Windows Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme (Upgrade)

27.06.2013 | 16:36 Dokümanlar , Hyper-V , Windows Server 0 Yorum

Salı günü ilk Önizleme sürümü genel erişime açılan Windows Server 2012 R2 sunucu işletim sistemi ve rolleri test etmek için hazır. Önemli yenilik ve geliştirmelerin yer aldığı yeni sunucu işletim sisteminde yine en sıcak konu sanallaştırma yani Hyper-V.

Microsoft’un bulut vizyonu çerçevesinde geliştirmeye devam ettiği sunucu sanallaştırma platformu Hyper-V için artık 4.Nesil ‘e gelindiği söylenebilir. Bunun yanı sıra yeni sürümde ilk kez 2.Nesil sanal makineler ile tanışacaksınız. Geçtiğimiz günlerde konuştuğumuz, Windows Server 2012 R2 Hyper-V ‘de yer alan yenilik ve geliştirmelerle ilgili bilgilerin yer aldığı bir yazıya aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 Hyper-V – Neler Yeni?

Windows Server 2012 R2 Önizleme sürümünün genel erişime açılmasıyla birlikte artık bu yenilikleri bire bir test etme şansına sahipsiniz.

UYARI: Windows Server 2012 R2 Önizleme istikrarlı bir sürümdür ve baştan sona test edilmiştir ama en nihayetinde son ürün değildir. Bu yüzden birincil ve canlı ortamlara yüklenmesi önerilmez. Test ortamları, Windows Server 2012 R2 Önizleme sürümünü denemek için en ideal ortamlardır.

Windows Server 2012 R2 Önizleme sürümü için genel erişim duyurusu, kurulum kaynaklarına erişim ve kurulum için bazı ön bilgilerin yer aldığı bir yazıya aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 – Önizleme Sürümü Genel Erişime Açıldı

Yeni Önizleme sürümünü aşağıdaki üç temel yolla test etmeniz mümkün. Eğer bu yollardan herhangi biri için yardıma ihtiyacınız varsa, başlıkların altındaki doküman bağlantıları size yol gösterecektir.

ISO ile yeni kurulum yaparak veya yükselterek.

Windows Server 2012 R2 Önizleme – Kurulum

Hazır VHD imajlarını indirip bir sanal makineye bağlayarak.

Windows Server 2012 R2 Önizleme – Hazır VHD İmajları

Windows Azure üzerinde yeni bir sanal makine dağıtarak.

Windows Server 2012 R2 Önizleme – Windows Azure Sanal Makinesi

Windows Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme Adımları

UYARI: Bu bilgiler Önizleme sürümü doğrultusunda oluşturulduğu için kararlı (RTM) sürümde bazı adım ve yöntemler değişikliğe uğrayabilir. Windows Server 2012 R2 Hyper-V kararlı (RTM) sürüme ulaştığında bu yazı güncellenecektir.

Hyper-V ortamlarının alt sürümden üst süreme yükseltilmesi için, topoloji ve senaryo durumuna göre, birden fazla yöntem tercih edilebilir.

 • Aynı donanım üzerinde yerinde (in-place) yükseltme.
 • Aynı donanım üzerinde yeni kurulum ve sanal makinelerin içeri alınması. (Import – Register)
 • Farklı donanım üzerine yeni kurulum ve sanal makinelerin göç ettirilmesi. (Ağ veya disk tabanlı taşıma)
 • Farklı donanım üzerinde yeni kurulum ve sanal makinelerin canlı aktarım ile taşınması. (Sadece WinSrv2012 ‘den WinSrv2012-R2 ‘ye doğru.)
 • Kümeleme (Cluster) ile çalışan ortamlar için yukarıdaki seçeneklere ek olarak bazı sihirbazlardan faydalanarak yükseltme.

Tüm bu yöntemler kendi içlerinde senaryo bağımlı olarak bazı özel ön gereksinimlere veya ek adımlara ihtiyaç duyabiliyor. Bu yazıda, Windows Server 2012 Hyper-V kararlı sürümünün Windows Server 2012 R2 Hyper-V Önizleme sürümüne doğru yerinde yükseltme adımlarını bulabilirsiniz.

Yerinde Yükseltme (in-place upgrade)

Hyper-V platformunun yükseltilmesi sürecinde en kritik nokta Parent Partition olarak adlandırdığımız ana işletim sisteminin yükseltilmesidir. Hyper-V bir Windows Server rolü olduğu için rolü tutan işletim sistemini yükseltmek yapılması gereken ilk işlemdir.

Bir işletim sistemini in-place olarak yükseltmek için öncelikle alt sürümlere verilen desteğe bakmanız gerekir çünkü üreticinin desteklemediği bir alt sürümden in-place yükseltme mümkün olmayacaktır.

Windows Server 2012 R2 Önizleme sürümünün hangi alt sürümlerden yükseltilebileceğiyle ilgili bilgiye aşağıdaki bağlantı üzerinden erişebilirsiniz.

Windows Server 2012 R2 – Desteklenen Yükseltme Seçenekleri

Benim yükseltme senaryomda 1 adet tek başına (standalone) çalışan Windows Server 2012 Standard Hyper-V (Server with GUI) mevcut ve üzerinde 4 adet sanal makine ve iki adet External Virtual Network yer alıyor. Bu platformu Windows Server 2012 R2 Datacenter Hyper-V Önizleme sürümüne doğru in-place olarak yükseltiyorum.

Yükseltme öncesinde sistem donanım gereksinimleri konusuna girmiyorum çünkü sunucu üzerinde zaten bir Hyper-V çalıştığı için gereksinimlerinin karşılandığını söyleyebiliriz. Sadece yeterli boş depolama alanı olduğundan emin olun.

Yerinde yükseltme öncesinde şu başlıkları dikkate almanızı öneririm:

 • Özellikle anti virüs gibi, yedekleme yazılımları gibi açık olan sunucu uygulamalarınızı kapatın ve geçici süreyle devre dışı bırakın.
 • Yükseltme anına denk gelebilecek zamanlanmış görevler veya uygulamalar varsa geçici olarak devre dışı bırakın.
 • Açık olan sanal makineleri kapatın veya Save edin. (WinSrv2012 Save State içeriği WinSrv2012-R2 ‘de desteklenir)
 • Sunucu açıldığında her zaman otomatik olarak başlayacak sanal makineleriniz varsa geçici olarak bu özelliklerini kapatın.
 • Önceki yükseltme operasyonlarında olduğu gibi SnapShot ‘ları (yeni ismi Check Point) silmenize gerek yok. (WinSrv2012 Snap Shot içeriği WinSrv2012-R2 ‘de desteklenir)
 • Hyper-V Replica özelliği aktif ise önce Replica Server ‘ı yükseltmek veya bir süre için Replica Server ‘ı Primary Server görevine almak ve gerekli altyapıyı inşa ettikten sonra yeniden aktif etmek iyi olacaktır.
 • Yükseltme öncesinde tüm işletim sistemi güncelleştirmelerinin ve sürücülerinin yüklendiğinden emin olun. Gerekiyor ise güncelleyin.
 • Yükseltme sürecinde karşılaşabileceğiniz bilinen hatalar sayfasını ziyaret edin: http://technet.microsoft.com/library/dn303413.aspx
 • Her ne kadar test ortamı olsa da belki bir yedek almak isteyebilirsiniz :)

Hazır olduğunuzda, Windows Server 2012 Hyper-V üzerinde yerel oturum açarak kurulum medyasını sunucuya yerleştirin ve yükseltme işlemini başlatın. (Sunuyu yeniden başlatarak değil işletim sisteminde oturum açarak yükseltme işlemi başlatmalısınız.)

UYARI: Gereksiz kalabalık yapmaması açısından bazı standart pencereleri atlıyorum.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 1

Eğer güvenlik, performans ve sürücü güncelleştirmelerini önceden yüklemediyseniz aşağıdaki adımda yüklenmesini sağlayabilirsiniz. (internet bağlantısı gerekir.)

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 2

Aşağıdaki ürün anahtarını girerek ilerleyin.

Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview Key : JGXYY-7NMTC-MHKY3-QCC9B-VQRG7

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 3

Windows Server 2012 R2 Datacenter Preview (Server with a GUI) seçerek ilerleyin. Yükseltme yapılan alt işletim sistemi Server with a GUI olarak çalıştığı için bu aşamada yine Server with a GUI ile ilerleyebilirsiniz.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 4

Upgrade: Install Windows and keep files, settings, and applications seçeneği ile ilerleyin. Bu, alt sürüm işletim sistemi bilgilerini koruyarak yerine yükseltme gerçekleştiren seçenektir.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 5

Ardından yükseltme için uygunluğun kontrol edildiği bir işlem gerçekleşir. Tamamlanmasını bekleyin. Bu adım bazen çok bekletebiliyor; bu durumda yükseltme uygulamasını kapatıp setup.exe ‘yi yeniden çalıştırmanızı öneririm çünkü normal şartlarda birkaç dakika içinde tamamlanması gerekir.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 6

Şayet önemli bir problem yoksa Next butonu çıkar ve yükseltme işlemini başlatabilirsiniz.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 7

Eğer bir problem varsa aynı pencerede problem hakkında detay ve mümkünse çözüm önerisi yer alır.

Mesela sunucu üzerindeki sanal makineleri kapatmadan ilerlerseniz aşağıdaki gibi bir hata alırsınız.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 8

Açık olan sanal makineleri kapatıp yeniden yükseltme sihirbazını çalıştırmanız gerekir.

Veya sunucu üzerinde bir Hyper-V Replica yapılandırması varsa aşağıdaki gibi bir uyarı alırsınız.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 9

Bu durumda önce Replica Server ‘ı yükseltme yolunu tercih edebilir veya bu uyarıyı es geçerek yükseltme işlemine devam etmeyi seçebilirsiniz. Ancak devam ettiğinizde VM’ler üzerindeki Replica geçmiş verilerini kaybedeceğinizi unutmayın.

Ardından yükseltme işlemi başlar ve ilerler.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 10

Yükseltme işlemci süresince sunucu birkaç kez otomatik olarak yeniden başlar. Bu süreçte sizden beklenen herhangi bir şey yoktur. Oturum açma ekranı gelene kadar yükseltme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 11

Oturum açma ekranı geldiğinde giriş yapmak için hazırsınız.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 12

Giriş yaptıktan sonra yükseltme işlemi tamamlanmış olur. Genel anlamda sanal makineleri, ağ bağlantılarını ve sanal ağ yapılandırma bilgilerini hızlıca kontrol edebilirsiniz.

Bu aşamadan sonra yapılması gereken bir iş daha var: Mutlaka her sanal işletim sistemi entegrasyon servislerini (integration services) güncelleyin.

Sanal Makine Entegrasyon Servislerinin Güncellenmesi

Bu servisler sanal makinelerinizin Hyper-V platformu ile en uyumlu şekilde çalışabilmesi için vardır ve her zaman güncel olması tavsiye edilir. Yükseltme sonrasında sanal makinler içindeki kurulu olan entegrasyon servisleri Windows Server 2012 Hyper-V ‘ye ait olarak kaldığı için bunların hemen Windows Server 2012 R2 Hyper-V ‘ye uygun hale yükseltilmesi gerekir.

Bu iş için Virtual Machine Manager, PowerShell scriptleri veya Hyper-V Manager ‘ı kullanabilirsiniz.

Hyper-V Manager üzerinden entegrasyon servislerini güncellemek için bir sanal makineyi başlatın ve VM Connection ile bağlanarak oturum açın.

Action > Insert Integration Services Setup Disk komutunu çalıştırarak entegrasyon servislerini güncelleme işini başlatın.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 13

Bu işlem kabaca sanal makinenin optik sürücüsüne bir ISO imajı yerleştirir ve içinde güncel entegrasyon servisleri yer alır.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 14

Eğer kurulum otomatik olarak başlamazsa sanal makine içinde optik sürücüye gidip kurulumu başlatabilirsiniz.

Sanal işletim sistemi üzerinde eski sürümden gelen bir entegrasyon servisi olduğu için yükseltileceği bilgisi verilir. Yükseltme işlemini başlatın.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 15

Tamamlandığında sanal makineyi yeniden başlatmanız gerekir.

Server 2012 R2 Hyper-V Yükseltme 16

Sanal makine açıldığında işlem tamam.

Entegrasyon servislerini yükseltme işlemini sunucu üzerindeki tüm sanal makineler için bir kez uygulamanız gerekir. Bu işlemi SCVMM veya PowerShell gibi yöntemlerle otomatikleştirme şansınız var.

Test çalışması için hazırsınız. Yeni Hyper-V ile iyi şanslar :)

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle