Windows Server Backup İle Bare Metal Recovery Yedekleme

Windows Server – Bare Metal Recovery Nedir? yazısında açıklanan Bare Metal Recovery amaçlı yedeğinin alınması ve geri dönülmesi birbirinden farklı iki işlemdir ve çoğu zaman farklı araçlarla yapılır. Yedeği alırken Windows Server Backup, System Center Data Protection Manager gibi araçlardan birini kullanırken, geri dönüşte genelde Windows kurulum medyasıyla sunucuyu başlatıp Windows RE (Recovery Environment) araçları kullanılır.

BMR yedeği ile çalışmaya başlamadan önce kavramsal bilgiye ihtiyacınız varsa, öncelikle Windows Server – Bare Metal Recovery Nedir? başlıklı yazıyı okumanızı öneririm. Eğer Windows Server 2012 R2 üzerinde Windows Server Backup aracıyla Bare Metal Recovery yedeğinin nasıl alınacağını merak ediyorsanız bu yazıyı okumaya devam edin.

Windows Server Backup ile Bare Metal Recovery Yedekleme

Öncelikle Bare Metal Recovery yedeği alınacak sunucu üzerinde Windows Server Backup aracının (feature) yüklü olduğundan emin olun.

Windows Server Backup - Feature

Windows Server Backup aracını açın ve Backup Once… ile ilerleyin.

Windows Server Backup - Backup Once

Bu seçenek tek seferlik yedek almak içindir.

Eğer sürekli (zamanlanmış) yedekler almak istiyorsanız Backup Schedule… seçeneğiyle ilerlemeniz ve zamanlama bilgilerini de tanımlamanız gerekir.

Backup Once… ile ilerlediğinizde direkt nasıl bir yedek almak istediğiniz sorulur. Windows Server Backup aracı BMR dışında Volume, uygulama, klasör veya sunucunun bütününü yedekleyebilir.

Windows Server Backup - Yedekleme Tipleri

Yukarıdaki bölümde Full server seçeneği bu sunucudaki tüm verileri yedekler. Sunucu üzerindeki tüm Volume’lar ve içerikleri, uygulamalar, System State ve Bare Metal Recovery içeriği yedekleme kapsamına dahildir. Kısaca sunucunun birebir kopyasını yedeklemek için idealdir ancak boyutu genelde büyük olur. (Toplam veri miktarıyla doğru orantılı.)

Eğer yedeklenecek içeriği siz belirlemek ve bazı objeleri kapsam dışı bırakmak istiyorsanız Custom seçeneğiyle ilerleyin. Custom seçeneği size, klasör seviyesinde belirli dosyaların yedeklenmesine kadar esneklik sağlar.

Custom seçeneğiyle ilerleyip Add Items diyerek seçilebilir tüm birimleri listeleyebilirsiniz. Bare Metal Recovery ‘i seçtiğinizde beraberinde otomatik olarak System State ve gerekli diğer Disk Partition ‘lar da seçilir.

Windows Server Backup - Add Items

Bu seçim işletim sistemi bölümünü ve o bölüm içinde kurulu uygulamaları yedekleyip başka bir sunucu üzerine dönmek yani Bare Metal Recovery için yeterlidir. Eğer veri bulunan diğer birimleri de (Volume) korumak istiyorsanız bu pencerede seçerek koruma kapsamına ilave edebilirsiniz. Ancak yedek boyutunu arttıracağını aklınızdan çıkartmayın.

Ardından söz konusu yedeğin hangi depolama alanına alınacağını (yazılacağını) belirleyin.

Hedef Yedekleme Alanı

Sunucu üzerinde yeterli boş disk alanınız yoksa veya yedeklerin sunucu üzerindeki yerel disklerden farklı bir konumda barınmasını istiyorsanız Remote shared folder seçeneğiyle ilerleyip direkt ağ üzerindeki bir paylaşıma yazılmasını sağlayabilirsiniz. Bu iş için özel bir paylaşım yaratarak tüm sunucu BMR yedeklerini bir noktada toplayabileceğiniz gibi yönetimsel gizli paylaşımları ($) da kullanabilirsiniz.

