Uzak Masaüstü veya Terminal Hizmetleri Oturumunda Local Printer Üzerinden Çıktı Almak

01.05.2008
117

ⓘ  Dikkat: Uzun süredir yayında olan bu yazıdaki bazı bilgiler zaman içerisinde değişmiş veya geçerliliğini yitirmiş olabilir.

Varsayılan olarak COM, LPT veya USB ile başlamayan yazıcı bağlantı noktası adları yalnızca Windows Server 2003’te yeniden yönlendirilir. Eğer bilgisayarınızda Windows Server 2003 çalıştırmıyorsanız, çok işlevli yazdırma aygıtları DOT4 bağlantı noktalarını kullandıkları için yeniden yönlendirilmeyebilir ve uzak masaüstü oturumlarında bu yazıcıları göremeyebilirsiniz. Bu sorunu aşmak ve yerel yazıcınızı uzak masaüstü oturumu içinde görüp kullanmak için bağlantı sağladığınız istemci (client) üzerinde aşağıdaki registry anahtarını eklemeyi deneyebilirsiniz.

 1. Başlat’ı ve sonra da Çalıştır’ı tıklatın, regedit yazın ve Tamam’ı tıklatın.
 2. Kayıt defterinde şu anahtarı bulun ve tıklatın: HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Terminal Server Client\Default\AddIns\RDPDR
 3. Düzen menüsünde Yeni’nin üzerine gelin ve DWORD Değeri’ni tıklatın.
 4. FilterQueueType yazın ve ENTER tuşuna basın.
 5. Düzen menüsünde, Değiştir’i tıklatın.
 6. FFFFFFFF yazın ve Tamam’ı tıklatın.

Bu, istemcideki tüm bağlantı noktalarının yeniden yönlendirilmesini etkinleştirir. Düzenlemeden sonra istemci bilgisayarınızı yeniden başlatmayı unutmayın.

Kaynak: support.microsoft.com

Yorumlar (117)

 1. ERDAL

  merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekürler. benim yerel pc xp yüklü windows server 2003 yüklü pc den kendi printırıma çıktı gönderebilirmiyim. yazıcım bağlandı noktası network yani modemden bağlı yardımlarınız için şimdiden teşekürler.

 2. Serhat AKINCI

  Merhaba.

  Network Printer’lar için malesef bu yöntemi kullanamıyoruz.

  Thinprint gibi thirdparty çözümleri kullanabilirsiniz.

 3. Ramazan

  Serhat bey Kayıt Defteri üzerinde değişiklik yapılacak ama Clinet vista yüklü bir sorun olur mu?

  Teşekkürler

 4. Serhat AKINCI

  Hayır bir sorun olmaz.

  – Öncelikle uzak bağlantı özelliklerinde (mstsc) > Yerel Kaynaklar> Yazıcılar seçili olmalı.

  – Yazıcının sürücüsünü TS üzerine kurun (vista için).

  – Eğer hala göremiyorsanız bu registry ayarını uygulayın.

 5. hakkı

  merhaba serhat bey
  benim de benzer hatta belki de aynı bir sorunum var. misal evimde xp olan bir pc ve direkt bağlı bir local yazıcım var. uzakta biyerlerde de bir server var ve ben bu servera uzakmasaüstü baglantısı ile baglanıyorum ve orda netsis calıstırıyorum. raporları yazcıcıdan cıktı almam gereken zamanlar oluyor.ama alamıyorum nitekim yazıcı ve fakslar da da kendi local yazıcımı göremiyorum.
  eger bu dediginiz yöntemi uygularsam sorunum çözülür mü?
  Yazıcı localde paylaşıma acık ve aynı zamanda local resources kısmında da yazıcı seçili durumda. ama birtürlü yapamadım anlayamadım. Bu olay mapping diye geçiyo sanırsam. durumum la ilgili bilgi verebilirseniz cok sevinirim

 6. Serhat AKINCI

  Selam Hakkı.

  1. Öncelikle yazıcının driverını Server üzerine kur.

  2. Artı olarak yukarıdaki registry ayarını da uygula.

 7. ugur

  Merhaba kolay gelsin. Kardeşim ben bi konuda bilgini almak istiyorum. Şimdi Merkezimizde Server2003 Ana makina. Bende Subeden uzakmasa üstüyle servera bağlanıyorum. Subedeki Kendi yazıcımdan cıktı almak istiyorum.Bununla ilgili yapmam gereken ayarlar konusunda bana bilgi verebilirseniz cok sevineceğim. Teşekkurler……

 8. Serhat AKINCI

  Selam Ugur.

  Yazı ve üstteki postları okur musun.

 9. ugur

  Öncelikle ilgniz için cok tesekkur ediyorum. Ben yukaridaki ayarlarin hepsini yaptım bağlandiğim bilgisayarda kendi yazicimi görüyorum. Fakat yazdırma işleminde yine başarisiz oldum. Regedit ayarlarini yaptım.Ve sonra bağlantı kurduktan sonra yazıcımın otomatik olarak yazıcılara eklendiğini gördüm. ( Bilgisayar Öğesinden) yazıyor. Benim yazıcım Usb olmasinden mı kaynaklanıyor veya Regedit ayarlari haricinde yapmam gereken baska bişi mi var bilemiyorum. İnternette arastırma yaptım ve kesin bi anlatim yok. Sizin tekrar bilginizden yararlanmak isterim dogrusu cunku bizim için buyuk bir sıkıntı haline geldi.. Şimdiden Teşekkurlerimi sunuyorum…

 10. Serhat AKINCI

  Peki yazıcının sürücüsünü Terminal Server üzerine kurdunuz mu?

 11. ugur

  Ewet Yazıcının driverini terminal server’a Kurdum. Fakar Yine :( olumsuz…. Teşekkurler

 12. Serhat AKINCI

  Terminal Server’ı Windows Server 2008’e upgrade edebilirseniz tüm bu sorunlardan kurtulursunuz. (tabi böyle bir şansınız var mı bilemiyorum)

  İkinci önerim ise yazıcının üreticisiyle görüşün ve bu modelin Terminal Server ile uyumunu öğrenin.

 13. Sinan VURAL

  Yazıcı modeli Datamax I-4208 etiket yazıcısı, COM 1 bağlantılı yazıcıya ağdan çıktı göndermek istiyorum… Fakat yazınız tanımlı deil diye uyarı veriyor… yardımlarınızı rica ediyorum…

 14. Serhat AKINCI

  Selam,

  Yazıcının (sürücünün) ağ desteği olmayabilir. Üreticiden teyit etmenizi öneririm.

 15. Sinan VURAL

  Datamax I-4208 etiket yazıcısı Cubik ambar yönetim programı üzerinden etiket basmaktadır. Sadece bağlı olduğu bilgisayardan etiket basmaktadır. Ağdaki bilgisayardan Cubik programı üzerinden etiket basamamaktayız. Tekrar yardımlarınızı rica ederiz. Firmadan şuanda destek alamıyoruz. Bilgi ltf.

 16. Serhat AKINCI

  Dediğim gibi sürücünün windows üzerinde ağ desteği olmayabilir. Aynı yazıcının network versiyonu var ve ağdan print alnıabiliyor.

  Ayrıca sizin cihaz üzerine ethernet arabirimi takılabildiğinden bahsediliyor. Uygun ek donanımı edinerek network üzerinden print alabilirsiniz.

 17. Sinan VURAL

  Serhat Bey, son sorum olacak ağdaki yazıcıyı yerel yazıcı gibi nasıl tanımlayabiliriz??? ( Yazıcı sanki benim pc me direkt ( kablolu bağlantı varmıs gibi ) bağlı gibi görünecek veya görünebilir mi.. ek yazılım gerekiyorsa yazılım hakkıda bil ltf.

 18. knowen

  net use lpt1 \\192.168.0.200\ml280 -> şeklinde kullanabilirsin, tabi lpt portunu kullanıyorsa

 19. aksoy bilgiişlem

  serhatcım ben özkan öncelikle nasılsın dostum sana birşey soracamtım terminal server ile bağlandığımda terminaldeki yazılar serverda görünüyor ama her bağlandığında oturum1 oturum2 diye kopyalar üretiyor bunu engellemenin yolu varmı varsa nasıl olduğunu belirtirmisin.

  iyi çalışmalar.

  k.i.b.

 20. Ecan

  Arkadaşlar Bu işin tam sırası ile anlatan bir makale yazarsanız seviniriz.

 21. Ersin ÇAYLA

  Merhaba,

  Terminal Server’ı Sorunsuz Olarak Kullanmaktayız. Ancak Yeni Aldığımız 2 Yazıcı Modelinde (HP Laserjet 1005/1505) Client Tarafından Gönderilen Çıktı Kendini Defalarca Yineliyor… Yazıcıyı ve Terminal Servis Oturumunu Sonlandırana Kadar Bu Durum Aynı Şekilde Devam Ediyor (En Çok 213 Görev Olduğunu Gözlemledim)

  Bu Sorun Hakkında Herhangi Bir Fikriniz Var mı?

 22. Serhat AKINCI

  Selam Ersin,

  Printer Device’ın uygun driverını TS üzerine kurdun mu?

 23. kartal82

  mrb

  faydal bilgileriniz için teşekkürler,
  benim yapmak isetediğim server üzerinde clientlar login olduğunda clientlar üzerinde bulunan yazıcıların ben yönlendirmeden görnmesin bunu istiyorum.
  yani rdp de yazıcı seçeneği işaretli olsada terminal servera login olduğunda client yazıcısını map etmesin

 24. Serhat AKINCI

  Terminal Server Configuration’dan bunu yapabilirsin.

 25. volkan

  uzak masa üstünden bazen yazıcıdan çıktı alamıyorum.

 26. Raşit

  Benim sorunum da,

  Uzak masaüstü ile Windows 2008 terminal server a bağlanıyorum. Printer ayarlarını yaptığımı sanıyordum. Çünkü local yazıcımdan her türlü dökümü alabiliyordum.
  Ancak Ertesi gün müşterimin döküm almadığı hakkında telefon aldım.

  Arkadaşıma tekrar gittim. TS001 ile başlayan TS069 a kadar devam eden portları tek tek deniyorum. ve yazıcının TS001 ile TS069 arasındaki portlardan biriyle çalıştığını görüyorum. Ancak 15 gün oldu artık hergün hangi port çalışacak diye test etmekten sıkıldım.

  bunun komple bir çaresi yok mudur.

  Ayrıca Terminal server e bağlanmamız sebebi Ticari programa bilgi girmek, fatura kesmek, çıktılar almak içindir.

  başka bir durumda şu
  Arkadaşım beni çağırdığında da bazen tüm portları denememe rağmen yazdıramıyorum.
  Ancak bir bakıyorum. PC nin saati tam 2 saat geri kalmış.
  arkadaşıma PC nin saati neden değiştirdiğini soruyorum. değiştirmediğini söylüyor. PC nin saatini düzelttiğimde denediğim ce çalışmayan portlardan birinin çalıştığını görüyorum.

  Bilgisayarı kapatıp açmaklada olmuyor. Denedim bilgisayarı kapattım 10 dakika sonra açtık ayarladığım porttan döküm verdi..

  işin içinden çıkamadım..

 27. kartal82

  Terminal Server Configuration’dan bunu yapabilirsin.

  hocam tam olark nerden yapabilirim tarif edebilirmisiniz.

 28. kartal82

  sanırım düzeldi teşekkürler

 29. TEMİNDAR GÜNDÜZ

  Merhaba
  Bir sorum vardı. Yerel bilgisayarımda xp var ve bir yazıcı balı. Başka bir bilgisayara uzakmasa üstü ile baglanıyorum onda da xp var. Orada msdos tabanlı bir programdan yerel yazıcıya nasıl çıktı alırım. Yerel bilgisayarda tanıttıgım yazıcıyı orada görebiliyorum

 30. Serhat AKINCI

  Raşit: Win2008 TS için Easy Print isimli bir özellik mevcut ve default olarak aktif geliyor. Print almak istediğin Client OS’i yazmamışsın ama OS üzerinde minimum şu gereksinimleri sağlarsan sorunsuz çıktı alabileceğini düşünüyorum.

  ## RDC 6.1: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?FamilyId=6E1EC93D-BDBD-4983-92F7-479E088570AD&displaylang=en

  ##.net framework 3.0: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=10CC340B-F857-4A14-83F5-25634C3BF043&displaylang=tr

  ##.net framework 3.0 SP1: http://www.microsoft.com/downloads/details.aspx?familyid=EC2CA85D-B255-4425-9E65-1E88A0BDB72A&displaylang=tr

 31. Serhat AKINCI

  @Raşit: Saati geri kalan client için time server ve time zone kontrolü yapmalısın.

  Time server için: cmd.exe> net time
  Time zone için: Date and Time

  Eğer bu client domainde ve aksi bir ayar yapılmamış ise saatini DC’den günceller. Bu durumda DC saatini kontrol edebilirsin.

 32. haşim

  Allah razı olsun hocam verdiğin bilgiler doğrultusunda yazıcıyı bağladım ve başarılı oldu tşkler…..

 33. Özgür

  Terminal serverde yazıcı paylaşımı yaptıktan sonra her hangi bir yazıcıyı default olarak belirleyemiyorum. Bu neden olabilir bir fikriniz var mıdır?

 34. Alpaslan

  İyi günler serhat bey.
  bulunduğum yerde 64 bit server kullanılıyor ve mağazalar thinclient lerle bağlanıyor. her seferinde yazıcı eklemek durumunda kalınıyor. ve yazıcının 64 bit için driver’ı yok. sanırım thinprint işimizi görür fakat biraz pahalı alternatifi varmı. yada 32 bitlik sürücüyü 2003 server’a nasıl tanıtabilirim.
  tşkler..

 35. Serhat AKINCI

  Merhaba,
  64bit OS üzerinde 32bit driver kullanmak sıkıntılı bir durum ve hatırladığım kadarıyla desteklenen bir senaryo değil. 64bit Windows Server 2003’ü yine 64bit Windows Server 2008’e upgrade ederseniz, yeni easy print özelliği sayesinde (ki bu aslında bir remote desktop services yeteneğidir) sunucuya driver kurmadan client üzerinden print alma şansınız olur. Sanırım bu problemi çözecektir.

 36. ender demirel

  serhat hocam kolay gelsin bu server 2008 de win 7 client te yazıcılarda sıkıntı yaşıyorum. sistam şu şekilde çalışıyor server 2008 üzerinde hyper-v bir server 2008 daha var o server e başka bir ilde client ler bağlanıyor win 7 os ile. ve xp clint timde aynı yazıcı ile direkt çıktı alırken win 7 de alamıyorum..

 37. Serhat AKINCI

  Selam Ender: WS08 TS ile easy print geliyor. TS’nin ve w7 client’ın easy print gereksinimlerini karşılamasını sağlarsan, bu problemi ortadan kaldırabilirsin.

 38. İsmail KOŞRER

  Öncelikle merhaba benim size 2 sorum olacaktı.
  1.si 2 adet windows7 pro ve home işletim sistemi olan bilgisayar mevcut 1.de paralel port var diğerinde yok.lpt1 portu olan bilg.lpt1 olarak döküm alıyor.2.si net use komutu ile lpt bağlantısını yapmasına rağmen döküm vermiyor.(dos altından)
  2.sorum ise kullandığım xp bilgisayara bağlı hp1020 laser yazıcım var.Win2003 server uzak bağlantı yaptığım serverde ise samsung lazer yazıcı var.Hp laser yazıcı ana makinede aynı isimle yerel kurdum ardından tsclient olarak değiştirdim.kendi yazıcım olan hp1020 yazıcısı kendi kendine 100.lerce dökümü kendi kendine üretip kuyruğa atıyor.Yerel ağda hangi yazıcı varsa olarada dökm gönderip yazıcıları kilitliyor.Acaba Server da kurulu samsung yazıyla problem mi oluyor.konu ile ilgili bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim…Saygılarımla

 39. hakan

  arkadaşlar çok ciddi bir konu ben aşamadım bu sorunu bana ulabilirseniz sevinirim mail adresim hakan_sadik@hotmail.com bana ulaşırsanız sevirim şimdiden teşekkürler

 40. murat

  selam kardeşim
  benim sorunumda yukarıdakilere benzer
  serverımızda server 2008 fundation var
  yerel pc ise xp pro
  yerel pc de 2 yazıcı var hp 1005 ve hp 1020
  bunları hep servera hemde kendi yerel pc me yükledim
  ticari program tiger plus kullanıyorum
  yazıcılardan biri yaazdırıyor fakat 1020 yazdırmıyor.
  yazdıran da çok yavaş . normal kendi yerel pc den yolladığım 3 saniyede yazıyor. ama uzak masa üstü erişimden yolladığım çıktı 1 dakka sonra çıkıyor
  bu yazıcıları hızlandırabilirmiyim?
  veya yerine hızlı çıktı alabileceğim başka tavsiye edebileceğiniz bir yazıcı varmı
  şimdiden teşekkürler

 41. Levent Kemal

  Merhaba.

  Daha önce XP Prof. işletim sistemi olan bir PC’den Uzak Masaüstü bağlantısı ile Server 2003 olan bilgisayara bağlanıp, yazdırma işlemini lokal’den sorunsuz yazdırabiliyorduk.
  Bu birime Win. 7 Prof. işletim sistemli yeni bir PC kurduktan sonra, Uzak masaüstüne bağlandığımızda TS010 olarak bağlantı noktasından yazdırabildik. Ancak arada bir kendi kendine yazdırMAMAya başladı ve ben TS014 olarak değiştirdiğimde yazdırabildim. Ve bu olay arada bir kendi kendine değişiyor ve ben hangisinde yazıyorsa oraya ayarlamak zorunda kalıyorum. Acaba aynı anda uzak masaüstüne başka kullanıcı bağlı ise mi bu TS numarası değişiyor ?
  Sizce bunun sebebi nedir ve ayarları sabitleme imkanımız nasıl olacaktır. Yardımcı olabilirseniz memnun olurum.

  Teşekkürler.

 42. Serhat YILMAZ

  Merhabalar benm sorunumda buna benzer özellikte şöyle ki;
  Hp LaserJet Pro P1102 marka bir yazıcı ve bu yazıcı usb den xp yüklü bi pc ye bağlı. bu yazıcıdan Vista ve win7 yüklü olan 2 makineye paylaşılmış.
  sorunum üzerine takılı olan xp yüklü pc local den çıktı alabiliyor ama win2008 server a uzak masa üstü yaptığında çıktı alamıyor regedit ayarlarını dediğiniz gibi yaptım olmadı.
  vista yüklü olan pc de hiçbir sorun yok hem local den hemde uzak masaüstü ile çıktı alabiliyor.

 43. Serhat YILMAZ

  Merhabalar…
  Benim içinde bulunduğum sorun biraz değişiklik gösterdi. Winxp yüklü PC ye format attım şuan hertürlü çıktı alabiliyor fakat bu seferde vista uzak masaüstü ile mikro programından çıktı alamıyor ama uzak masaüstü ile bağlandığı serverın masaüstündeki dosyalardan çıktı alabiliyor. tek sorun micro denen programı açıp çıktı alamaması. Sorun yazıcıda mı yoksa micro yazılımında mı yardım ederseniz sevinirim

 44. Orhan Taşdelen

  Serhat Bey server 2008 kullanıyorum clintler win7 benim sorunum şu birçok yazıcım var hepsi uzak masa üstünde sorunsuz çalışıyor fakat hp m1212 nf yazıcım serverde görünmesine rağmen çıktı gönderemiyorum hata veriyor yardımcı olursanız sevinirim bir türlü halledemedim

 45. erkan

  Teşekkürler bilginizden çok faydalandım. Paylaştığınız için minnettarım. Başarılarınızın devamını dilerim. Saygılarımla.

 46. bülent

  serhat bey merahabalar efendim kısaca ve öz olarak bişi sormak istiyorum ben terminal makinalarım var 12 tane pc yani bende server 2008 var ve bende bunu muhasabe olarak paylaştım ..
  bunlarda her kullanan kullanıcım kendı masasında ki yazıcıdan cıktı almak istiyor ne türde bi program kurmamız lazım yada daha farklı bişi yapmam lazım bana bu konu hakkında yardımcı olursan menmun olurum ..

 47. Deniz GÜL

  hocam merhaba ;
  benim sorunum localde lpt portunda olan yazıcıdan cıktıda hiçbir sorun yaşamazken 2003 terminal serverda da sorunum yok ancak 2008 terminal serverda cıkdı aldıgımda netsis programı kullanıyorum yazıcı ıbm proprinterII tanımlı ılk 3 sayfa gayet normal cıktı verırken 4 sayfadan ıtıbaren cumle ıcerınde karakterler arası bır bosluk bırakıyor olması fontlarıda günceledim ,2008 notepad den cıktı aldıgımdada aynı soun deva etmekte
  ilginiz için tsk ederim

 48. erkan

  mrb ben uzak ustu masa kullanıyorum hp1102 yazıcı kuyruk uzantısı yok diyor ne anlama geliyor yardımcı olursanız sevinirim

 49. Serdar Çakar

  Serhat hocam,

  Clientlerim win xp , terminal sunucum win 2003 server. Serverda tüm yazıcıların driverleri yüklü.

  Clientler sunucuya rdp ile bağlandığında local yazıcılarıda aktarılıyor. Ancak şöyle bir sorun var;

  Aynı anda 5-6 tane client bağlı olduğu zaman, 1 nolu client çıktı aldığında gidip 5 nolu clientin yazıcısından çıkıyor. Yani default printer olarak kendi localindeki printer olmuyor. Nasıl aşabilirim bu sorunu hocam?

 50. Serhat AKINCI

  Serdar selam, Normal şartlarda (yani sadece users group üyesi olduklarında) kullanıcılar birbirlerinin yazıcısını görememeli ve print gönderememeli. TS’de oturum açan kullanıcılar administrator yetkisinde mi?

 51. Code4Crck

  Kolay gelsin ben bakıyorum ama
  HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Terminal Server Client\Default\AddIns\RDPDR
  bu deger Microsoft satırının altında terminal server client çıkmıyor nasıl yardımcı olabilrsiniz

 52. ALİ

  kolay gelsin bende windows 7 ultimate yüklü dizüstü bilgisayarımdan uzak masa üstüne bağlanarak usb çıkışından yerel bilgisayarımdan çıktı almak istiyorum.ama bir türlü başaramıyorum.yazıcının markası oki 3321 .sabit başka bir bilgisayardan usb çıkışından uzak masa üstünden çıktı öndere biliyorum onda xp yüklü

 53. özkaçmaz

  merhaba benım sorunum butiklerden uzakmasa üstüyle servera baglanıp cıktı alınamıyor dune kadar bunu yapıyordum ama sımdı yapamıyorum sebebi nedir acaba???

 54. Sabri TAŞKIN

  Merhaba Serhat Bey,
  Sorunum, çalışmak için işyerinden uzak masaüstü ile TS bağlanıyorum. Bağlandığım anda, lokalde bulunan 2 yazıya, (bir tanesi hp1217 network, diğeri okiml3320 lpt 1 bağlantılı) otomatik olarak belge gönderiyor. Ancak bu belgeleri yazıcılar yazdırmıyor. Lokal den, yazılar klasörüne girip yazdırıldığını söylediği belgeyi duraklatıp silmeyi deniyorum ama silmiyor. seevices.msc den hizmetleri açıyorum, yazıcı biriktiricisini yeni başlatıyorum ve hemen yazıcıdaki belgeyi sil diyorum, o zaman siliyor. Her seferinde bu böyle. Aynı sorun ofisteki diğer pc de de var. Diğer pc den server e bağlandığımda da yine aynı yazıcılara otomatik belge gönderiyor ve aynı sorunları o pc de de yaşıyorum. Enteresan olan, kendi kullandığım pc deki yazıcıya (okiml3321)göndermiyor. Sadece network bağlantılı hp1217 ve diğer pc deki okiml3320 ye gönderiyor. Bir türlü bu sorunu çözemedim. Yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Şİmdiden teşekkür ederim.

 55. KAYHAN ÖZKAN

  tiger programında yazıcı ile yazdırmaya çalışıyorum yazıcıdan makina dilinde yazılar çıkıyor istediğim sayfayı yazdıramıyorum nedeni ne olabilir?

 56. Sabri TAŞKIN

  Neden sorularımıza cevap alamıyoruz???

 57. eren

  bu kadar soruya can dayanmaz bence :)

 58. eren

  Arkadaşlar Bu konu için adımlar şu şekilde.
  1- local bilgisayarınıza yazıcının driverini kurun ve en az 1 adet çıktının doğru yazdırıldığından emin olun.
  2- uzak masa üstündeki pc de dotnet 3.5 kurulumu kontrol edin.kurulu değilse kurun.
  3- uzak masaüstü bilgisayarına yazıcının doğru driveri kurulumu kontrol edin.
  4- uzak pc ye kurulacak driver versiyonu mevcut değilse easy printer ı araştırın ve uygulayın.
  5-uzak bilgisayara bağlanırken mstsc nin ayarlarından printerin seçili olduğundan emin olun.
  6-mikro gibi muhasebe programlarından çıktı gönderemiyorsanız windows modunun seçili olduğundan emin olun.
  7-hp1020 gibi usb bağlantılı yazıcıların sürücülerinin full versiyonlarını kurun.network desteği olmadığı için hp destek vermiyor.5-6 mb lık driverler sorun çıkarıyor.

 59. Serhat AKINCI

  Sevgili Eren, desteğin için teşekkürler :) Bu başlık efsane olmak üzere.

 60. Ekrem

  Merhaba benimde bi sorum olacak.
  Windows 7 işletim sistemi ile nokta vurusşlu printer kullanıyorum. yeni kasa modellerinde serial lpt çıkışı olmadığı için muhasebe prog kurulurken gelen arkadaş “bat” uzantılı bir komut dosyası ile lpt1 usb olarak atandı ve kısayol oluşturuldu. Fakat daha sonra aldığım serial kartı anakarta taktım ve pc de serial çıkışım oldu ve onu kullanmak istiyorum, artık usb001 çıkışını değil. fakat o komut dosyası herneyse 1pt1 ve lpt2 çıkışlarını bana kulladırtmıyo. Bütün net use komutlarını denedim lpt1 delete yaptım fakat mümkün değil çözüm üretemedim. Sadece lpt3 den kullanabiliyorum. lpt1 ve lpt2 yi nasıl yeniden kullanabilirim?

 61. Murat darga

  Selam,

  benim sorunumda , Mikroya uzaktan baglanıp, irsaliye yi lokal yazıcıdan bastıramamak. Extre gibi dokumleri bastırıyorum ama irsaliye ve fatura yazmıyor. Bununla ilgili bir tecrube yasayan var mı acaba ?

 62. Serhat AKINCI

  Ekrem, BAT dosyası bilgisayar her açıldığında çalışarak mı bu işi yapıyor? Eğer doğru anladıysam; bat dosyasının ismini rename et ve bilgisayarı yeniden başlat, bat çalışmayacağı için LPT ile USB eşleştirmesini yapmayacaktır. LPT, LPT gibi çalışacaktır.

 63. Serhat AKINCI

  Murat Darga, Bu durum Mikro programı ile ilgili ayarlardan kaynaklanıyor gibi duruyor çünkü anladığım kadarıyla yazıcı windows üzerinden çalışabiliyor.

 64. ÖZGÜR BALOĞLU

  selam dostum sana bir sorum olacak server 2003 kullanıyorum ve şubelerden uzak masaüstü ile bu servere bağlanıyorum ve şubelerde iki adet yazıcı kullanmaktayım
  bu iki yazıları tanımlama yapıyorum ve bağlantı sırası ile bağlandıkları zaman servere sıkıntı vermeden kendi yazıılarından çıktı alıyorlar ama bağlantı sırası karıştıgı zaman malasef karmakarışık şekilde herkes başkasının yazıcınıa gönderiyor. bunu nasıl aşabilirim.

 65. Ekrem

  Aslında şöyle söyleyeyim: Normalde lpt usb gibi atandı ama bazen sorun çıkarıyodu. her defasında sorun çıkardığında bu kısayolu(bat) tıklayınca otomatik olarak usb lpt kısımları resetleniyodu sanırım ve usb üzerinden yazdırabiliyodum. Yani bazen yeni birgünde pcyi açtığımda yazdırabiliyoken bazen hata veriyodu muhasebe prog bende o kısayolu(bat) tıklıyodum sanıyorum lpt1 silip sıfırlıyodu ve usb üzerinde yazdırıyodum. Fakat dediğim gibi şimdi lpt1 ve lpt2 yi kullanamıyorum ve kullanmak istiyorum. çünkü artık pc de serial çıkışım mevcut.
  Bat dosyasını rename olarak nasıl değiştiricem onu da yazarsan çok sevinirim.
  İlgine alakana çok tşkkr ediyorum..

 66. Ekrem

  Birde unutmadan şunu sorayım bu işlemi cmd komutu kısmından herhangi bir işlem yaparak düzeltmek mümkün değil mi? Çünkü tek sorunun o kısayol olduğunu düşünmüyorum çünkü ben o kısayolu manuel olarak yapıyodum. cmd den herhangi bir komutla herşeyi eskisi gibi yapmak mümkün olmaz mı?
  Oluşturulan kısayolun içeriğide ayne şu şekilde :

  @ECHO OFF
  NET USE LPT1 /DELETE
  NET USE LPT1 \\BİLGİSAYAR ADI\YAZICI ADI
  CD\
  CLS

 67. asabi abi

  bir şey anlamadım

 68. KAYHAN ÖZKAN

  serhat bey merhaba benim şöyle bir sorunum var bilgisayar kasam arızalandı tamire gitti yetkili servise daha sonra geldiğinde server de yazıcım makina dilinde yazmaya başladı normal masa üsttünde problem yok uzak masa bağlantısı kurup birşeyler yazmaya kalkıncca makina dilinde yazıyor adminisitratör makinayı tekrar yönlendirdi hala aynı ne yapabilirim

 69. Ö.Fatih BÖLÜKBAŞ

  Üzerinte yazıcı olan ve WinCE kullanan bip1300(pidion) marka bir el terminalinden RDP kullanarak serverdan program çalıştırıcaz. Bip1300 ün üzerindeki yazıcıya uzak masaüstünden yazdırabilir miyim acaba?

 70. Mehmet Gevrek

  Mrb Serhat Bey sizden rica ederek bir sorunum var Windows 7 Local de yazıcı kullanıyorum hp-p1005 yazıcıyı windows server 2003 server bulunmakta programları uzaktan kullandıgımız için yazıcıdan cıktı almak istiorum server’dan saygılar

 71. kaan

  mrb. benim sorunum easy printer ile ilgili yardımcı olursanız sevinirim. server 2008 r2 kurup üzerinede easy printer kurulumu yaptık . serverın üzerinde muhasebe programı mevcut . terminal makinadan servera bağlanıp server üzerinde yazılar bölümünde o terminale yönlendirilmiş 1 printer görünmekte sınama sayfası gönder dediğimizde sorunsuz gönderdiğini söylesede herhangi bir çıktı gelmiyor.terminal yazıcısı bağlantı noktası olarak xps bağlantı noktasını seçiyoruz.şimdiden teşekkürler

 72. seref

  merhabalar bütün yorumları okudum ancak derdime çare bulamadım belki basit olabilir ama şöyle bir sorunum var ankarada bir sunucumuz var ve buna okı 1120 ve samsung scx 4521 driverleri kurulmuş durumda içerde logo muhasebe programı üzerinden rahatça çıktı alabiliyoruz aynı yazıcıları zonguldak şubede kullanıyor ve orasıda uzakmasa üstü bağlantısı ile bağlanıp çıktı alabiliyor sıkıntı ise eskişehirde başladı oraya aldığımız yeni hp fn cm1415 driverini sunucuya kuramıyorum fiziksel bağlantı istiyor yazıcıyı ve sunucuyu bir araya getirmeden bu işi çözmem mümkün mü ?

 73. sener

  Selam…
  Aztech 5008en usb modem kullanıyorum…HP P1005 Laser printerımı modeme usb den bağlayıp kablosuz kullanmam mümkünmü?

 74. burhan

  kolay gelsın uzakmasaustu ıle termınal servera bağlanan ve orada kullandığı programla kendı subesındekı yazıcıdan cıktı almak ısteyen bır kullanıcı ıcın yazıcı tanıtımı nasıl gerceklesır yardımcı olabılır mısınız? yazıcının adı Xerox 3420

 75. Süleyman EREN

  arkadaşlar merhaba;
  oki microline 5590 nokta vuruşlu yazıcımı connectör ile modeme bağladım…
  fakat bunu nasıl pc’ye tanıtacağımı bilmiyorum
  gerçi bu şekilde olurmu olmazmı bir fikrim yok…
  bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim
  şimdiden teşekkürler…

 76. özcan özker

  bu sorun gelende yazıcının ağ desteği olmamasıyla ilgili.
  alttaki programı cilent bilgisayara yükleyin.
  ve bütün yazıcılarınızdan çıktı alın.
  http://www.thinprint.com/Download/ClientsTools/Download/Clients.aspx

 77. Cemil

  Selamlar benim problemim şöyle

  uzak masa üstü bağlantısı ile kullandığım muhasebe programında satış işlemlerini thermal bir yazıcıdan çıkarıyorum ancak bakiye listesi yada ekstre gibi dökümanları normal yazıcıdan çıkarmak istiyorum.Program buna müsait ancak server herhangi bir nedenle açılp kapandığında printer isminin yanında parantez içinde bazı yazılar ekleyerek ismi değiştiriyor. bu durumda program tanımıyor. İsmin değişmemesini sağlamak mümkünmü?

 78. Deniz OKTAY

  Hocam paylaşımlar için çok teşekkür ederim.
  Benim bir problemim var.
  Server 2008 kullanıyoruz. ve çokta iyi anladığımı söyliyemem. Uzak masa üstüyle servera bağlanıp muhasebe programı kullanıyorlar. Kendi bulundukları konumdaki yazıcıyı servera nasıl gösterebiliriz. Acil yardım edebilirmisiniz acaba.

 79. Mehmet

  Merhaba,
  Yararlı bilgilerinizden faydalandım teşekkür ederim.Kolaygelsin

 80. Ali

  Merhabalar,terminal server domainde ise yazıcının bağlı oldugu localdeki pcyide domaine almak zorundamıyım ? Yardımcı olursanız cok sevinirim

 81. Serhat AKINCI

  Hayır şart değil. PC workgroup olarak kalabilir.

 82. Ali

  Tesekkürler kardeşim

 83. Ali

  Son birşey daha sormak istiyorum.belki çok sacma ama terminl servera bağlantı yapılack hattın standart adsl hattı kullanılması yazıcılarda sıkıntı yaratır mı ? (Ghdsl point to point deil 8 mbit standart adsl hat)

 84. Serhat AKINCI

  ADSL olmasında teknik olarak bir sıkıntı yok, yazıcılarınız da çalışır, ancak paralellik anında performans için yeterli hızı sağlayamayabilir.

 85. Süleyman

  arkadaşlar merhaba;
  oki microline 5590 nokta vuruşlu yazıcımı connectör ile modeme bağladım…
  fakat bunu nasıl pc’ye tanıtacağımı bilmiyorum
  gerçi bu şekilde olurmu olmazmı bir fikrim yok…
  bu konu hakkında yardımcı olursanız sevinirim
  şimdiden teşekkürler…

 86. fatih

  Serhat kardeşim ben 2003 server üzerine kendi makinamdan bağlandığım anda bütün yazıcılarıma yazı gelmeye başlıyor binlerce hemde hiç durmadan.uzak masa üstü yeniden yönlendirilmiş yazıcı belgesi diye bunu ne yaptıysam çözemedim bi çözüm yöntemin varmı???

 87. Murat odabaş

  bir mağazanın pc sine hdd arızası sebebi ile disk değişip yeniden kurulum yaptık.. bu mağaza uzak masaustu ıle bır erp programı kullanıyor pc nın kullandığı yazıcı local de calısıyor fakat uzak masaustunde yazdır komutu verdiğinde çalışmıyor.firmanın bilgi işlemi ile görüşüldüğünde xps driverını yukleyın diyolar fakat ne xps denememe rağmen sonuç değişmiyor bu konu hakkında bir çözüm öneriniz varmı teşekkürler

 88. YENER

  uzak masaüstü bağlantısı ile eta proğramı kullanıyorum.
  bilgisayara direk bağlı yazıcıdan çıktı alamıyorum.ama aynı pc üzerinden ağdaki başka bir bilgisayar çıktı gönderiyor.yakın zamanda eta versiyon güncelledi ve sorunlar başladı.yardımcı olursan sevinirim

 89. Erdi Çoban

  merhabalar,
  Benim aynı ağ üzerinde bulunan 2aset xp x86 bilgisayarın var.Pc’lerden birine com porttan baplı barkod yazıcı var..Ağ üzerinden com diğer bilgisayarımdan yazıcının bağlı olduğu com porta veri göndermek istiyorum bir yöntemi var mıdır?

 90. ELENA

  Serhat bey .butun yorumlar ve cavapları okudum fakat bana yardıncı olacak bir cözüm bulamadım eta 7-9 versiyon yazıcı panasonic ayarlar … tamam gibi görünüyor .. fatura rapor .. fakat … fatura yardırırken .. satır aralarında boşluk brakıyor .. bakiye listesinde de 2 sayfada boşluk brakıyor .. yardımcı olursanız .. şimdiden teşekürler

 91. akif

  Merhaba benim bi sorum olacakti. Evimdeki bilgisayardan calistigim okuldaki yaziciya baglanmak istiyorum nasil baglanti kurabilirm yardimci olursaniz sevinirim tesekkurler

 92. Kadir Erşen

  Server 2012 64bit e 32bit Win7 ile RDP yapıyorum yazıcı sürücülerini generic olarak server a yüklememe rağmen yazıcıları kullanamıyorum sorun nerede olabilir?

 93. ÜNSAL HARTAMACI

  merhaba serhat bey;

  ofiste 3 adet pc 4 adet yazıcım var ana pc benimki ne var ne yok bende yüklü ağ üzerinden diğer pc ler yazıcılara bağlanıyordu gecen pc ye format attım sonrasında karşı taraftaki pc 4 yazıcıyıda görüyor 3 ünden çıktı alıyor hp k 7100 a3 yazıcıdan cıktı almıyor yada almaya çalışıyor diyelim.autocadden cıktıyı gonderıyorum yazıcının lambası yanıp sonmeye başlıyor ama yazdırmıyor.diğer pc lerden cıktı alabılıyorum konuyla ilgili yardımlarını beklıyorum.şimdiden teşekkürler

 94. EMRE

  kulandıgım yazıcım olan hp laserjet 1102w yazılımını yukluorum ama 1 kere cıktı veriyor ve daha sonra cıktı alamıyorum cıktı cıkarmaya calıstıgımda ise yerel yazıcıya baglıdegil yada ulasılamıor gibi seyler cıkıyor .daha sonra yeniden kaldırıp yukluorum aynı sorun yine ortaya cıkıyor ve simdi ise hiç yüklenemiyor yardımcı olursanız size cok dua ederimmmm :) gercekten cok zor durumdayım sıkıntı ya lutfen yardım edin cok sevinirim …

 95. Özgün

  Merhaba serhat bey ; bizim sorunumuz uzak bağlantı da server 2012 kullanıyoruz baglandıgımız pc ise win 7 server 2012 de bos metin yazdırıyor fakat bizim kullandıgımız mikro programında yazdırmıyor çözümü ne olabilir acaba ?

 96. Murat

  Merhaba,
  aşağıdaki konu için bir dönüş göremedim bu sorunu yaşayan ve çözebilen birisi var mı acaba ?

  “Merhaba Serhat Bey,
  Sorunum, çalışmak için işyerinden uzak masaüstü ile TS bağlanıyorum. Bağlandığım anda, lokalde bulunan 2 yazıya, (bir tanesi hp1217 network, diğeri okiml3320 lpt 1 bağlantılı) otomatik olarak belge gönderiyor. Ancak bu belgeleri yazıcılar yazdırmıyor. Lokal den, yazılar klasörüne girip yazdırıldığını söylediği belgeyi duraklatıp silmeyi deniyorum ama silmiyor. seevices.msc den hizmetleri açıyorum, yazıcı biriktiricisini yeni başlatıyorum ve hemen yazıcıdaki belgeyi sil diyorum, o zaman siliyor. Her seferinde bu böyle. Aynı sorun ofisteki diğer pc de de var. Diğer pc den server e bağlandığımda da yine aynı yazıcılara otomatik belge gönderiyor ve aynı sorunları o pc de de yaşıyorum. Enteresan olan, kendi kullandığım pc deki yazıcıya (okiml3321)göndermiyor. Sadece network bağlantılı hp1217 ve diğer pc deki okiml3320 ye gönderiyor. Bir türlü bu sorunu çözemedim. Yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Şİmdiden teşekkür ederim.”

 97. Fethi

  Evimde xp kurulu xerox 3117 bağlı bilgisayarım var laptopda windows 7. Home var ağda yazıcıyı görüyorum fakat çıktı alamıyorum

 98. Ramazan DAĞ

  Merhaba Murat bey;
  Bu sorunu birkaç müşterimde yaşadım. Tahminimce hp marka yeni yazıcılarda yapıyor.
  hp 1212, 1217, 1102 bu yazıcıları kurduğumda başıma geldi.
  hp 1018 var onda yapmıyor.
  Yazıcılar uyumsuz bence, ya da client yazıcı ile merkez arasında yazıcaının çalışıp çalışmadığını test ederken bu komutu bir belge gibi algılıyor olabilir.
  Tavsiyem herkesin dediği gibi sunucudaki bütün yazıcıları silip, spool klasörünü temizledikten sonra hp yazıcıyı tanıtmayın. diğer yazıcıları denedikten sonra sorun olmazsa hp yi easy print ile kullanmanız.

 99. Şükrü Güraslan

  İlginize şimdiden Teşekkür ediyor ve aşağıdaki problemime çare olabileceğinizi düşünüyorum.
  Windows7Pro_Aygıtlar ve Yazıcılar bölümünde
  USB yazıcım dışındaki(yeni kurulanlar dahil) görebiliyor, fakat
  Fax, xps ve diğer sanal yazıcıları(Office 2010) göremiyorum. Kayboldular
  Ayrıca Explorer 11 de Yazdırma ve
  fax yazdırma işleminde
  “bir hata oluştu” penceresi açıyor,
  Ancak Office2010 uygulamalarında
  Bütün yazıcıları görebiliyor ve kullanabiliyorum…
  Varsayılan yazıcı secimi de yapamıyorum, çünkü göremiyorum.
  ‘Denetim Masası/Yönetsel Araçlar/Yazdırma yönetimi’
  açtığımda bu üç ögeyi ‘Hazır’ olarak görüyorum.

 100. Gökhan

  Hocam bende windows 7 var server falan değil ben bu pc ye RDM uzak masaüstü yaması yükledim ve başka bir bilgisayardan bağlanıyorum dış ip üzerinden windowsun kendi uzak masaüstü program ile. Yerel kaynakları kullan işaretli olduğu halde diğer RDM yüklü pc ye bağlandığımda kendi bilgisayarıma bağlı yazıcıları göremiyorum.
  yukarıdaki adımları izledim ancak sorunum çözülmedi başka bir yöntem önerirmisin.Kolay gelsin.

 101. ibrahim

  Selam Arkadaşım Bneim sorunum uzak masaüstü yaptığım bilgisayarda netsis programı kullanıyoruz. ancak kullandığım terminal bilgisayar windows 7 profesional bu bilgisayardan yazıcılarımı sunucuya gönderemiyorum ancak başka bir xp yüklü olan bilgisayardan uzak masaüstü bağlantısı yaptığımda yazıcıları sunucuya gönderip yerel yazıcımdan çıktı alabiliyorum. win 7 bilgisayarda bildiğim tüm yolları ve internette anlatılan tüm yolları denememe rağmen bir sonuç alamadım bu işi win7 de uygulamamın ve sonuç almamın bir yöntemini anlatabilrmisiniz acaba

 102. Ahmet S

  Selamlar
  uzak masa üstünde tanımladığım yazıcıların TS portlarını değiştiremiyorum.yönlendirilmiş yazıcıda yazıcı özelliklerine girdiğimde bir çok bölüm pasif görünüyor

 103. hakan uzun

  Serhat bey merhaba,
  Server 2008 r2 x64 sunucu üzerinde uzak masaüstü hizmetleri kurulu. (sunucu üzerinden gpedit.msc /bilgisayar yapılandırması / yönetim şablonları / windows bileşenleri / uzak masaüstü hizmetleri / uzak masaüstü oturumu ana bilgisayarı / istemci yazıcısı yeniden yönlendirmesine izin verme — etkin olarak değiştirdim.

  farklı şubedeki terminal üzerinden sunucuya rdp ile bağlantı yapıyorum doğal olarak terminaldeki yazıcılar yüklenmiyor. sunucu üzerinde yazıcılar bölümünde manuel olarak uzak oturum açmış terminal kullanıcısıyla yazıcı ekliyorum ( yazıcı ekle –> yerel yazıcı –> terminal adı\lptX\ –> oki generic printer tanımlaması yapıyorum.

  bu şekilde problemsiz bir şekilde uzaktan lokalimdeki yazıcı üzerinden çıktı alabiliyorum. ve diğer kullanıcılarda uzak bağlantı ile kendi localimdeki yazıcıyı kullanabiliyorlar.

  buraya kadar bir sorun yok. problemim yazıcı tanımlamasının yapıldığı terminal in uzak masaüstü oturumu sonlandırıldığında / sunucu üzerindeki tanımlı olan yazıcı siliniyor;
  ANCAK terminal kullanıcı tekrar oturum açtığında silinmiş olan yazıcı yeniden yüklenmiyor.
  nasıl bir çözüm önerirsiniz ( easy print ve yazıcı yönlendirmesi kullandığımda hem yazıcı karmaşası oluyor hem de çıktı alma konusunda çok sık problem yaşıyorum)

 104. nuri seçkin

  merhaba serhat bey

  İşyerimde modeme bağlamış olduğum 1 adet hp2600n yazıcım var.
  farklı bir şubeden ben bu yazıcıya cıktı gönderebilirmiyim? fakat işyerimde bilgisayar yok kullanabilen adamda yok.
  ben laptopla geldiğimde bi sıkıntı yok ancak ben olmadığımda uzaktan oradan cıktı alabilirmiyim. binevi eprint yazıcı olarak mevcut network yazıcımı kullanabilirmiyim. şimdiden teşekkürler

 105. naci

  Merhabalar hocam.
  2003 64 bit server a hp laserjet p1102 icin driver kurulumunu gercekleştirdim fakat bi sonuc alamadım.
  aynı zamanda client makinada dediginiz register ayarlarınıda gercekleştridim fakat yine olmadı.
  client tan server a rdp attıgım zaman yazıcı server a gelmiyor?

 106. GİRAY GURER

  Merhabalar
  merkezde winodws server 2012 kullanıyorum terminal server windows7
  magazada bulunan pc de possfy fiş yazıcısı var magaza servere rdp ile baglanıyor ve her baglandıgında printer’ın baglantı portu değişiyor bu baglantı portunu nasıl sabitliye bilirim.

 107. muslum

  Hocam server 2012 foundation kullanan müşterim var. server yeniden başlayınca yazıcı tanınamıyor. serverda yazıcıyı kaldırıp tekrar yükleyince sorunumuz gidiyor. Server yeeniden başlatınca tekrar aynı şeyler .. ne yapabiliriz acaba. Teşekkürler.

 108. Erdi Söylemez

  merhabalar

  işyerimde aclass marka barkod yazıcı var. makine gayet güzel çalışıyordu. fakat pc (kapalı olmasına rağmen) iki gün önce otomatik güncelleme yaptı. ve ertesi gün yazıcıdan fiş çıktısı alamadım. yazıcıyı pc den kaldırdım ve teknik servisin söylediği driveri pc ye yükledim ama bu sefer yazıcı anlamsız simgeler yazdırmaya başladı. sınama sayfası yazdır dediğimde sonsuza kadar yazdıracak bıraksam. test sayfasını düzgün yazdırıyor.

  teknik servis, yazıcı bağlantısının usb olması gerektiğini söylüyor ama pc com bağlantısı olarak görüyor.teknik servis,yazıcının com olarak görmesini yazılımsal hata olarak gördü ama yazıcının com bağlantı desteği olduğu yazıyor. yazıcıyı başka laptopa bağladım ve usb girişi olarak algıladı. size sorum pc nin yazıcıyı usb olarak görmesi için ne yapmam lazım? güncellemeden sonra çalışmamasının sebebi nedir?

  teşekkürler…

 109. murat

  mrb com ve usb cıkışlı aclass marka fiş yazıcım var vega programından cıktı almak istiyorum vega programı com1,com2 com3, ve lpt1,lpt2,lpt3 gibi yazıcı ayarları var ben com 2 de bilgisayarıma kurdum test yazıcısını yazıyor ama vega dan gönderdiğim de yazıdırmıyor. bu konuda bilginiz varsa benimle paylaşırsanız çok memnun olurum tşk iyi çalışmalar

 110. Volkan Cesur

  Merhabalar; Windows XP Client PC ‘miz var . Server 2008 ‘den çıktı yaptığımızda HP 1102 yazıcımıza 1.02 dakikada ulaşıyor. Bir fikri olan var mı acaba ?
  Saygılarımızla

 111. Hakan7

  Merhaba,

  1 adet 2007 64 bit Server buna bağlı 7 thin client kullanıcısı var
  Network üzerinden kullanıcılar yazıcıya 10 adet çıktı gönderiyor 1 adet çıkıyor word,excel fark etmiyor
  Yerel bir pc ye aynı driver yükleniyor network üzerinden tanımlama yapılıyor o sorunsuz çalışıyor
  Güncel driverlar denendi,Sorun nedir acaba

 112. Savaş

  Çok faydalı oldu, sorun çözüldü. Teşekkür ederim.

 113. Erkan

  com veya lpt portundan yazıcı çalıştırmak isteyen arkadaşlar.
  öncelikle kendi bilgisayarlarına yazıcı kurarken, otomatik değil, Full olarak kurmaları gerekmektedir-ki bağlantı sağladığı sunucu driveri kendi localinden çekmektedir.
  sonraki aşamada bağlantı sağlanırken seçenekler –> yerel kaynaklar –> diğer –> bağlantı noktaları , kısmının aktif olduğundan emin olunuz. saygılar.

 114. Özcan

  Merhabalar ; Server 2012 r2 standart işletim sistemi yüklü bir hp dl380 serverım var, 1 ay kadar önceye kadar herşey sorunsuz çalışıyordu fakat 1 aydır uzak masaüstü kullanıcıları oturum açtıklarında local daki yazıcılarını kullanabiliyorlar fakat 10 dk işlem yapmadıkları zaman localdaki yazıcıları server oturumları üzerinde gözükmesine ve yazı göndermelerine rağmen çıktı alınamıyor server üzerinde oturum kapatılıp tekrar açılınca düzeliyor ama 10 dk gibi bir süre sonra tekrar ediyor Microsoft destek hattı bir çözüm bulamadı.Client ların çoğu windows 7 proffessional yüklü neden yapar bir fikriniz varmı ? Şimdiden teşekkür ederim.

 115. murat kızıl

  benim 3 adet sorum olacak;
  1. Terminal serverdaki kullanıcıların bağlandıklarında kendi masaüstlerinden RD ‘a dosya atamıyorlar. Kopyala yapıştır yapamıyorlar. RDP bağlantı penceresindeki Yerel kaynaklar sekmesindeki “Pano” seçilmiş durumda. Ayrıca yine yerel kaynaklardaki “diğer” kısmından bağlatıda erişim sağlanacak “tüm sürücüler ve tak kullan aygıtlar” seçilmiş durumda.

  2. Benim 1 adet terminal server(2016) ‘ım vardı. Bu terminalde aldığım 80 user ‘lık CAL lisansını yapmıştım. Ancak bu lisansın tamamını kullanmadım. 2. bir terminal lazım oldu. Kurulumunu yaptım(server 2016). Cal lisansının kalanını burada kulandırmak istedim. Burada da lisanslama yaptım Ancak bu terminalde hala 120 günlük deneme gibi uyarı geliyor ve günleri geri sayıyor. Sanırım bu terminalde lisanslamayı kbul etmedi. Bunu nasıl aşarım?

  3. Terminaldeki tüm userlar oturum açtıklarında SYSTEM özelliklerindeki Advanced Sytem Settings penceresindeki Performans alanındaki ayarlardaki En iyi performans için ayarla(Adjust best performans) ayarları ile yüklenmesini istiyorum. Bunu tüm User larda çalışacak biçimde nasıl yaparım?

  yukarıdaki konularda yardımcı olabilirmisiniz.

 116. serhan

  ofis olarak server üzerinden bağlı bilgisayarlarla çalışıyoruz lpt bağlantılı nokta vuruşlu yazıcıların mevcut olduğu bilgisayara ağ üzerinden fatura vs. gibi çıktı almak istiyorum yalnız bi türlü olmuyor ara bir yazılım yada başka bir yöntem ile ilgili bilgi verebilirseniz şimdiden teşekkür ediyorum.( ağda win7, win8, ve benim kullandığım win10 64x var lpt yazıcılar epson lx1100 epson LQ2180 ESC ) gibi yazıcılar mevcut.

 117. Selçuk

  Merhaba Serhat Bey,

  Server 2012 Standart yüklü olan bir sunucumuz var. Localdeki terminal bilgisayarlar ( Windows 7,8,10 ) yine localdeki bir bilgisayara bağlı olan HP Laserjet P1102 model yazıcıdan Uzak masaüstü ile çıktı alabiliyorlar.

  Ancak Uzakta bulunan bir terminal ( Windows 7 32 Bit ) kendisine bağlı olan HP Laserjet 1020 yazıcıdan uzak masaüstünü kullanarak çıktı alamıyor..

  Uzaktaki bu bilgisayara format attık yeniden yükledik, windows kendi ekranında iken hiç sorunsuz yazdırılabiliyor. Ancak Uzak Masaüstüne bağlandığımızda yazıcıyı dahi yükleyemiyoruz..

  Yukarıda Belirtmiş olduğunuz, Registry Ayarlarını bu uzaktaki bilgisayarda windows 7 ekranında yaptım.
  Sonra MTSC yazıcılar Butonu da aktif,
  Sunucu üzerine yazıcının driverini da kurdum,
  sunucuyu ve terminali de yeniden başlattım..

  Ne yaptıysam çözemedim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim..

Yorum Ekle

* Gerekli

* Gerekli

* Tercihen