Hyper-V Sanal Ağ Türleri (Virtual Network Switch)

15.02.2015 | 16:59 Dokümanlar , Hyper-V 4 Yorum

Sanal ağ (virtual network veya virtual switch) yapıları, herhangi bir sanallaştırma platformu üzerinde çalışan sanal makinelerin (VM) gerek duyduğu ağ iletişimini, gerek duyulan şekilde sağlamak amaçlı kullanılır. Bu sanal ağları sanal switch’ler gibi düşünebilirsiniz. Mesela fiziksel bir switch’i belirli bir iç subnet’e hizmet vermek üzere tamamen izole bir şekilde konumlandırabileceğiniz gibi, aynı fiziksel switch üzerinden diğer subnet’lere veya doğrudan WAN’a routing yapabilecek bir hop ile dışarı da çıkartabilirsiniz. Virtual switch’ler de benzer şekilde çalışır ve hangi virtual switch’in ne şekilde davranış sergileyeceğini belirleyen şey ise türüdür.

Ağ üzerinden diğer sistemlerle, kullanıcılarla veya en azından sanallaştırma sunucusu (host) ile konuşamayan bir sanal makine, tek başına odaya kapatılmış bir çalışan gibidir :) Sanal ağlar, sanal makinelerin ortamla konuşabilmesi için önemli ve gereklidir. Marka bağımsız olarak tüm sunucu sanallaştırma platformları sanal ağ yeteneklerine sahiptir ve neredeyse tamamı aşağıdaki 3 sanal ağ türünü kullanır. Ancak ifade ediliş şekilleri veya yapılandırma yöntemleri farklılık gösterebilir.

Hyper-V Virtual Switch Türleri (Sanal Switch)

Windows Server 2008’in 64bit sürümleriyle piyasaya sunulan Hyper-V sunucu sanallaştırma platformunda ilk sürümden itibaren çeşitli ihtiyaçları karşılamak üzere kullanılabilen 3 farklı sanal ağ türü vardır. Bir dönem Virtual Network olarak anılan bu bileşenler yeni sürümlerde Virtual Network Switch olarak anılır. Virtual Network türleri ise bu Virtual Network Switch’lerin bağlantı şeklini (connection type) temsil eder.

virtual-switch-turleri

Bu arada 5-6 sene önce şöyle iki yazı yazmışım: virtual network yapısı ve virtual network bandwidth konusu. Benzer konuların ele alındığı bu yazılara da göz atabilirsiniz.

External Virtual Switch (Network)

Fiziksel ağ üzerindeki sistemlerle konuşması gereken sanal makineler için kullanılır. Fiziksel ağ üzerindeki bu sistemler, ortamdaki fiziksel sunucular olabileceği gibi diğer Hyper-V sunucuları üzerinde çalışan sanal makineler veya WAN üzerindeki çeşitli servisler olabilir. External türdeki Virtual Switch‘ler dış dünya ile konuşması gereken sanal makineler için kullanılır.

Oluşturulan bir External Virtual Switch’in fiziksel ağ ile konuşabilmesi için haliyle fiziksel bir ağ portuna (ağ kartı & network adapter & nic) bind edilmiş olması şarttır. Zaten bu türde virtual switch oluştururken bind edilecek uygun bir fiziksel ağ portunu seçmeniz gerekir, aksi durumda oluşturma işlemi gerçekleşemez.

Aşağıdaki External Virtual Switch yapısını açıklayan diyagramda yer alan VM1, VM2 ve VM3 sanal makineleri kendi aralarında, üzerinde bulundukları host ile, ortamdaki diğer fiziksel sunucular ve uzak sanal makineler ile konuşabilir.

external-virtual-network-switch

Bu virtual switch türüne bağlı sanal makineler, virtual switch’e bind edilen fiziksel ağ portunu paylaşırlar ve fiziksel ağa çıkarken toplamda en fazla o fiziksel hattın izin verdiği bant genişliği kadar trafik oluşturulabilirler.

Internal Virtual Switch (Network)

Belirli bir sanallaştırma sunucusu (host) üzerinde yalnızca kendi aralarında ve aynı zamanda sadece o host ile konuşması gereken sanal makineler için kullanılır. Internal Virtual Switch’lere bağlı sanal makineler fiziksel ağa çıkamazlar. Haliyle Internal Virtual Switch oluştururken bind edilecek bir fiziksel ağ portu da gerekmez. Bu ağlar dış dünya ile konuşamayan izole ağlar gibidir. Bu izole ağa sadece o sanal makinelerin üzerinde çalıştığı host dahil olabilir. Tam da bu amaçla, bir Internal Virtual Switch oluşturulurken aynı zamanda o Hyper-V host üzerine bu Internal Switch’e bağlı bir sanal ağ kartı da eklenir.

Aşağıdaki Internal Virtual Switch yapısını açıklayan diyagramda yer alan VM1, VM2 ve VM3 sanal makineleri kendi aralarında ve üzerinde bulundukları host ile konuşabilir. Ortamdaki diğer fiziksel sunucular ve uzak sanal makineler ile konuşamazlar. VM4 ise bir External Switch’e bağlı olduğu için fiziksel ağa çıkabilir.

internal-virtual-network-switch

Bu virtual switch türüne bağlı sanal makineler teoride 10Gbps hızında çalışabilir çünkü iletişim sentetik (memory-based) VMBus protokolü ile sağlanır. Fiziksel ağ donanımından bağımsız olarak yazılım tabanlı sunulur.

Private Virtual Switch (Network)

Belirli bir sanallaştırma sunucusu (host) üzerinde yalnızca kendi arasında konuşması gereken sanal makineler için kullanılır. Private Virtual Switch’leri tamamen izole bir ağ olarak düşünebilirsiniz. Internal Switch’lerde olduğu gibi yine fiziksel bir ağ portu gerekmez. Bu ağa bağlı sanal makineler fiziksel ağa çıkamaz, host ve uzak sanal makineler ile konuşamaz, sadece aynı host üzerinde bu ağa bağlı diğer sanal makinelerle konuşabilir.

Aşağıdaki Private Virtual Switch yapısını açıklayan diyagramda yer alan VM1, VM2 ve VM3 sanal makineleri sadece kendi aralarında konuşabilir. Üzerinde bulundukları host, ortamdaki diğer fiziksel sunucular ve uzak sanal makineler ile konuşamazlar. VM4 ise bir External Switch’e bağlı olduğu için fiziksel ağa çıkabilir.

private-virtual-network-switch

Bu virtual switch türünde sanal makineler teoride 10Gbps hızında çalışabilir çünkü iletişim sentetik (memory-based) VMBus protokolü ile sağlanır. Yani aslında fiziksel ağ donanımından bağımsız olarak yazılım tabanlı sunulur.

Hyper-V Virtual Network’ler Hakkında

Hyper-V sanal ağlarıyla çalışırken aşağıdaki birkaç bilgi de aklınızda bulunsun.

 • Belirli bir sanal makine aynı anda birden fazla sanal ağa (virtual switch) bağlı olabilir.
 • Bir Virtual Switch’in bağlantı türünü (connection type) Switch’i silmeden değiştirebilirsiniz. Böylece bağlı sanal makine ayarlarını yeniden yapmak zorunda kalmazsınız.
 • Virtual Switch’ler ve sanal makinelere bağlı virtual network adapter’ler VLAN destekler.
 • Yeni Hyper-V sürümlerindeki Virtual Switch’ler ayrıca çeşitli Extension’lar ile desteklenir. Bu sayede o switch üzerinde capture, filtering, routing gibi çeşitli işler yapılabilir.
 • Sanal ağlar bir de ağ sanallaştırması (network virtualization) ile desteklenirse işler çok acayip noktalara varabilir :)

Virtual Switch yönetimi, Hyper-V sanal ağ ayarları, sanal ağ adaptörü gibi şeyler ise başka bir yazıda artık. Ama bu konularla ilgili blog’da bazı post’lar var. Arama bölümünden bakabilirsiniz.

Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorumlar (4)

 1. Ömer Barşman

  Serhat Hocam Hyper-v de internal switch seçtiğim VM’ler için belirli bir ip grubu ataması yaptırabilir miyiz şuan internal olan vm’lere ip’lerini elle giriyorum hem host hemde diğer vm’ler ile haberleşmesi için internal switch olan vm’ler için otomatik belirlediğimiz ip aralığı dağıtımını hyper-v manager üzerinden yapabilir miyiz.

 2. Serhat AKINCI

  Hyper-V Manager’ın otomatik IP atama gibi bir yeteneği yok. VM’lere otomatik TCP/IP adresleri dağıtmak için o internal ağ üzerinde bir DHCP servisi çalıştırman gerekir.

 3. Osman Ayhan

  S.a serhat hocam bilgisayarımda usb wireless adaptör kullanıyorum bu sebeple hyper-v de sanal ağ kartı oluşturamıyorum sayfaya bile girmeme izin vermiyor buna bir çözüm varmıdır.

 4. Vedat

  Merhabalar,

  Şirket ağında kullandığım notebook üzerinde Hyper-v kullanmak istiyorum. Mevcut ip 192.168.27.x şeklindedir ve sabittir. Sanala kurduğum işletim sistemi ile gerçek sunucu arasında uygulama çalıştıracağım. Ne şekilde bir ağ yapılandırma yapmam gerekiyor. Tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

  “Detay verecek olur isek sanaldaki uygulama veri tabanı için fiziki sunucuma SQL servere bağlantı kuracak. Fiziki sunucu ise uygulama erişimi için web sayfası üzerinden sanal sunucuya erişim sağlayacaktır.”

Yorum Ekle