Azure PowerShell Kurulumu ve Aboneliğe Erişim

Azure Subscription’lara (hesaplar/abonelikler) erişmek ve çeşitli görevleri yerine getirmek için kullanabileceğiniz araçlardan birisi de (aslında bir Windows PowerShell modülü olan) Azure PowerShell’dir. Azure PowerShell ücretsizdir ancak Windows işletim sistemlerinde ön yüklü (veya sonradan yüklenmek üzere hazır) bir şekilde gelmez. Çalıştırmak için öncelikle modülü entegre eden kurulum kaynağını indirmeniz ve sisteme yüklemeniz gerekir.

Azure PowerShell modülünü kullanarak mesela Azure Management Portal üzerinden Web UI tabanlı olarak gerçekleştirdiğiniz görevleri komut satırı tabanlı olarak gerçekleştirmeniz mümkün. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Azure Portal’in Web UI’inde gördüklerinizden ve yaptıklarınızdan çok daha fazlasını Azure PowerShell ile gerçekleştirmek mümkün.

Azure PowerShell cmdlet’lerini komut satırında etkileşimli olarak o an  veya çeşitli görevleri otomatikleştirmek için oluşturacağınız PowerShell Script dosyaları içerisinde kullanabilirsiniz.

Azure PowerShell modülünün kaynak kodu genel erişime ve katılıma açıktır. GitHub üzerinde yer alır. An itibariyle desteklediği feature’ların bir listesi şuradadır. Yanılmıyorsam son stabil versiyon 0.9.4.

Azure PowerShell Kurulumu İçin Ön Gereksinimler

 • 0.6.9 veya daha eski sürümler için Windows PowerShell 2.0 ve 3.0 yeterli iken 0.6.10 ve üstü sürümler için en az Windows PowerShell 3.0 gerekir.
 • Azure PowerShell’in 0.8.5 versiyonu ve sonrası için Microsoft .NET Framework 4.5 sürümü ayrıca bir gereksinimdir.
 • Kurulum sırasında installer, Windows PowerShell ve .NET Framework sürümlerini kontrol eder.
 • Kurulum için değil ama bağlanmak için bir Azure aboneliği şart :) Eğer henüz bir Azure hesabınız yoksa, şuradaki gibi bir tane oluşturabilirsiniz.

Özel bir durum söz konusu değil ise her zaman son sürüm ile çalışmanız önerilir; daha yetenekli ve daha stabildir.

Azure PowerShell Kurulumu Nasıl Yapılır?

Azure PowerShell kurulumu için kullanabileceğiniz iki benzer yöntem (installer) var.

Bunlardan ilki Microsoft Web Platform Installer’ı kullanarak Azure PowerShell kurulumunu gerçekleştirmek. Web Platform Installer aracı (Azure PowerShell dahil) çeşitli Microsoft Azure SDK’lerini ve komut satırı araçlarını dağıtmak için kullanılan bir aracıdır.

azure-powershell-kurulumu-web-pi

İkinci yöntem ise doğrudan GitHub repository üzerinden son stabil sürüme ait MSI paketini indirmek ve yüklemek. Azure PowerShell kurulumu için MSI paketine şuradan ulaşabilirsiniz.

azure-powershell-kurulumu-msi

Her iki yöntem de aynı kapıya çıkar.

Kurulumu gerçekleştirdikten sonra doğrudan Microsoft Azure PowerShell’i başlatabilir veya Windows PowerShell içerisine Import-Module -Name Azure komutu ile import edip cmdlet’leri kullanmaya başlayabilirsiniz.

azure-powershell-kurulumu-konsol

Azure PowerShell ile Azure Hesabına Nasıl Bağlanılır?

Yönetmeye başlamak için öncelikle Azure PowerShell’e hesap (subscription/abonelik) bilgilerini sağlamanız gerekiyor. Bunun için kullanabileceğiniz iki yöntem var.

 1. Yetkili bir Azure AD hesabı ile kimlik doğrulama. Bu kolay ve gelişmiş bir yöntemdir. Azure Resource Manager API’ları ile çalışır. Kimlik doğrulama aşaması browser pop-up tabanlıdır.
 2. Azure aboneliği ile eşleşen bir Management Certificate (veya ilgili security credentials’ı içeren credentials file) kullanarak kimlik doğrulama.

Azure AD Hesabı ile Bağlantı

Bu yöntemi kullanabilmek için Azure aboneliğinde yetkili bir e-posta adresine ve parolasına ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

 1. Azure PowerShell’i açın.
 2. Add-AzureAccount cmdlet’ini çalıştırın.
 3. Gelen browser tabanlı pop-up penceresinde Azure aboneliğinde yetkili e-posta hesabını ve parolasını girip ilerleyin.

azure-powershell-ad-account

Ardından e-posta hesabı (ve bağlı olduğu abonelik) Azure PowerShell ile ilişkilendirilir. Örneğin Get-AzureSubscription ile ilgili abonelik bilgilerini (veya varsa birden fazla aboneliği) listeleyebilirsiniz.

azure-powershell-get-subscription

Ayrıca Azure PowerShell modülüne ait tüm cmdlet’leri listelemek için Get-Command -Module Azure çalıştırabilir veya referans sayfasına göz atabilirsiniz.

Management Certificate Kullanarak Bağlantı

Bu yöntemi kullanabilmek için Azure Management Portal üzerinde oturum açabileceğiniz yetkili bir e-posta hesabına ihtiyacınız var. Genelde bu hesap bir önceki yöntemde kullanılan hesap olur.

 1. Azure Management Portal üzerinde yetkili bir hesap ile oturum açın.
 2. Azure PowerShell’i açın ve Get-AzurePublishSettingsFile cmdlet’ini çalıştırın. Bu cmdlet sizi içerisinde sertifika bilgilerinin de yer aldığı bir dosyanın (publishSettings file veya bir nevi credentials file) üretilmesini tetiklemek üzere bir sayfaya yönlendirir (bir önceki adımda Azure Management Portal üzerinde oturum açtığınız için bu aşamada kimlik doğrulamanız gerekmez), dosya otomatik olarak oluşturulur ve indirilmek üzere tarayıcıya gönderilir. Sanırım şu bağlantı her zaman o sayfayı tetikliyor. publishSettings uzantılı dosyayı uygun bir dizine indirin.
 3. Import-AzurePublishSettingsFile cmdlet’i ile indirdiğiniz publishSettings dosyasını import edin.

publishSettings

Ardından Azure aboneliğiyle ilişkilendirme gerçekleşir.

Import-AzurePublishSettingsFile

Bu aşamadan sonra Get-AzureVM, Get-AzureWebsite gibi cmdlet’leri çalıştırabilirsiniz. Tüm cmdlet listesi için Get-Command -Module Azure veya referans sayfasını ziyaret edin.

Azure PowerShell ile Çalışırken Bunlara Dikkat

 • Azure PowerShell içerisinde birden fazla Azure aboneliğinin ekli olduğu durumlarda Select-AzureSubScription cmdlet’i ile o an yönetmek istediğiniz aboneliği seçmeyi unutmayın. Aksi durumda istemediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.
 • E-posta hesaplarının ve publishSettings dosyalarının gizliliğine dikkat edin.
 • Import işlemi sonrasında publishSettings dosyalarını disk üzerinden silebilirsiniz. Hatta silmelisiniz.
 • Bir Azure Account eklediğinizde veya bir publishSettings dosyası import ettiğinizde bu ilişkinin belirli bir süre boyunca o Azure PowerShell üzerinde aktif kalacağını unutmayın. Eğer gerekmiyor ise çalışma sonrasında ilişkileri kaldırın.
 • Get-AzureAccount ve Get-AzureSubScription cmdlet’leriyle o Azure PowerShell ile ilişkilendirilmiş e-posta hesaplarını ve Azure aboneliklerini listeleyebilir, Remove-AzureAccount ve Remove-AzureSubScription cmdlet’leri ile gerektiğinde ilişkileri kaldırabilirsiniz.

Sorularınız olursa yorum olarak ekleyebilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle