Yanlış bir ESX & Hyper-V Karşılaştırması

26.11.2009 | 01:19 Hyper-V , VMWare 5 Yorum

Geçenlerde Vmware tarafından hazırlanan ve resmi site (vmware.com) üzerinde yayınlanan bir video izledim. Videoda Vmware ESXi 3.5 ile Microsoft Hyper-V platformları kurulum ve konfigürasyon açısından karşılaştırılıyor. Videoyu aşağıdaki link üzerinde izleyebilirsiniz.

http://www.vcritical.com/2008/10/vmware-esxi-and-hyper-v-installation-comparison/

Ve sonradan farkettimki bu videoyu gören Vmware fanatikleri, fenerbahçenin galatasaraya attığı 6 goldeki kadar sevinmişler ve hemen videoyu bloglarda, forumlarda paylaşmışlar, kırk gün kırk gece bayram yapmışlar :) Ama hem Vmware firmasının hemde fanatiklerin kaçırdığı bir nokta var. Bu noktaya az sonra geleceğiz..

Öncelikle video linkini resmi site üzerinden vermek isterdim ancak video çoktan yayından kaldırılmış bile (yada başka bir yere taşındı, bilemiyorum).

Resmi link: http://www.vmware.com/technical-resources/advantages/resources/esxi-hyper-v-installation.html

Bir diğer konuda şu. Beni tanıyanlar yada en azından blogu takip edenler bilirler. Her iki ürün üzerinde de çalışıyorum ancak ağırlıklı olarak Hyper-V hakkında yazıyorum. Ama asla Vmware ürünlerini kötülediğimi görmemişsinizdir. Vmware ürünleri gayet güçlü, yetenkli çözümler ve hala keyifle kullanıyorum, projelendiriyorum. Bu yazıdaki amacım videoda yapılan yanlışlığın altını çizmekten öte değil. Bu yanlışlığı Vmware’de farketmiş olmalı ki videoyu yayından kaldırmış bile.

Peki, gelelim videoya. Eğer izlediyseniz Vmware ve Microsoft tarafındaki iki sunucu sanallaştırma platformunun karşılaştırıldığını görebilirsiniz.

Vmware ESXi 3.5 ve Microsoft Hyper-V adı altında Windows Server 2008 Datacenter Edititon Core kurulum üzerinde Hyper-V. Ürünleri biraz tanıyanlar hemen durumun farkına varmıştır diye düşünüyorum. Sizce karşılaştırılan ürünler birbirine denk ürünler mi? Bence alakaları yok :) Hemen bakalım.

Vmware ESXi 3.5: ESXi, Full sürüm olan ESX’in free, light ve bir takım limitleri olan dağıtımıdır. ESX’e göre çok daha az satır koddan oluşur ve konfigürasyon anlamında daha basittir çünkü temel konfigürasyon işlemleri üzerindeki basit bir arayüz ve rakamlar ile gerçekleşir. Videoda da açıkça görünüyor.

Microsoft Hyper-V: Bildiğiniz gibi Hyper-V de iki farklı ürün üzerinde kullanılabilir.

1- Windows Server 2008 işletim sistemi sürümleri (Datacenter, Enterprise, Standard) içinde bir role olarak.

2- Hyper-V Server 2008 üzerinde.

Videoda ESXi ile karşılaştırılan ürün ise Windows Server 2008 Datacenter Edition Core kurulum üzerinde Hyper-V :) İşte olay tam bu noktada kopuyor. ESXi gibi light bir ürün Windows Server 2008 Datacenter Edition gibi devasa bir server işletim sistemi ile hemde kurulum ve konfigürasyon açısından karşılaştırılıyor.

Windows Server 2008 Datacenter Edition Core kurulum tamamen komut satırı üzerinden konfigüre edilen ve aynı şekilde yönetilen bir işletim sistemidir. Tüm komutlar manual olarak girilir (script yada istisna olan third-party tool’lar dışında). Bu durum (yani videoda zor olarak lanse edilen manual yapılandırma adımları) bu işletim sisteminin yani core kurulumun tasarım gereğidir. Bu üründe amaç mümkün olduğunca az grafiksel yönetim arayüzü, buna bağlı olarak daha az satır kod ve saldırılara karşı daha dar atak yüzeyidir.

Bir ikinci noktada şu. Karşılaştırmaya tabi tutulan Windows Server 2008 Datacenter Edition başlı başına bir server işletim sistemidir. Üzerinde Hyper-V dışında bir çok role çalışabilir. Yani Hyper-V olmaz Active Directory olur, DNS olur, DHCP olur, CA olur, IIS olur, yada hepsi birden olur vs.. vs.. yani çok daha kapsamlı bir ürün var ortada. Ama ESXi böyle bir ürün değil, amacı ve odaklandığı nokta belli :)

Evet, videodaki hata karşılaştırma için seçilen ürünlerin denk ürünler olmaması.

Doğru karşılaştırma ise şu şekilde olmalıydı.

Vmware ESXi 3.5 vs Microsoft Hyper-V Server 2008 R2

Microsoft Hyper-V Server 2008 R2: Bu ürün üzerinde sadece Hyper-V kullanılabilen light, free ve bir takım limitleri olan üründür. Cümle tanıdık geldi sanırım :) Yani ESXi’ın tam olarak dengidir.

Kurulumu Windows Server 2008 Datacenter’a göre çok çok daha kısadır ve yönetimi de aynı ESXi da olduğu gibi basit bir arayüz ve numaralar ile verilen komutlar sayesinde yapılır.

Buyrunuz.

Microsoft Hyper-V Server 2008 R2

Benim şahsi olarak takıldığım bir diğer noktada karşılaştırma içeriğinin ilginçliği oldu. Bu zamana kadar özelliktir, performanstır, maliyettir, vs.. vs.. bir çok noktada karşılaştırma videoları izledik, tablolar inceledik. Ama kurulum ve konfigurasyon tarafında böyle bir karşılaştırma bence anlamlı değil. Sonuçta enterprise ürünlerden bahsediyoruz. Bu gibi özel ürünlerin kurulum ve yapılandırma adımlarının uzun olması, zaman alması, bence çokta problem teşkil etmemeli. Günde kaçtane Hyper-V yada ESX kuruyorsunuz ki ? :)

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (5)

 1. Hüseyin ERTUGRUL

  Kıyaslama dar açıdan yapıldığında maalesef bu tür sorunlar olabiliyor, yapılan projelerde müşteri genelde kurulum süreleri değil fiyat/performans oranı göz önüne alınıyor.
  Müşteri kullanacağı özellikleri daha ucuza almak varken neden daha fazla para harcasın.

 2. Bilgehan POYRAZ

  Sevgili Serhat,
  Haklısın ESXI ile datacenter karşılaştırması çokta anlamlı değil fakat,EXS ile Windows server 2008 Hyper-V std-ent karşılaştırmasında’da durum çok farklı olmayacak.Sende biliyorsunki domain olmayan bir ortamda Hyper-V kurmak kullanmak bir işkence.Scriptlerle firewall ve ACL gibi birçok şey yapmak gerekiyor.Katılıyorum, Seninde söylediğin gibi kurulum süresi çok önemli değil…

 3. Serhat AKINCI

  Workgroup ortamının biraz uğraştırdığı doğru ama birkaç tecrübeden sonra neyin nasıl yapılması gerektiği hemen kendini belli ediyor ve bir sonraki workgroup yapılandırmaları çok daha kolay oluyor. Active Directory ise zaten şiddetle tavsiye ettiğimiz bir role. Her noktada işimizi çok ama çok kolaylaştırıyor.

  Bu arada Hyper-V tarafında cluster yeteneklerinden faydalanmak istiyorsak (Failover, Quick migration, Live migration vs..) Active Directory şart. Onun için bence en başından ortama implemente edilebilir.

 4. Cemal Tuncel

  Serhat hocam, sende yanlış bilgilendirme yapmışsın :)
  ESXi lite bir ürün değil, sadece güvenlik için ESX service console olmayan bir sürüm, free lisansı girersen evet lite özelliklerle çalışıyor, ama enterprise, standart veya Advanced v.s lisanslarını ESXi yede girebilirsin ve ESX ile aynı ortamı sağlar. Tek fark dediğim gibi servis console olmaması buda güvenlik ve daha az kod kullanmak için çıkartılmış aynen Windows 2008 R2 Core gibi.

 5. Serhat AKINCI

  Bence yanlış değil. Ben ESXi free için konuştum (ben free lisans girdim). Sen ESXi için ent. lisans gir ve yazıyı tekrar oku :))

  Birinde tüm config rakamsal komutlarla yapıyorsun (esxi), diğerinin aynı şekilde rakamsal komutlarla config yapabileceğin versiyonu varken gidip başka bir ürün kullanıyorsun (win2008dc).

Yorum Ekle