Yeni Hyper-V Günyüzüne Çıkıyor

19.07.2011 | 03:45 Haberler , Hyper-V , Windows Server 6 Yorum

Herkese merhaba,

Geçtiğimiz günlerde internete sızan ve henüz geliştirme aşamasında olan bir Windows 8 işletim sistemi üzerinde görünen yeni Hyper-V feature’lerı  (henüz net olmamak ile birlikte belki de Hyper-V v3 diyeceğiz.) özellikle sanallaştırma takipçilerini ve uzmanlarını oldukça heyecanlandırdı. Bu konu global ortamlarda oldukça yoğun konuşuldu. Yeni nesil Hyper-V üzerinde görünen bu özellikler hakkında Blog’ta herhangi bir yazı veya duyuru yayımlamadım çünkü bu özellikler, henüz Microsoft tarafından resmi olarak duyurulan özellikler değildi.

Ama şimdi bazı yenilikler ile ilgili konuşma zamanı geldi :) Bu yeniliklerden bahsetmeden önce birkaç kişiden gelen ortak bir soruya yanıt vermek istiyorum.

“Ortalarda Windows 8 ve yeni bir Hyper-V dolaşıyor ama blog’ta heyecan verici yeni özellikler ile ilgili hiç bilgi yok?”

Evet ortada dolaşan bir Windows 8 kopyası ve üzerinde görünen yeni nesil bir Hyper-V var ancak bu paket ne resmi bir dağıtım, ne yapılmış resmi bir anons var, ne de bu görünen feture’ların public olacağının garantisi var. Bu noktada özellikle biz MVP’ler henüz release olması kesinleşmemiş ürünler/özellikler hakkında yazılar yazmamaya özen gösteriyoruz. En azından ben öyle yapıyorum ve yapan insanlar tanıyorum :) Her şey bir yana ve marka bağımsız olarak baktığımızda üreticisi tarafından anonsu yapılmamış, henüz public beta duruma bile gelmemiş ürünlerin üzerinde konuşmak çoğu zaman doğru olmuyor. Özellikle de Windows 8 sızıntısındaki gibi paket henüz public beta bile değilken…

Windows 8 ve Hyper-V sızıntısının yaşandığı gün konuyu global MVP grubumuz üzerinde Microsoft Virtualization Team ile değerlendirdik. Biz artık yeni özellikleri duyurmak için sabırsızlandığımızı söylerken emin olun onlar da yeni ürün ve özellikler hakkında konuşmak için aynı şekilde sabırsızlanıyorlardı ancak ortada bir gerçek var. Yeni Hyper-V ve Windows Server Code Name 8 hala üretim bandında ilerliyor. Grup üzerinde yapılan konuşmalar doğrultusunda ve Hyper-V tarafından ele alırsak; Microsoft’ta Virtualization Program Manager olarak çalışan Ben’in dikkat çektiği birçok nokta arasında iki nokta bence de çok önemli ve doğruydu.

1) Henüz public beta şeklinde yayımlanmak için bile hazır olmayan bir ürün üzerinde birçok yeni özellik kapsamlı olarak test edilir ve bu özelliklerin bir çoğunun henüz release olacağı bile garanti değil. Zaten adı üstünde geliştirme ve test süreci. Gün sonunda ürün Public Beta veya RC, hatta RTM’e yaklaşıldığında bile bazı özellikler üründen çıkartılabiliyor ki bunun örneklerini geçmişte yaşadık. Bu gayet doğal bir süreç çünkü henüz gelişimini tamamlamadığı düşünülen veya an itibarı ile yeterli görülmeyen bir özelliğin üründe yer alması veya bu özelliğin tamamlanabilmesi içün ürünün çıkış tarihinin ertelenmesi hiçte akıllıca bir adım olmaz. Bu noktada insanlar henüz release olması kesinleşmemiş özellikler ile tanıştıklarında oldukça heyecanlanıyorlar, bu kesin. Ancak çeşitli nedenlerden dolayı ve herhangi bir aşamada bu özelliklerden bir veya birkaçı üründen çıkartılırsa insanlar bu durumdan mutsuz oluyor ve aslında hiçte istenmeyen bir izlenim oluşabiliyor. Emin olun bu konu marka bağımsız olarak her global ürün için geçerli ve yaşanıyor.