Windows Server Backup - Ağ Paylaşımı

Windows Server Backup aracı, ağ ortamındaki SMB alanlarını depolama amaçlı kullanabilir.

Bir diğer seçenek olarak Local Drives tercih edip sunucu üzerindeki uygun bir Volume ‘u seçmeyi de tercih edebilirsiniz.

Seçtiğiniz Volume, yedekleme tanımı içinde yer almamalı (yani yedeklenecek Volume’lar arasında olmamalı) ve mümkünse yedeklenecek Volume’lar ile aynı disk üzerinde yer almamalı. Eğer aynı disk üzerinde tutarsanız, sunucuda yaşanacak bir disk arızası sırasında hem yedeklenen alanı hem de yedek içeriğini kaybedersiniz. Böyle bir seçim yaptığınızda sistem sizi engellemez, ancak şöyle de bir uyarı gösterir:

Windows Server Backup - Uyarı

Windows Server Backup

The backup destination specified is on the same physical hard disk as your operating system. In case of a hardware failure on the hard disk, you may lose both your server data and backup data.

Sunucuya USB ‘den bağlı harici diski seçerek ilerliyorum. Bu da yedek almak ve saklamak için iyi bir tercih olabilir.

Windows Server Backup - External Disk

Onay (Backup) sonrasında yedekleme işlemi başlar.

Windows Server Backup - Onay

Yedekleme işlemi ilerlerken aşağıdaki gibi süreci takip edebilirsiniz.

Bare Metal Recovery - Yedekleme Süreci

Eğer isterseniz yukarıdaki pencereyi kapatabilirsiniz. Yedekleme işlemi arka planda devam eder ve transfer bilgileri Windows Server Backup aracının ana konsolundan da takip edilebilir.

Windows Server Backup - Konsol

Başarılı (Successful) bilgisini gördükten sonra Bare Metal Recovery yedeği tamamlanmış olur.

Bare Metal Recovery - Başarılı

Artık gerekli durumda dönülmek üzere Windows Server Backup aracıyla alınmış bir Bare Metal Recovery yedeğine sahipsiniz.

Serinin Diğer Bölümleri

Windows Server – Bare Metal Recovery Nedir?

Windows Server Backup İle Bare Metal Recovery Yedekleme Nasıl Yapılır?

Data Protection Manager ile Bare Metal Recovery Yedekleme Nasıl Yapılır?

Windows Server Bare Metal Recovery Yedeği Nasıl Dönülür?

Yazı Etiketleri: , , , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

 1. Ziya

  Add items penceresindeki Advanced Settings’te bulunan kısımdaki VSS Settings önemli midir. Yoksa default VSS Copy seçeneğini mi seçelim?

 2. Serhat AKINCI

  VSS copy Backup, yedek alınan alandaki bazı log’ları olduğu gibi bırakır. (örneğin Exchange Server transaction logs)

  VSS full Backup ise yedek alınan alandaki log’ları silebilir. (log truncate)

  Buradaki seçim, yedeklenecek içeriğin türüne göre farklılık gösterecektir ama genelde aynı sistem üzerinde farklı bir yedekleme yazılımı da çalışıyor ve yedek alıyorsa VSS copy Backup seçimiyle ilerlenmesi önerilir. Eğer farklı bir yedekleme uygulaması yoksa VSS full Backup tercih edilebilir.

 3. Bora

  Hocam bu şekilde backup alıyorum.Daha sonra windows cdsinden boot edip Repair seçeneği ile ilerledikten sonra en son aşamada “Windows did not findy any disk whic it can use recreating volumes present in backup.Offline disks, cluster shared disks or disks explicitly exluded by user will not be used by windows.Ensure that disks are online and no disks are exluded by mistake.(0x80042414) hatası alıyorum

Yorum Ekle