Windows XP Desteği Sonlanıyor – 8 Nisan 2014

21.01.2014 | 01:14 Güvenlik , Haberler , Windows 1 Yorum

Windows XP gerçek bir efsane. 13 yaşıda. Kimilerine göre benzersiz bir başarı, kimilerine göre dizginlenemeyen bir ekosistem. 24 Ağustos 2001 tarihindeki resmi duyuru anonsu bile aynen yerinde duruyor :) Bu duyurudan 2 ay sonra, yani 25 Ekim 2001‘de ise genel erişime açıldı ve dünyada Windows XP furyası resmen başlamış oldu.

Media Center, Embedded, Tablet, Home, Professional gibi birçok sürümü piyasa sürüldü. PC’ler dışında tabletler, endüstriyel cihazlar, medya cihazları, banka ATM’leri gibi çok çeşitli donanımlar üzerinde çalıştı ve hala çalışmaya devam ediyor. Uzun bir süre OEM kanalında üretilen son kullanıcı sistemlerinin önemli bir bölümü Windows XP sürümleriyle bütünleşik olarak piyasaya sürüldü. Yolun yarısına gelmeden 64bit sürümü hazırlandı. Tam 3 büyük servis paketi güncelleştirmesi gördü. Bu 13 yıl içinde ucu bucağı görünmeyen ve belki de kontrol edilemez bir ekosistem kurdu kendine. Üzerine 4 farklı işletim sistemi çıkmasına ve her açıdan eskimiş olmasın rağmen bu gün bile yüz milyonlarca bilgisayarda çalıştığı biliniyor. Doğru zamanda dünyaya gelmiş bir işletim sistemi. Ürün olarak başarılı olmasını bir tarafa koyarsak en şanslı olduğu nokta “yazılım geliştirme” konseptinin dünyada parladığı zamanlara denk gelmiş olması. Birçok yazılım ve donanım projesi uzun süre Windows XP odaklı ilerledi. Hal böyle olunca da Microsoft yıllardır kullanıcıları Windows XP’den bir türlü vaz geçiremedi.

Windows XP

Bu güne kadar duyurulan Windows XP sürümleri için yaşam döngüsü (destek) başlangıç ve bitiş tarihleri ile bazı ürünler için genişletilmiş destek süresi başlangıç ve bitiş tarihleri için aşağıdaki bağlantıda yer alan tabloyu inceleyebilirsiniz.

Windows XP Destek Yaşam Döngüsü

Windows XP Desteği Tam Olarak Ne Demek?

Yelpazesi oldukça geniş olan Microsoft’un çeşitli ürünler için garantilediği destek yaşam döngüsü bilgilerine aşağıdaki bağlantı üzerinden ulaşabilirsiniz.

Microsoft Destek Yaşam Döngüsü

Bir işletim sistemi için “Destek” kavramı kabaca yaşam döngüsüyle birlikte başlar ve üreticisi tarafından belirtilen tarihe kadar devam eder. Bu süre zarfında, örneğin Windows XP için sağlanan tasarım değişiklikleri (design), hata düzeltmeleri (hotfixes & bugfixes), güncelleştirmeler (updates), toplu güncelleştirmeler (services packs), güvenlik güncelleştirmeleri (security updates) gibi yazılım tabanlı iyileştirmelerin yanı sıra, bazı lisans türleriyle beraber gelen ücretsiz teknik destek hakları ve genelde çağrı merkezleri üzerinden verilen ücretli teknik destek hizmetleri de bu kapsama dahildir.

Windows XP ve diğer Windows işletim sistemleri için Destek, Mainstream Support (Ana Destek) ve Extended Support (Genişletilmiş Destek) olmak üzere iki önemli aşamada verilir. Self-help online support aşamasını saymıyorum. Çevrimiçin kaynaklar ile kendi kendine destek her zaman tercih edilebilen bir seçenek.

Destek seviyeleri aralarındaki farkları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz.

Windows XP Destek Seviyeleri

Windows XP SP3 işletim sistemi için Mainstream Support 14 Nisan 2009‘da sonlanmıştı. Bu tarihten sonra Business kapsamındaki sürümler için (Windows XP Pro gibi) Extended Support aşaması başladı. Consumer kapsamındaki sürümler ise (Home, Medya Center, Tablet gibi) Mainstream Support‘da kaldılar. Ancak işletim sistemi güvenlik güncelleştirmeleri, Business ve Consumer ayrımına bakılmaksızın tüm sürümlere gönderilmeye devam ediliyor. (8 Nisan 2014’e kadar.)

Windows XP Destek Süresi Ne Zaman Sona Eriyor?

Windows XP sürümlerinin neredeyse tamamına yakını için geliştirme ve yeni özellik ekleme çalışmaları 14 Nisan 2009‘da Mainstream Support‘un sonlanmasıyla durdu ve Extended Support aşamasına geçildi. Extended Support süresi boyunca sadece işletim sistemi güvenlik güncelleştirmeleri yayımlandı ve bazı kanallardan ücretli teknik destek hizmetleri de devam etti. Extended Support Hotfix sahibi müşteriler ayrıca işletim sistemi düzeltmelerini (hotfixes yani non-security hotfixes) alabildiler.

8 Nisan 2014 tarihinde Windows XP için Extended Support aşaması da sona eriyor. Bu tarihten sonra Windows XP sürümleri için yeni güvenlik güncelleştirmeleri yayınlanmayacak, üretici tarafından verilen ücretli teknik destek hizmetleri durdurulacak ve üretici resmi kaynaklarındaki Windows XP belgeleri artık güncellenmeyecek. (TechNet, MSDN, vb.)

Ayrıca Windows XP ile birlikte Microsoft Office 2003 yazılımının da resmi desteği sonlanıyor. Tarih yine 8 Nisan 2014.

Windows XP için 14 Temmuz 2015 ‘e Uzatılan Nedir?

Geçen hafta Microsoft tarafından yapılan açıklamaya göre, Windows XP müşterilerinin geçiş projelerini tamamlamaları için ön görülen 14 Temmuz 2015 tarihine kadar sadece bazı programlar için anti-malware imzaları ve motoru güncelleştirilmeye devam edilecek. Ancak Windows XP Extended Support aşaması yine 8 Nisan 2014 tarihinde sonlanıyor. Bu karda bir değişiklik yok.

Güncelleştirilmeye devam edilecek olan anti-malware imzaları, Windows XP üzerinde çalışan aşağıdaki koruma yazılımlarına ait.

  • System Center Endpoint Protection
  • Forefront Client Security
  • Forefront Endpoint Protection
  • Windows Intune
  • Microsoft Security Essentials

8 Nisan 2014 tarihinden sonra Windows XP için yeni güvenlik güncelleştirmesi veya düzeltme yayınlanmayacak, ücretsiz veya ücretli destek verilmeyecek ve çevrimiçi teknik içerikler güncellenmeyecek.

Anti-malware imza desteği için resmi kaynak arıyorsanız Microsoft Malware Protection Center blog’unda yapılan duyuruya bakabilirsiniz.

İlk duyuru gayet net olmasına rağmen arama motorlarında yer tutmak isteyen heyecanlı editörler tarafından yanlış algılandı ve birçok yanıltıcı haber yayınlandı. Adamlar bir süre sonra şöyle bir açıklama yapma gereği duydular :)

Windows XP - Açıklama

Ayrıca Windows XP için Antimalware Desteği ve Ocak 2014 Güvenlik Bülteni hakkında bazı soruların yanıtlandığı bir Webcast kaydına buradan ulaşabilirsiniz.

Sonuç

13 yıl sonra bile yüz milyonlarca bilgisayarda çalışan Windows XP işletim sistemi Nisan 2014 kurulmuş bir saatli bomba gibi. 8 Nisan 2014 tarihi geldiğinde hala Windows XP kullanıyorsanız risk altındasınız demektir. Anti-malware koruması bir yere kadar önemli, ama asıl önemli olan işletim sistemi güvenlik güncelleştirmeleri. Eğer bir karar değişikliği olmazsa (ki bu sefer olmayacak gibi görünüyor) 8 Nisan 2014 tarihi geldiğinde işletim sistemi güvenlik güncelleştirmeleri kesilmiş olacak ve Windows XP kullanıcıları ortaya çıkan güvenlik açıklarına karşı korumasız kalabilecek.

Windows XP kullanıcıları için işletim sistemlerini yükseltmek, tartışmasız en doğru seçenek görünüyor.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (1)

  1. timur

    xp vazgeçemeyiz o bizim emektarımız…..risk altındasınız demektir diyosunuz o zaman kapat güncelemeleri . çak defreeze bitir işi….

Yorum Ekle