2) İkinci bir konu da şu: Yeni özelliklerin ürüne eklenip eklenmeyeceği netleşmeden duyurulması ve bu özellikler hakkında konuşulmaya başlanması evet yine insanların hoşuna gidiyor ama daha sonra ürün ve özellikler release olduğunda insanlar bu yeni özellikleri konuşmak, incelemek yerine hemen eksik yönlere odaklanmaya başlıyorlar çünkü yeni özelliklerle zaten bolca zaman geçirmiş, üzerinde fazlası ile konuşmuş oluyorlar :) Bu da konular netleşmeden anons yapmamak için haklı nedenlerden biri sanırım.

Bu zamana kadar gelişmeler ve yeni özellikler ile ilgili kesinleşmiş bilgiler olmadığı için ben de bir şeyler yazmak istemedim. Ama artık Windows Server Code Name 8 Hyper-V (Hyper-V v3?) için update olamaya hazır olun :) Ürün yavaş yavaş gün yüzüne çıkıyor.

Microsoft 10-14 Temmuz’da Los Angeles’da gerçekleştirdiği WPC 2011’de (Worldwide Partner Conference) ilk kez yeni Windows Server “8” ve bazı özellikleri ile ilgili konuştu. 100’ün üzerinde yeni özelliğe yer verilmesinin palanlandığından behsedildi. Ayrıca Windows Server “8” yakın zamana kadar ürünün internal code name’i iken artık dünya ile paylaşılmış bir code name oldu :) Yeni sunucu işletim sistemini şimdilik Windows Server “8” ismi ile izliyor olacaksınız.

WPC 2011’de Jeff Woolsey yeni Windows Server “8” için sneak peek isimli ve gerçekten sneak peek tadında bir oturum gerçekleştirdi. Oyun meraklıları bilir. Yeni bir oyun piyasaya çıkmadan önce insanların kısaca göz atması için fotoğraflar, videolar yayımlanır. Bir owerview değildir. Küçük bir kesittir. İşte bu oturumda, Windows Server “8” için bahsedilen 100’ün üzerinde özellik arasından sanallaştırma yani yeni nesil Hyper-V özelliklerinden ikisi demo ortamında hızlıca gösterildi. Böylece bazı özellikler de artık resmi olarak duyurulmuş oldu diyebiliriz.

Gelelim şimdilik paylaşabileceğim iki yeni feature’a.

Sanal makineler için daha fazla sanal işlemci!

Beklenen bir özellik. Biliyorsunuz şu an Hyper-V üzerinde bir VM için en fazla 4 vCPU atayabiliyoruz. Bu ürünün limitlerinden biriydi ancak yeni versiyonda bu limit ortadan kalkıyor. Jeff’in sunumunda Windows Server “8” Hyper-V üzerinde 16 sanal işlemciye (vCPU) sahip ve tam yükte çalışan bir SQL VM’i gösterildi.

Sanal İşlemci

Ancak 16 sayısı kafanızı karıştırmasın. 16vCPU yeni versiyonda max limit değil. Henüz net bir rakam verme şansımız yok ama16’dan fazla sanal işlemci atayabileceksiniz. Sunumda geçen 16vCPU ise muhtemelen demo sırasında kullanılan sunucu ile ilgili bir durum.

Mayıs ayında benzer bir konu için post atmıştım. Bu konu vCPU hakkında bazı fikirler verecektir. Şuradan ulaşabilirsiniz.

Hyper-V Replica

Günümüzden özellikle Disaster Recovery senrayolarında VM replikasyonunun önemini, ama bununla birlikte zahmetli ve maliyetli bir iş olduğunu biliyorsunuz. Windows Server “8” Hyper-V ile gelecek yeni bir özellik ile VM’lerinizi bir lokasyondan (yani bir Hyper-V Host üzerinden) başka bir lokasyona (farklı bir Hyper-V Host’a) network üzerinden replike edebileceksiniz. Bu senaryoda replikasyon için herhangi bir shared storage ihtiyacınız olmayacak ve replikasyon için Hyper-V Host’larınız farklı veri merkezlerinde, hatta uygun network bant genişliği sağlandığı taktirde farklı coğrafyalarda bile yer alabilecek.

Bu yöntemde VM’ler uygulama tutarlı ve asenkron olarak replike ediliyor olacak. Bir VM için replikasyonu enable ettiğinizde sistem hemen veya sizin belirleyeceğiniz bir zaman diliminde, yine sizin belirleyeceğiniz aralıklar ile VM’in tutarlı snapshot’ını alacak. (VM canlı durumdayken.) Bu snapshot’ı sizin gösterdiğiniz Hyper-V Host’una network üzerinden kopyalayacak ve VM’in kopyasını yeni konumunda çalışmaya hazır bir şekilde bekletecek. Asenkron olması da aslında snapshot’ın taşınmasından kaynaklanıyor çünkü snapshot anından sonra VM’in master kopyasında çalışan sanal diskler değişmeye devam eder. Ama bu büyük bir problem değil çünkü belirli aralıklar ile incremental olarak yani sadece VM üzerinde değişen datayı da hızlıca replike etme şansınız olacak. Böylece raplika kopya, master kopyayı en yakın takip mesafesinden izleyebilecek. Tüm bu iş yine ek bir ücret ödenmeden ve replikasyon limiti olmadan yapılabilecek. Ayrıca bu yöntem server, storage ve network ürünleri konusunda marka bağımsız olarak çalışabiliyor. Sıra dışı yatırımlar ve gereksinimlere ihtiyaç yok.

Fikir vermesi açısından bu fetaure’ın konfigürasyon sihirbazı ve parametreleri ile ilgili birkaç ekran görüntüsünü aşağıda bulabilirsiniz.

Hyper-V Replica 1

Hyper-V Replica 2

Hyper-V Replica 3

Hyper-V Replica 4

 Hyper-V Replica 5

Paylaşabileceğim yenilikler ve Hyper-V için son gelişmeler şimdilik böyle.

Sunucu sanallaştırma ürünleri hızla gelişiyor ve Cloud’un temeli sağlamlaşıyor. Takip mesafenizi koruyun :)

Yazı Etiketleri: , , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (6)

 1. Mehmet PARLAKYİĞİT

  Hocam dilinize sağlık yeni haberlerinizi sabırsızla bekliyoruz. :)

 2. serkan

  sanırım çok güzel özellikler geliyor. hyper-v kullanıcısı olarak gelişmeleri merakla bekliyoruz.

 3. RecepYUKSEL

  Hocam Teşekkürler. Sizi izlemeye devam ediyoruz bu konuda. İzindeyiz…

 4. Turkay Yaray

  Merhaba Serhat bey;

  gerçekten vCPU ve Replica özellikleri heyecan verici, ama yinede ben yeni versiyonda Plug and Play ürünler USB vb. cihaz support’larının genişletilmesi ve kolaylaştırılmasını bekliyorum, çünkü büyük dert özellikle fiziksel makinalarda bir usb dongle ile lisanslama var ise…birde Core edition sürümlerde Network interface card’lara team uygulamak çok büyük sıkıntı yine yeni sürümde network interface management çok daha geliştirilmeli diye düşünüyorum, bizim düşündüğümüzü onlar illa ki düşünüyordur :) heyecan ve sabırsızlıkla bekliyoruz…

 5. fatih bağrıaçık

  serhat hocam kendi bilgisayarımda ikincvi bir işletim sistemi kurdum server 2008 hyper v kurdum ve sanalda çalışan makineme hyper v kurup sanal makine eklemek istiyorum bu mümkün müdür

 6. Serhat AKINCI

  Merhaba,
  Sanalda çalışan WS2008, hangi sanallaştırma yazılımı üzerinde çalışıyor?

Yorum Ekle