Azure VM’ler için Console Output ve Screenshot Desteği

01.10.2015 | 22:54 Microsoft Azure 0 Yorum

Eylül ayı başında Azure VM’ler için 2 yeni hata ayıklama (debugging) özelliği duyurulmuş. Duyurulmuş diyorum çünkü benim bundan ancak #AzureCon’da haberim oldu ve announcement etiketli bir slayt’ta görünce de aha sonunda! gibilerinden bir tepki verdim; sonra bir an Azure’da boot olamayan imajlarımızı düzeltmek için telef olduğumuz yıllar geçti gözümün önünden… Halbuki Eylül başında zaten duyurulmuş :) Özetle konu şu: Bundan böyle Azure üzerindeki v2 VM’lerin konsol çıktılarını (console output) ve ekran görüntülerini (screenshot) Azure Preview Portal üzerinden alabiliyoruz.

Bu neden önemli?

Biz Azure üzerinde Linux tabanlı IaaS projeleri de yaptık. Özellikle müşteri ortamındaki fiziksel Linux sunucuları önce on-prem Hyper-V imajlarına convert edip daha sonra bu imajları Azure’e import ederek VM’lere bağlayıp çalıştırmak istediğimizde boot sorunları yaşadığımız sunucular oldu. Veya benzer şekilde Hyper-V Replica ile Azure Site Recovery’e yedeklediğimiz yine Linux VM’lerde yaşanan boot problemlerinde gerçekten elimiz kolumuz bağlı durumda oluyordu. Çünkü düne kadar o non-bootable state Linux VM’in konsolunda ne yazdığını görme şansımız yoktu. Bu durumda tek seçenek Azure Support’a case açmak ve bir support engineer’ın arka taraftan VM console log’u alıp bize göndermesini beklemek…

Bu gibi sorunlarda mail’ler döner, döner, döner… sonra bir support engineer size ulaşır. Bir keresinde hiç unutmam boot sorunu yaşayan bir replica Linux VM’in console output’unu alabilmek için önce support engineer’a SCVMM ve Hyper-V Replica öğretmek zorunda kalmıştık :) Uzun uğraşlar sonucu konuyu anlayınca on-prem VM’i Azure’a planned failover yaptık ve VM orada deploy olup başlamaya çalıştıktan sonra console output’u alıp bize gönderebildi. Sonra da sabrımız ve anlattıklarımız için teşekkür etti, uzmanlık alanının sadece Linux OS’ler olduğunu da ekledi :)

İşte bu gibi anlarda özellikle Linux VM console output’a ulaşmak debugging açısından oldukça hız kazandırıyor.

Bu konudaki sorunlardan bir diğer ise şu: Non-bootable state olsa dahi bu gibi durumlarda herhangi bir case açma hakkınız yok. Ha var tabii ama ancak ücretli Support satın alırsanız :) Bence acilen değişmesi gereken bir konu çünkü problemin bizden kaynaklı olmadığı da birçok sorun yaşadık. Ama çözebilmek için her zaman ücretli support kanalı üzerinden görüşmemiz gerekti. Hatta bu case’lerden biri service site kaynaklıydı ki sonra bug report’a dönüştü ve fix’lendi. Yani Azure service site’ta hata düzelttim ve üzerine de para ödedim :) Özetle eğer ücretli support satın almadıysanız en ufak bir teknik case’i bile Azure’a aktarma şansınız yok. Bence böyle olmamalı.

Linux VM için boot aından alınmış örnek bir console output aşağıdaki gibi:

linux-vm-console-output

Azure IaaS yapısında çalışan v2 Linux VM’ler için bu konsol çıktısını (console output) artık direkt Azure Preview Portal üzerinden alabiliyorsunuz. Ayrıca hiç portal üzerinden ayrılmadan, aldığınız çıktı içerisinde arama gerçekleştirmeniz de mümkün. Bu sayede FAILED gibi bariz hata içeren kayıt satırlarına ulaşmak kolaylaşıyor.

azure-portal-console-output

Windows VM’ler için ise sadece ekran görüntüsü (screenshot) alabiliyorsunuz çünkü yaygın Windows OS’ler bu amaçla kullanılan özel bir console output’a sahip değil. Yine de gereken zamanlar olabilir. Ama Azure IaaS yapısında boot açısından Linux VM’lere göre göre daha sorunsuz olduklarını söyleyebilirim.

azure-vm-screenshot

Nasıl Kullanılır?

  • Console output veya Screenshot almak istediğiniz VM’lerin v2 olması gerekiyor. Bu da Azure Resource Manager ile deploy edilmiş VM’ler demek.
  • Bu yeni debugging özelliklerini sadece Azure Preview Portal üzerinde kullanabiliyorsunuz.
  • Monitoring enabled durumda olmalı. Ayrıca diagnostic file’ların depolanacağı storage account’u da belirtmiş olmanız gerekiyor.
  • Diagnostics > Boot diagnostics seçeneğinin aktif olması gerekiyor. VM başına ayarlanabilir.
  • Çıktıyı almak için Support & Troubleshooting > Boot Diagnostics altından tetikleyebilirsiniz.
  • Çıktıların Azure Portal’de görünmesi bazen 5dk’yı bulabiliyor.
  • Bu çıktı ekranları etkileşimli değildir. Yani sadece output verilir. Buradan herhangi bir input şansı yok.
Yazı Etiketleri: , ,

Sayfa Başı ▲

Yorum Ekle