ses ya da video içeriği için, endüstriyel dayanıklılığa sahip bir platformdur Windows Media Hizmetleri, yönetim kolaylığı sunan bir platform üzerinde anında ve kişiselleştirilmiş içerik iletimi için, nihai hızlı akış deneyimi ve dinamik programlama sunmaktadır.

Sanallaştırma

Yerleşik sanallaştırma teknolojisi sayesinde, Windows Server 2008, organizasyonların, maliyetleri düşürmelerini, donanım kullanımını arttırmalarını, altyapılarını optimize edebilmelerini ve sunucu erişilebilirliğini iyileştirmelerini mümkün kılmaktadır. Windows Server Hyper-V™, arttırılmış güvenilirlik ve ölçeklendirilebilirlik için 64 bit hipervizör tabanlı platform kullanmaktadır. Hyper-V, sunucu konsolidasyonu aracılığıyla da organizasyonların, donanım kaynaklarını optimize etmesine yardımcı olmaktadır. Hyper-V ayrıca, uyumlu olmayan sanal makineleri karantina altına almak için Ağ Erişim Koruması (NAP) ve yüksek erişilebilirlik sağlamak için Yerine Çalışma Kümelemesi gibi bileşenlerden yararlanmaktadır. Sanallaştırmanın bir diğer çeşidi, uygulama sunum katmanını ya da kullanıcı arabirimini, ana makine işletim sisteminden ayırma özelliği olan Sunum Sanallaştırmasıdır. Windows Server 2008’de, Terminal Hizmetleri Ağ Geçidi ve Terminal Hizmetleri RemoteApp™, istemci bilgisayarları üzerindeki uzak uygulamaların entegrasyonu ile merkezi uygulama erişimi sağlamakta ve bu aynı uzak uygulamalara bir Web tarayıcısı ile kolayca erişilebilmesini mümkün kılmaktadır. Terminal Hizmetler, güvenlik duvarları boyuncaki uzak terminallere ve uygulamalara erişim için de bir yol sunmaktadır.

Güvenlik ve Uyumluluk

Windows Server 2008, şu ana kadarki en güvenli Windows Sunucusudur. Ağ Erişim Koruması, Federe Haklar Yönetimi ve Salt Okunur Etki Alanı Denetleyicisinin de aralarında bulunduğu sağlamlaştırılmış işletim sistemi ve güvenlik yenilikleri, bir organizasyonun verileri için daha önce görülmemiş seviyelerde koruma sunmaktadır. Windows Server 2008, güvenlik ve uyumluluk geliştirmeleri, daha gelişmiş bir şifreleme-denetleme ve güvenli başlatımı iyileştiren araçlar içermektedir. Hak Yönetimi Hizmetleri ve Windows BitLocker™ Sürücü Şifrelemesi ile organizasyonların veri hırsızlığını önlemelerine yardımcı olur. Windows Hizmet Sağlamlaştırması, kritik sunucu hizmetlerinin, dosya sistemindeki, kayıttaki ya da ağdaki normal dışı faaliyetler nedeniyle sekteye uğramasını önleyerek, sistemlerin daha güvenli tutulmasına yardımcı olur. Windows Server 2008 işletim sistemindeki güvenlik, ayrıca, Ağ Erişim Koruması (NAP), Salt Okunur Etki Alanı Denetleyicisi (RODC), Açık Anahtar Altyapısı (PKI)’nda gerçekleştirilen iyileştirmeler ve geliştirilmiş filtrelemeye ve yeni nesil şifreleme desteğine sahip yeni bir Windows Güvenlik Duvarı aracılığıyla geliştirilmiştir.
Windows Server 2008, tamamen entegre bir Federe Haklar Yönetim Hizmetleri çözümü sunmaktadır. Bu, organizasyonların, Hak Yönetimi çerçevelerini kolayca genişletebilmelerini ve bu sayede, kritik bilgilerin, ortaklarla, organizasyon dışındaki kullanıcılar için ilave kullanıcı hesaplarının sürdürülmesi ek yükü olmaksızın güvenli bir şekilde paylaşabilmelerini sağlamaktadır.

İşletmelerin İş Yükleri İçin Sağlam Bir Temel

Windows Server 2008, bugüne kadarki en esnek ve dayanıklı Windows Sunucusu işletim sistemidir. Sunucu Çekirdeği kurulumu seçeneği, Windows PowerShell, Windows Kurulum Hizmetleri ve geliştirilmiş ağ ve kümeleme teknolojileri gibi yeni teknolojiler ve özellikler sayesinde, Windows Server 2008, bütün iş yükü ve uygulama gereksinimleri için çok yönlü ve güvenilir Windows-tabanlı platformunu sunmaktadır. Sunucu Yöneticisi, sunucu rolü ve özelliği ilave etmeyi, çıkartmayı ve yapılandırmayı, tek bir Microsoft Yönetim Konsolu’nda (MMC) entegre etmektedir. Windows Kurulum Hizmetleri (WDS), istemcilere, sunucular için basitleştirilmiş, güvenli ve hızlı bir Windows İşletim Sistemi kurulumu temin etmek için Windows Server 2008 üzerinde birlikte çalışan bir bileşen süitidir. WDS, yöneticilerin, her bilgisayar üzerinde doğrudan çalışmalarını ya da bir CD veya DVD ortamından Windows bileşenlerini kurmalarını gerektirmeyen, ağ tabanlı kurulum kullanmaktadır. Windows PowerShell komut satırı kabuğu ve komut dosyası dili, IT uzmanlarının, yaygın görevleri otomatik hale getirmesine ve sistem yönetimini daha kolay denetlemesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, şube ofisleri gibi uzak konumlarda bile otomasyonu hızlandırmaktadır. PowerShell, mevcut komut dosyası çözümleriyle uyumluğu koruyarak, mevcut yatırımlardan faydalanılmasını sağlamaktadır.

Sunucu Çekirdeği, sadece söz konusu roller için gerekli olan alt sistemleri içeren seçili sunucu rolleri için yeni bir kurulum seçeneğidir. Sunucu çekirdeği, daha az yama ve hizmet gerektiren güvenilir ve güvenli bir sunucu oluşturabilir. Windows Server 2008, geliştirilmiş ve iyileştirilmiş TCP/IP yığınını da içermektedir. Bu yeni nesil TCP/IP yığını, TCP/IP yığınının bütün katmanlarında filtreleme özellikleri sağlayarak güvenliği arttırmaktadır. Ayrıca, geriye dönük uyumluluğu sağlamanın yanı sıra, platform seviyesinde de gelecekteki teknolojiler ile uyumlu güvenlik temin
etmektedir. Eski adıyla sunucu kümeleri olarak da bilinen yerine çalışma kümesi, uygulamaların ve hizmetlerin erişilebilirliğini arttırmak için bir arada çalışan bir grup bağımsız bilgisayardan oluşmaktadır. Windows Server 2008’de, yerine çalışma kümelerinde gerçekleştirilen iyileştirmeler, yeniden çalışma kümelerinin yönetimlerini basitleştirmiş ve onları, daha güvenli ve dayanıklı hale getirmiştir.

microsoft.com.tr

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle