Hyper-V Server 2008 Nedir

28.09.2008 | 15:36 Haberler , Hyper-V 0 Yorum

Microsoft Hyper-V Server 2008Hyper-V sanallaştırma platformunu yepyeni bir Windows Server 2008 üzerinde kullanmaya hazır mısınız?

Microsoft birkaç hafta içerisinde Hyper-V Server 2008 ‘i piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Üstelik tamamen ücretsiz olarak kullanıma açılması planlanıyor.

Bildiğiniz gibi Hyper-V sunucu sanallaştırma teknolojisini aşağıdaki ürünlerin Full ve Core kurulumları üzerinde kullanabiliyoruz.

  • Windows Server 2008 Standart Edition x64>
  • Windows Server 2008 Enterprise Edition x64>
  • Windows Server 2008 Datacenter Edition x64>

Full kurulum 64bitlik bir Windows Server 2008 üzerinde Hyper-V teknolojisini kullanmak istiyorsak, Server Manager konsolu içerisinden Hyper-V rolünü eklememiz yeterli.

Eğer Server Core kurulum bir Windows Server 2008 üzerinde Hyper-V teknolojisini kullanmak istiyorsak, komut satırı ara yüzünden ilgili yüklemeyi gerçekleştirdikten sonra bu teknolojiyi kullanmak mümkün.

Her ne kadar önerilmese de, her iki tip kurulum üzerinde Hyper-V dışında diğer Windows Server 2008 rollerini de çalıştırmak mümkün.

Birkaç hafta içerisinde hazır olması beklenen Hyper-V Server 2008 ise tamamen komut satırı ara yüzünden oluşuyor (GUI yok) ve aşağıdaki amaçlar için öneriliyor.

  • Temel konsolidasyon işlemleri >
  • Test ve geliştirme ortamları yaratılması >
  • Windows ve Linux OS’lerin aynı ortamda sanal olarak çalıştırılabilmesi>

Hyper-V Server 2008 üzerine başka hiçbir Windows Server 2008 rolü yükleyemiyoruz ve Clustering gibi kurumsal özellikler içermiyor. Tamamen Windows Hypervisor ’den oluşuyor ve üzerindeki sanal makineleri çalıştırmak için odaklanmış bir ürün. Ayrıca stand-alone yani tek başına çalışması için tasarlanmıştır ve GUI (grafik ara yüzü) yoktur.

Aşağıda Windows Server 2008 Hyper-V sürümleri ve Hyper-V Server 2008 arasındaki özellik farklarını görebileceğimiz bir tablo yer alıyor.
Hyper-V Karşılaştırma Tablosu
Görmüş olduğunuz gibi Hyper-V Server 2008 ’in diğer Windows Server 2008 ürünleri üzerinde çalışan Hyper-V platformuna göre bir takım limitleri var.

Hyper-V Server 2008 Limitleri

Yerel Kullanıcı Grafik Ara yüzü yok: Hyper-V Server 2008, mavi zemin üzerine beyaz karakterler şeklinde sadece bir komut satırı aracından ibarettir (Windows Server 2008 Core Edition benzeri). Ancak uzaktan GUI tollar ile yönetilebilir. (Hyper-V Manager gibi)

HA ve Clustering desteklemez: High Availability çözümleri yani temelde Clustering yapılarını desteklemiyor. Stand-Alone yani tek başına çalışacak bir sunucu olarak tasarlanmıştır.

Quick Migration desteklemez: Çalışan VM’leri minimum kesinti ile bir fiziksel sunucudan diğerine taşıma işlemi olan Quick Migration Hyper-V Server 2008 üzerinde desteklenmiyor.

Max 32GB Ram destekler: Hyper-V Server 2008 üzerinde en fazla 32GB ram kullanabiliyoruz. Bu aynı zamanda VM’lere dağıtabileceğimiz toplam RAM miktarıdır.

Max 4 CPU destekler: 4 CPU destekler ve dağıtabilir.

Diğer Windows Rolleri: Temelde bir Windows Server 2008 olmasına rağmen üzerinde diğer sunucu rollerini kullanamayız. Sadece ve sadece hypervisor ’ü barındırır ve sanal makineleri çalıştırmak için odaklanmıştır.

Lisans durumu: Diğer Windows Server 2008 Hyper-V sürümleri üzerinde çalışan Guest OS’ler için geçerli olan bir takım lisans avantajları

Hyper-V Server 2008 üzerindeki VM’ler için geçerli değildir. Yani üzerinde çalışacak her Guest OS’in ayrıca lisansı olması gerekir.

Hyper-V Server 2008 önümüzdeki ayın ortalarında Microsoft Download Center üzerinden kullanıma sunulacak.

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle