Windows Vista SP1 RC Kullanıma Hazır

30.01.2008 | 17:58 Duyurular , Windows 1 Yorum

Windows Vista SP1Paketin henüz RC (Release Candidate) olduğunun altını çizelim. Yani henüz test aşamasında. Ancak RC sürüm, gerçek sürüme en yakın sürümdür. Yani beta testlerini geçmiş ve genel erişim öncesi yayınlanan son sürümdür. Büyük ihtimalle bir sonraki sürüm RTM sürüm olacak.

Windows Vista SP1 RC paketini buradan indirebilirsiniz. Bu linkteki paket, Türkçe Windows Vista sistemler içindir. Farklı bir dil kullanıyorsanız, size uygun olanı indirmelisiniz. (Aynı link içinde dil değişimi yapabilirsiniz.)

Windows Vista SP1 RC paketi 550 MB civarında. (Vista’yı baştan mı yazdılar acaba? diye düşündüm bir an.)

Paket henüz kararlı sürüm olmadığı için çalıştığınız canlı sistemlerde denemek biraz riskli. Yine de test amaçlı kurmak isteyenler için dikkat etmeleri gereken birkaç noktadan bahsetmek istiyorum.

 1. Varsa eski SP1 paketini mutlaka kaldırın. Biliyorsunuz ki RC öncesinde yayınlanmış Windows Vista SP1 Beta isimli bir paket daha var. Eğer ki sistemde bu beta SP1 kurulu ise mutlaka kaldırıyoruz. Uninstall penceresinde Service Pack for Windows (KB936330) isimli paket bahsettiğim SP1 Beta paketini temsil ediyor. Kontrol edin ve var ise Uninstall diyerek kaldırın.
 2. Eski paketi Uninstall yaptıktan sonra makine restart yapacaktır. Açıldıktan sonra sistemi 1 saat kadar çalışır halde bırakın. Installer servisinin temizlenmesi, uninstall işleminin tamamlanması ve sistemin RC paketini yüklemeye hazır hale gelmesi için bu kesinlikle tavsiye ediliyor.
 3. Mutlaka yedek alın. Eğerki yedek alıyorsanız bu sizin için önemli bir sistemidir. Windows Vista SP1 RC pakedini bu sisteme kurmaktan vazgeçin :)
 4. Windows Vista SP1 RC Paketi’nin kullanım limiti vardır, aklınızda olsun. 30.Haziran.2008 tarihinden önce sistemden kaldırılmış olması gerekiyor. Zaten bu tarihe kadar RTM sürüm kullanımda olacak.
 5. Microsoft destek servisleri (mail, telefon, chat) Vista SP1 RC için destek vermiyormuş, haberiniz olsun. Yalnızca Technet forumlarından bu konuda destek alabilirsiniz. Vista SP1 RC için destek forumuna buradan ulaşabilirsiniz.
 6. Kurulumda 0x80010119 (RPC_E_TOO_LATE) şeklinde bir hata alırsanız sistemde Nokia PC Suite yada Exceed PowerSuite 2006 yazılımlarından birisi yüklüdür. Öncelikle bunları kaldırmalısınız.
 7. Kurulum dosyalarını, ağ üzerindeki bir kaynaktan çalıştırmayın. Eğer bu şekilde kurmaya çalışırsanız “ERROR_FILE_NOT_FOUND” gibi bir hata alırsınız. Kurulum dosyalarını bilgisayarınıza kopyalayarak deneyin.
 8. Son olarak Vista SP1 RC pakedini yükledikten sonra windows update sitesini kontrol edin. Yüklemeniz gereken bir yada iki update olabilir. Bunlarıda yükledikten sonra işlem tamamdır.
Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (1)

 1. Erdem Bayazit

  hocam paylaşımı için teşekurler.

Yorum Ekle