Windows XP SP3 RC Yayınlandı!

08.01.2008 | 11:44 Haberler , Windows 3 Yorum

xpsp3.jpgWindows XP SP3 Release Candidate download’a hazır. Release Candidate, gerçek sürüm öncesinde yayınlanan ve beta aşamasını geçmiş orta bir sürümdür. Ancak hala kararlı bir sürüm değildir.

Yazımın başında şunu belirtmek isterim ki SP3 RC paketi, şuan için yalnızca 3 dilde yayınlandı. Sadece İngilizce, Japonca ve Almanca Windows XP kopyalarına yüklenebiliyor. Türkçe de dahil olmak üzere diğer diller için henüz kullanılamıyor. Yakın zamanda diğer diller için de yayınlanacaktır.

Son zamanlarda yalan yanlış haberler ile birtakım sitelerde farklı ve gerçek olmayan SP3 paketleri dağıtılmaya çalışılıyor. Bu noktaya dikkat edin ve güncelleştirmeler için daima Microsoft Download bölümünü ve Windows Update sitesini kullanın.

Windows XP SP3 RC download için burayı kullanabilirsiniz.

Kısaca SP3 paketi ile neler geldiğine bakalım.

Her şeyden önce Windows XP SP2 ‘ye kadar ve ondan sonra çıkan tüm güncellemeleri içeriyor. (Yaklaşık 1000 adet)

Yöneticiler için yeni MMC konsolu geliyor. Ayrıca adını Windows Server 2008 domainlerinde sıkça duyacağımız NAP (Network Access Protection) teknolojisi için Windows XP ‘yi bir NAP Client ‘a dönüştürüyor. Windows Vista ‘da bu özellik (NAP Client) yerleşik olarak geliyor.

Windows XP SP3 ile gelen diğer yenilikler ise Windows Installer 3.1, Bits 2.5 ve Core XML Services 6.0 . Şimdilik yenilik bilgileri bu şekilde.

Hatırlatmak isterim ki SP3 paketini canlı sistemlere geçmek için henüz çok erken. Kararlı sürüm çıktıktan sonra bile bir süre beklemenizi tavsiye ederim. Yoksa sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

Bu arada geçenlerde okuduğum bir habere göre Windows Server 2008, SP1 yüklü olarak satışa sunulacakmış. Eğer gerçekleşirse bu Microsoft tarihinde bir ilk olacak. Microsoft’un böyle bir karar almasında kullanıcıların yeni ürünleri almadan önce SP1 paketini beklemesi etkili oldu diye düşünüyorum.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (3)

 1. ugur238 (U238)

  selamlar ;

  Remote Desktop Connect icin kullanıslı birde asistan var , onu eklemeyı unutmussunuz ..

  Birde sp3+en yamasında problem oldugunu dusunup ve hala tam cozemedigim konu var , dikkat ettiysenız sp3 den sora mıc tarafından yayınlanan 2 tane onemlı zaafiyat yaması var

  1-capicom , 2-Windows Media format runtime <

  Bunlar sistemın uzerıne update edilmiyor. Yuklenemedı dıe bir hata verıor. Sebebını cozmek ıcın ugrasmadıgım bir konuydu.

  Surprizlerden biri bumu acaba Xd:S

  U238/

 2. Zübeyir

  usta RC derken ne oluyor en son güncelleştirmeli versiyon mu? ne demek RC?

 3. Serhat AKINCI

  RC, yani tam sürüm öncesinde yayımlanan bir ara sürüm. Tam sürüm için: http://www.microsoft.com/download/en/details.aspx?id=24

Yorum Ekle