Yeni Windows 8 Sürümleri ve Windows Server 2012

18.04.2012 | 10:42 Duyurular , Windows , Windows Server 0 Yorum

İstemci tarafında yeni Windows 8 işletim sistemi sürümleri ve isimleri belli oldu. Bununla birlikte Sunucu tarafında da bu güne kadar Windows Server 8 olarak konuştuğumuz beta dağıtım, bundan sonra Windows Server 2012 olarak yoluna devam edecek.

Windows 8 son kullanıcı tarafında 4 farklı sürüm ile geliyor.

Windows 8 ve Windows 8 Pro, x86 processor’e (32bit&64bit) sahip PC ve Tablet’ler üzerinde çalışabilecek olan sürümler.

Windows 8 : Daha çok ev kullanıcılarına hitap eden bir sürüm ve üzerinde Client Hyper-V, Group Policy, Boot from VHD, BitLocker gibi özellikler yer almıyor, daha da önemlisi Active Directory Domain ortamlarına katılamıyor.

Windows 8 Pro : Alt sürümün bütün özelliklerine ek olarak, alt sürümde yer almayan diğer birçok kurumsal özelliğe de sahip olarak geliyor ve Active Directory Domain ortamlarına katılabiliyor.

Windows RT : Windows son kullanıcı işletim sistemi ailesinin yeni üyesi. Sadece ARM işlemci kullanan pc ve tabletlerde ön yüklü olarak gelecek (WOA – Windows on ARM) ve üzerinde Windows 8 ‘in dokunmatik yeteneklerine göre optimize edilmiş Microsoft Word, Excel, Powerpoint ve OneNote MS Office ürünleri entegre olarak yer alacak. Resmi bir bilgi değil ama RT ‘nin açılımının Runtime olduğu düşünülüyor ;)

Windows 8 Enterprise : Bu sürüm ise her zaman olduğu gibi Software Assurance (yazılım güvencesi) anlaşması olan kurumsal müşteriler tarafından kullanılabilecek, Windows 8 Pro özelliklerinin tamamına sahip olarak gelecek ve Software Assurance desteği ile birlikte BT organizasyonlarında PC yönetimi, dağıtım, güvenlik, daha fazla sanallaştırma imkanları gibi avantajlar da sağlayacak.

Windows 8 sürümlerinin özellik karşılaştırmasını aşağıda görebilirsiniz.

Windows 8 Sürümleri

Windows 8 son kullanıcı sürümleri ile ilgili resmi duyuru şurada:
http://windowsteamblog.com/windows/b/bloggingwindows/archive/2012/04/16/announcing-the-windows-8-editions.aspx

Dün Las Vegas – Microsoft Management Summit 2012 sunumlarında yapılan bir duyuru ile yeni Windows Server da resmi ismini aldı. Bu güne kadar Windows Server 8 olarak konuştuğumuz ve henüz Beta aşamasında olan dağıtım, bundan sonra Windows Server 2012 resmi ismiyle yoluna devam edecek.

MMS2012 – Las Vegas’dan bazı notları şurada görebilirsiniz:
http://www.microsoft.com/en-us/news/Press/2012/Apr12/04-17MMSDay1PR.aspx

Yazı Etiketleri: ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle